Киянин 49-річний Володимир Онищенко обігріває дачу геліосистемою. Вона акумулює сонячне тепло.
— Раніше на дачі можна було жити тільки влітку, зараз — цілий рік, — каже. — Я провів воду, зробив туалет, душ, опалення. Газу нема. Поставив у хаті твердопаливний котел, на даху — сонячні колектори. Труби від них і котла сходяться до єдиного теплового акумулятора, в який додатково вмонтований електротен. Усе гріє воду. Нею користуємося, опалюємо хату.
Два сонячні колектори займають 3,5 "квадрата" даху. Обійшлися у $1,2 тис.
— Автоматика регулює оптимальний режим використання енергії, — пояснює. — Якщо день ясний, то вистачає енергії геліостанції. Коли холодно — підключається тен і котел.
Геліоколектори — пристрої для акумулювання сонячного тепла. Залежно від форми бувають відкриті, пласкі та трубчасті. Перші ефективні лише за спекотної погоди, інші працюють протягом року. У пласких і трубчастих циркулює антифриз. Поглинає тепло в колекторі й передає його до теплообмінника будинку.
— Ми 20 років товкли людям, що газу не буде, твердопаливні котли шкідливі. Ніхто не слухав. Спохватилися тільки зараз, коли ціни виросли, а можливостей стало менше, — каже 35-річний Дмитро Асегейда з Рівного. Його підприємство продає й установлює сонячні колектори. — Безкоштовну енергію дає тільки сонце. Його треба лише вміти взяти й використати. Геліоколектори можуть повністю забезпечити будинок теплом. Однак така потужна система обійдеться у 12–13 тисяч доларів.
Пояснює, як працюють колектори:
— Пласкі дешевші, але менш ефективні, залежать від місця розташування сонця на небі. Трубчасті вбирають тепло незалежно від пори року, місця сонця. Це пояснюється тим, що корисна площа трубчастого в десятки разів більша за плаского. Доглядати за ними не треба. Все регулює електроніка, є лічильники виробленої енергії.
Окрім рідинних колекторів, існують повітряні. Вони працюють за принципом теплиці й димаря, енергію транспортує повітря.
— Конструкція повітряного колектора дуже проста. Це утеплений короб із двома отворами, що ставлять на вулиці, — говорить киянин 42-річний Дмитро Диминський, спеціаліст з енергозберігаючих технологій. — У нижній отвір заходить холодне повітря, у колекторі прогрівається й надходить до будинку через верхній отвір.
38 кілограмів важить плаский побутовий геліоколектор потужністю 5 кВт. Має розміри 1,2х2 м.
60 квадратних метрів займає найбільший сонячний колектор світу. Його встановили 31 січня 2014 року на даху будинку в австрійському місті Інсбрук.
160 мільйонів квадратних метрів займають усі сонячні колектори планети. Пристрої, встановлені в Китаї і США, — по 10 млн "квадратів", Європі і Японії — по 8.
392 мегавати становить потужність геліостанції, що встановлена в американському штаті Каліфорнія. На полі площею 13 кв. км стоять 170 тис. дзеркал. Вони автоматично рухаються за сонцем, спрямовують його промені на башту з водою. Рідина закипає, її пара крутить лопаті електричного генератора.
Коментарі