З початку грудня внаслідок відключень електроенергії в мережах будинків постійно "стрибає" напруга. Через це виходить з ладу побутова техніка.
— Свою хату я захистив ще торік, — згадує Назарій Семинович із села Тисовець Сторожинецького району на Буковині. — Бо вже обпікся. Одного дня сиджу, дивлюся телевізор. Раптом він починає диміти. Зразу вимкнув, але все одно згорів. Так само — комп'ютер. Холодильник і насос не згоріли, бо були відключені. Виявилося, у селі напруга різко стрибнула до 380 вольт.
Чоловік показує автоматичне реле, вмонтоване в електрощиток хати поряд із лічильником. Напругу в мережі показує цифрове табло.
— Виставив на реле вилку — мінімум 150 вольт — максимум 250, — каже господар. — Щойно напруга виходить за ці рамки, реле все відмикає. Ніяких дозволів не треба, встановити його може будь-який електрик. Пломби не порушуються, бо його ставлять між лічильником і блоком автоматів. Тепер відключення й перепади не страшні.
Небезпеку становить як занадто низька напруга, так і висока.
— Найвразливішими до перепадів є електронні й радіотехнічні пристрої, які мають напівпровідникові транзистори, — розповідає 31-річний Руслан Осипов із вінницького підприємства, що виготовляє електротехніку. — Для них захист потрібен у першу чергу. Добре підходять реле напруги. Їх буде достатньо, якщо відключення електроенергії і коливання напруги нечасті. Від низької напруги може згоріти холодильник. Його насос намагається запуститися, але не може набрати необхідних обертів. У ньому обгорає стартова обмотка. Для обмеження нижньої напруги в мережі ставлять стабілізатори.
— Страшне не відключення світла, а його раптове включення, — переконує електрик 31-річний Володимир Бондар із села Білогородка Києво-Святошинського району Київської області. — Бо тільки світло вмикають, люди різко починають включати все, що є. Автоматично включаються холодильники, насоси, лампочки, обігрівачі. Напруга падає, вся техніка мучиться.
Висока напруга виводить з ладу телевізори, комп'ютери, світильники. Низька — нівечить пристрої, які мають електродвигуни: холодильник, насос.
3000 гривень коштує у середньому ремонт холодильника, пошкодженого низькою напругою. Майстри змінюють зіпсований двигун, закачують новий фреон. Залежно від типу холодильника ремонт може обійтися удвічі дорожче. Полагодити двигун або блок управління пральної машини стане у 700–1000 грн. Заміна блоку живлення в мікрохвильовій печі чи телевізорі — 200–500 грн.
Коментарі