
Господиня з Полтавщини і мати трьох дітей Роза Туманова ділиться власним рецептом смачного українського борщу.
"Борщ - то особливий елемент в житті українців. Не скажу всіх, бо таки й не всі його люблять. Хоч, як на мене, то, можливо, вони не спробували свого варіанту борщу, а їх сотні, а то й тисячі.
Свій же варіант борщу я знайшла сама.
Найчастіше я варю на м'ясі курки (можна з іншим, звісно), хоч в час вегетаріанства цей борщ смакує і без нього, перевірено.
Ставимо каструлю з водою, коли закипить, то кидаємо м'яса. Доки воно вариться, то чистимо картоплю та нарізаємо капусту. Коли м'ясо буде готове, то кидаємо картоплю, а коли й вона вже звариться, то капусту. Останню ледь не доварюємо, щоб була трішки хрустка. Також не забуваємо вкинути декілька лаврових листків за хвилин 5 до готовності капусти.
І все, цілу каструлю відставляємо. Більше ми в ній нічого не будемо варити.
Основа мого борщу - в багатій засмажці-заправці та томатному соку. От, наприклад на 9 літрову каструлю борщу в мене пішло 2 - 2,5 літри домашнього соку. Як на мене, в ньому особлива родзинка, він надає особливої свіжості та легкості смаку.
Тож беремо таку велику та глибоку сковорідку, щоб в ній помістити і овочі, і сік.
Першими кидаємо, на розігріту з олією сковороду, натерті на великій терці (не нарізані брусочками) моркву (дві великі) і буряк (невеликий, щоб не перекривав надмірно увесь борщ, а щоб доповнював його). Потім дрібно нарізану одну велику, або декілька невеликих цибулин (її має бути багато, так), зубчики часнику передавлені в часникочавці.
Все це підсмажуємо і тушимо разом, поперчивши та посоливши. Ще додаю трохи сушеного кропу, але більше лагідної петрушки. Солимо трохи більше, бо то буде не лише на заправку, а на всю каструлю. Коли овочі в сковорідці вже добре потушаться, то доливаємо соку, а трохи згодом додаю сметани (на таку велику каструлю, як в мене, кладу 200 грамів сметани). Якщо маєте сало, то можна затерти з часником і також вкинути. Має покипіти все разом ще з хвилин 10-15, до зміни кольору та гармонійного взаємопереплетеного смаку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Три незвичні страви зі щавлю: що приготувати із зелені
І все те добро обережно виливаємо в каструлю. Гарно перемішуємо та даємо настоятись. Якщо маєте зелень петрушки та кропу чи цибулі, то посипаєте зеленню. І вже мінімум через хвилин 30 можна смакувати", - розповіла Роза Туманова.
Дослідниця подільської кухні й історикиня Олена Павлова глибоко вивчає побут трипільців, тому зуміла приготувати страву, яку можна назвати трипільським борщем.
"Під ногами росте багато диких рослин. Їх дослідження стало для мене близькою темою. Навчилась розрізняти їстівні та неїстівні трави. Таким чином вдалося зробити варіацію на тему трипільського борщу з великою кількістю сезонних трав. Але точного рецепту цієї страви бути не може, бо кожна пора багата на свої рослини. Ранньою весною це може бути черемша, мокрець, кислиця, їстівні квіті медуниці. З травня - молода кропива, лобода, яглиця, листя конюшини і подорожника, корінь лопуха і кульбаби, пізніше - портулак. Також висушила і перетерла на порох корінь очерету, що має високий вміст крохмалю і дає борщу густину", - поділилась Павлова.
Історикиня вважає, що трипільський борщ найчастіше варився на м'ясних відварах.
Коментарі