Ідеальний сніданок чи десерт на обід - сирники. Цю смачну страву обожнюють мільйони людей. Є сотні рецептів і кожен може вибрати свій. Щоб не витрачати багато часу та зусиль, можна приготувати котрийсь із цих п'яти варіантів.
Про це пише дієтологиня Юлія Шевчук в Інстаграм.
"Сирники, приготовані за цими рецептами, виходять пухкими та не розвалюються. А секрет простий – рисове борошно замість пшеничного. Це дозволяє сирникам бути ніжними та гарно тримати форму", - поділилася Юлія Шевчук.
1. Класичні
Інгредієнти:
400 г пастоподібного сиру
40 г рисового борошна
1 яйце
1 банан
Приготування:
Всі інгредієнти необхідно змішати, сформувати сирники та обсмажити на кокосовій олії.
2. Сирні
Інгредієнти:
200 г сиру
15 г рисового борошна
1 яйце
15 г кукурудзяного крохмалю
50 г твердого тертого сиру
Приготування:
Все потрібно змішати, сформувати сирники та обсмажити до золотистого кольору на середньому вогні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Глінська розсекретила ідеальний рецепт яблучного повидла
3. Фінікові
Інгредієнти:
300 г сиру
2 ст. л. борошна
1 яйце
10 фініків дрібно порізаних
1 ч. л. розпушувача
Приготування:
Змішати всі інгредієнти та замісити тісто. Сформувати сирники та обсмажити на розігрітій сковороді з двох сторін до рум'яної скоринки. Подавати зі сметаною, медом чи улюбленим варенням.
4. Ягідні
Інгредієнти:
400 г сиру
40 г рисового борошна
1 яйце
150 г ягід
½ збитого банана
Приготування:
Змішати сир, яйце, борошно та цукор. Сирну масу розділити на невеликі кульки по 60 г, сформувати з них сирники та з двох боків обсмажити на сковороді.
5. Шоколадні
Інгредієнти:
250 г сиру
4 ст. л. манки
1 яйце
2 ст. л. какао
1 банан
Приготування:
Домашній сир пропустити через м'ясорубку або протерти крізь сито. Додати решту продуктів і сформувати сирники, обсмажити. Подати зі сметаною та улюбленим джемом.
Вранці важко проснутися не те, що стояти довго біля плити. Врятує омлет, який вигадали французи. Він ситний і надзвичайно простий у приготуванні, тому не забере у вас багато часу, але при цьому наситить організм на половину дня, так і додасть йому достатньо енергії, оскільки яйця є білковим продуктом.
Омлет полюбили готувати і в інших країнах. Італійці роблять свій варіант – фрітатту, іспанці – тортилью, японці – омуретсу, татари – тунтерму, у Стародавньому Римі омлети були десертами, які готувалися з медом. А для українців омлет – це ранкова повітряна страва.
Коментарі