Ексклюзивы
понедельник, 30 июля 2012 13:42
Лилия Гриневич
Лилия Гриневич
Первый директор Украинского центра оценивания качества образования, координатор движения "Общество знаний"

Чи насправді вступлять діти шахтарів поза конкурсом?

Схоже, керування країною за принципом "розвели, як кошенят", в Україні утверджується як норма взаємовідносин влади з народом

Як інакше можна назвати ситуацію, що складається зараз в українській вступній кампанії 2012. З подачі провладної більшості у Верховній Раді, з 25 липня набрала чинності нова редакція п'ятої статті Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Ці зміни у законодавстві дають можливість дітям шахтарів вступати до ВНЗ поза конкурсом. Але з реалізацією цих можливостей є суттєві проблеми.

Відповідно до названого вище Закону, вступати поза конкурсом отримали можливість нові категорії громадян. Серед них: "Шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки, а також протягом трьох років після здобуття загальної середньої освіти особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років". Ці вступники можуть бути зараховані до державних і комунальних ВНЗ та ПТУ на навчання за державним замовленням, лише просто обравши спеціальність.

Те, що це ініціатива влади змінює правила вступу вже в розпалі вступної кампанії, може свідчити про чергову подачку для свого електорату напередодні виборів. Без сумніву, професія шахтаря заслуговує великої поваги. А люди, які обирають її з власної волі чи з волею долі – заслуговують на повагу і особливе ставлення з боку держави та суспільства. Але це ставлення має бути реальним, а не уявним або підкупним.

Якби влада дійсно хотіла поліпшити можливості цієї категорії громадян реалізувати свою мрію на доступ до безкоштовного навчання в престижному вузі, вона збільшила б кількість місць держзамовлення. Принаймні, пропорційно збільшенню кількості випускників шкіл – у два рази, а не на 16 відсотків. Та вирішити проблему з допомогою соціальних грантів на навчання.

Зараз ця ініціатива від партії влади реалізувати можливість вступу таким пільговикам досить сумнівна. Більше того, вона сприяє виникненню непорозуміння і може викликати громадське обурення. Адже вона створює умови для непорозумінь при подачі документів. Вона призводить до того, що кардинально міняє картину, яка вже є в приймальних комісіях вузів. А справа ось в чому.

Відбудеться переформатування рейтингового списку. Вступники, які захочуть скористатися своїм правом за Законом, автоматично мають бути в списку на прохідних позиціях державного замовлення. Це означає, що втратять місця на навчання за кошти держави ті, хто мав достатньо високий прохідний бал, але не має жодних пільг чи навіть ті, хто також пільги мають.

Але головне, що влада знову обманює свого виборця. Відповідно до затверджених умов прийому в 2012 році, приймальні комісії вузів мають право встановлювати кількість пільгових місць з розрахунку не більше 25 відсотків держзамовлення по кожному напряму (спеціальності). Не слід забувати, що на ці місця вже претендують і подали заяви абітурієнти, яким надано таке право згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". А також, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, інваліди I-ІI груп. Крім того, ще діти, постраждалі від Чорнобильської катастрофи та діти військовослужбовців, працівників інших силових структур, загиблих під час несення служби.

Що ж виходить фактично. А те, що вступник з пільгою, згідно із законом про підвищення престижності шахтарської праці, протиставляється цілому списку інших пільговиків. Тих, які, на цій стадії, майже завершення вступної кампанії, вже розуміли, які в них шанси на прохідні місця в рейтингу. І розуміють, що вони можуть втратити.

Так ще одна ініціатива від влади стає обманом і підкупом.

Сейчас вы читаете новость «Чи насправді вступлять діти шахтарів поза конкурсом? ». Вас также могут заинтересовать свежие новости Украины и мировые на Gazeta.ua

Комментарии

35

Оставлять комментарии могут лишь авторизированные пользователи

Голосов: 241
Голосование Какой результат покажет сборная Украины по футболу на Евро 2020/21?
  • 1) не выйдет из группы
  • 2) дойдёт до 1/8 финала
  • 3) дойдёт до 1/4 финала
  • 4) дойдёт до 1/2 финала
  • 5) дойдёт до финала
  • 6) выиграет турнир
Просмотреть