Ексклюзивы
четверг, 16 декабря 2010 13:12

"Бабу мені, бабу!"

23 грудня 1953 року спеціальна комісія Верховного суду СРСР під головуванням маршала Івана Конєва винесла вирок найближчому соратнику Сталіна Лаврентієві Берії. Його засудили до найвищої міри покарання - розстрілу.

Колишнього наркома й міністра внутрішніх справ, якого решта соратників Сталіна випередили в захопленні влади в країні, звинуватили у "зраді Вітчизни". Слідство, окрім іншого, відкопало зв'язки Берії з ворожими контррозвідками ще під час громадянської війни, спробу встановити зв'язок із Гітлером 1941-го. Не оминули і "проживання" з численними жінками, а також зґвалтування 16-річної школярки Дроздової, яка в результаті народила дитину.

Причина моїх злочинів - обставини того часу

З усіх пунктів звинувачення Берія визнав лише "морально-побутове розбещення".

- Численні зв'язки з жінками, про які тут ішлося, ганьблять мене як громадянина і колишнього члена партії, - сказав він в останньому слові на суді. - Зізнаючись, що я відповідальний за перегини і перекручення соціалістичної законності у 1937-1938 роках, прошу суд врахувати, що корисливих і ворожих цілей при цьому я не мав. Причина моїх злочинів - обставини того часу.

Вирок виконали майже одразу. Адмірал Іван Ісаков стверджував, що незадовго до смерті Берія кричав у камері:

- Бабу мені, бабу!

"Як міг привабити Сталіна, мати на нього вплив такий нікчема, у якого була лише похіть?", - дивувався Ісаков.

 

 

Папа узаконив "Господніх псів"

Іспанський монах Домінік де Ґусман Ґарсес два роки просив римських пап затвердити статут заснованої ним чернечої спільноти. Нарешті 22 грудня 1216-го Гонорій ІІІ видав буллу "Релігійне життя", у якій офіційно визнав Орден проповідників. Його монахів частіше називають домініканцями - за ім'ям згодом канонізованого засновника. Самі ж домініканці часто себе називали "Господніми псами" - Domini canes латиною - гра слів. Тому на гербі Ордену зображений собака, який несе в зубах палаючий факел - освітлює шлях істинної віри. Бо завданням Ордену було проповідування Євангелія й оберігання церкви від єресей.

Орден мав бути жебрацький, його члени повинні були жити з милостині. Та про цю постанову швидко забули. Уже через п'ять років після заснування домініканці мали 70 монастирів. Домініканці проникли в більшість освітніх закладів Європи. Вони керували університетами в Болоньї та Парижі, кожен їхній проповідник був письменний. Членом  Ордену були: філософ і теолог святий Фома Аквінський, філософ, поет і астроном Джордано Бруно, філософ і письменник-утопіст Томмазо Кампанелла. А домініканський чернець Томасо Торквемада (1420-1498) став засновником і першим великим інквізитором Іспанії.

За свого найвищого розквіту - у першій половині XIV ст. - Орден налічував до 150 тис. членів. У XVI ст. зі шкіл та органів інквізиції їх витіснили ченці іншого ордену - єзуїти.

Сьогодні у світі є понад 6 тис. домініканців та 3 тис. домініканок.

 

21 грудня 1872 року головний герой книжки Жуля Верна "Навколо світу за 80 днів" Філлеас Фоґґ, за сюжетом твору, завершив свою мандрівку. На знімку: сцена з першої екранізації роману 1956 року режисера Майкла Андерсона. Фоґґа (у центрі) зіграв Девід Найвен, принцесу Ауду - Ширлі МакЛейн, а слугу Паспарту - мексиканський комік Кантінфлас. Фільм отримав п'ять "Оскарів".

 

"Про використання Криму для лікування трудящих"

такий декрет підписав Володимир Ленін 20 грудня 1920-го. Білогвардійські війська генерала Петра Врангеля вигнали з півострова місяцем раніше. "З'явилася можливість використання цілющих властивостей Кримського узбережжя для лікування й відновлення працездатності робітників, селян. Прекрасні дачі й особняки поміщиків і капіталістів, палаци колишніх царів та великих князів повинні бути віддані під санаторії та здравниці", - йшлося в декреті. Уже в січні у Сімферополі відбулася Всекримська рада курортів і будинків відпочинку, створили Центральне управління курортами Криму. До 1923 року більшовики націоналізували всі палаци та вілли на півострові.

 

32 слова

містив перший у світі кросворд. Його опублікували в недільному додатку до американської газети New York World 21 грудня 1913 року. Автор - журналіст Артур Вінн - склав його у формі ромба. Вінн удосконалив головоломки - "магічні квадрати", що в дитинстві задавав йому розв'язувати дід.

365 днів 22 години 38 хвилин 57 секунд

перебували на орбіті радянські космонавти: пілот Володимир Титов і бортовий механік Муса Манаров. Вони стали першими, хто провів понад рік у польоті. Стартували 21 грудня 1987-го у складі космічного корабля "Союз ТМ-4". По поверненні на Землю обом дали зірки Героїв Радянського Союзу. 1995 року рекорд побив лікар Валерій Поляков. Він провів у космосі 437 діб.

 

22 грудня 1922 року наказом Реввійськради у Червоній армії запровадили обов'язкове навчання бійців грі у футбол. Керівник вищого військового органу Лев Троцький не був великим прихильником спорту. Та вважав, що ніякий інший його вид "не здатний так моделювати ситуацію боротьби, сутички як футбол". Уже 29 квітня наступного року на поле вперше вийшла команда ДПМВ - Дослідно-показового майданчика Всеобуча. Через 40 років цей день визнають датою створення московського ЦСКА - семиразового чемпіона СРСР та триразового чемпіона Росії.

Президент Республіки Куба Фідель Кастро кинув курити 24 грудня 1985-го - у день національної акції боротьби зі шкідливою звичкою. Доти сигара Cohiba фабрики El Laguito була незмінним атрибутом його іміджу. "Команданте" курив із 15 років. Із 1961-го йому постачали сигари, скручені винятково торседором - крутильником сигар - Едуардо Рівера Ірізаррі. Він став директором тютюнової фабрики, що випускала сигари для прийомів і подарунків державним особам. Лише коли Кастро відмовився від сигар, їх стали масово експортувати до Європи.

Перше документально підтверджене святкування Різдва Христового в Римі відбулося 25 грудня 336 року. Про це згадується у Календарі Філокала - рукописі, який створили для багатого римлянина-християнина Валентина. У 12-му розділі є слова: "За вісім днів до січневих календ, Народження Христа в юдейському Вифлеємі". Святкування Різдва поєднали з язичницькими урочистостями "народження сонця непереможного". Доти церква не мала жодних свят, окрім недільних богослужінь.

Сейчас вы читаете новость «"Бабу мені, бабу!"». Вас также могут заинтересовать свежие новости Украины и мировые на Gazeta.ua

Комментарии

Оставлять комментарии могут лишь авторизированные пользователи

Голосов: 860
Голосование Андрей Шевченко покинет сборную после Евро-2020?
  • 1) да, вместе с итальянскими помощниками перейдёт в "Милан"
  • 2) нет, захочет сыграть как тренер на Кубке мира-2022
Просмотреть
Погода