Для США значно дешевше допомагати Україні, аніж дозволити їй програти
Що б не заявляли Трамп або Келлог - найголовніші події для майбутніх переговорів з Путіним відбуваються на полі бою. І саме сильні ЗСУ - посилять українську переговорну позицію. Та чи нададуть нам достатньо допомоги для цього?
100 днів для закінчення війни: таку заяву зробив днями спеціальний представник обраного президента США з питань України та Росії Кіт Келлог у своїй розмові для американських ЗМІ. Келлог вважає, що Дональд Трамп зможе знайти компромісне рішення, яке задовольнить і Москву, і Київ, до того ж у відносно короткі терміни. Сам Трапм, який раніше висловлювався про свої сили та наміри зупинити війну впродовж 24 годин, на початку січня наголосив, що сподівається закінчити війну в Україні у термін до 6 місяців.
...все вирішується саме в Україні, на полі бою та протистояння з російським терором
Але які б терміни, дати та сценарії не розглядали політики, аналітики і навіть астрологи та гадалки - зрозуміло, що все вирішується саме в Україні, на полі бою та протистояння з російським терором. Чи стане 2025-й останнім роком війни в Україні? Поживемо - побачимо. Водночас зрозуміло, що основний ймовірний сценарій завершення російсько-української війни передбачає переговори США з Кремлем з позицій сили, посилення санкційних заходів та подальшого постачання необхідного озброєння Україні.
Впродовж останніх місяців, що фактично стали останніми місяцями каденції Джо Байдена, США посилили підтримку України, активно надаючи нові пакети допомоги, до яких увійшли боєприпаси для HIMARS, безпілотні літальні апарати, обладнання та інші важливі компоненти. А під час учорашнього Рамштайну міністр оборони США Ллойд Остін оголосив про новий і останній пакет американської допомоги Україні за адміністрації президента США Джо Байдена на суму 500 мільйонів доларів, що містить ракети для ППО, ракети класу "повітря-повітря", а також обладнання для винищувачів F-16 і артилерійські снаряди.
Путін почне думати про мир лише тоді, коли його найближче оточення скаже йому, що він залишився без грошей...
У своїй промові Остін заявив, що сповнений рішучості зробити все можливе, щоб допомогти Україні жити в умовах свободи і безпеки і про те, що спільна робота в цьому напрямку має продовжуватися. У роботі останнього Рамштайну взяв участь і президент України Володимир Зеленський, який наголосив: завершення війни є нашою спільною метою, до якої прагнуть не лише українці, а й європейці, американці, багато інших глобальних партнерів України. І для досягнення цієї мети, як вважає президент, треба продовжувати тиснути на Росію, зокрема і через посилення санкційних обмежень. Путін почне думати про мир лише тоді, коли його найближче оточення скаже йому, що він залишився без грошей - наголосив Зеленський. І це дійсно вагомий аргумент для російського диктатора, який розуміє лише мову сили.
Саме складна економічна ситуація є вагомим показником хиткого положення Москви. За прогнозами аналітиків, 2025 рік може принести уповільнення темпів зростання російської економіки, цьому сприятимуть проблеми у переорієнтації зовнішньої торгівлі, дефіцит робочої сили, збереження облікової ставки на високому рівні, зростання внутрішнього попиту та обмеження в розширенні пропозиції товарів і послуг. Усі ці і без того хиткі моменти російської дійсності ще більше розхитуватимуть нові санкційні обмеження від міжнародної спільноти.
...серед російських еліт вже наростає розчарування від того, що війна, розв'язана Путіним в Україні, не закінчилася у 2024 році
Водночас, серед російських еліт вже наростає розчарування від того, що війна, розв'язана Путіним в Україні, не закінчилася у 2024 році. Цим очікуванням, як і початковим - взяти Київ за три дні, не судилося збутися насамперед завдяки мужності українських захисників та потужній підтримці демократичного світу. Ускладнило ситуацію для росіян та водночас посилило позиції українських Сил оборони і вторгнення та захоплення територій у Курській області ЗСУ. Саме цей вагомий аргумент, успішна операція ЗСУ на курському напрямку та утримання цих позицій до сьогодні - є ключовою складовою для майбутнього переговорного процесу з Москвою. Таку думку висловив нещодавно зокрема і держсекретар США Ентоні Блінкен.
Нагадаємо, що на початку січня українські війська перейшли в контрнаступ у Курській області, змусивши росіян оборонятися. А російські еліти неабияк турбує сучасний стан економіки країни, великий бізнес вже відкрито висловлює невдоволення високою ставкою, встановленою Центробанком. Тож, з відсотковими ставками на рівні 23%, інфляцією, що перевищує 9%, падінням рубля - напруга в російській економіці все далі наростає.
Путіну під час своєї щорічної пресконференції наприкінці минулого року довелося навіть визнати той факт, що санкції все ж мають ефект. А в купі з великими втратами на полі бою (за оцінками західних офіційних осіб, Москва щодня втрачає убитими та пораненими в середньому 1500 людей), глобальною ізоляцією РФ, втратою іміджу та політичних важелів впливу це, сподіваємося, стає для російського диктатора все більш і більш потужним фактором для роздумів та дій у бік припинення війни з визнанням своєї поразки.
Аналітики стверджують, що у цій ситуації Кремль має відчути, що продовження війни є надто витратною справою. Це неодмінно призведе до економічного колапсу країни, тому вигіднішим сценарієм має стати припинення війни навіть на українських умовах, подальше заглиблення у війну та, як наслідок, посилення невдоволення, протестного настрою серед росіян, що призведе до бунтів та повстань, адже, як знаємо, жага до кривавих бунтів у росіянах закладена здавна.
Інший можливий сценарій, що передбачає відпуск ситуації на самоплив, або навіть територіальні поступки Путіну, Кремль може сприйняти як слабкість і можливість для подальшої агресії в недалекому майбутньому. Згадаємо, що подібні поступки та недієва протидія російській окупації Криму призвели згодом і до просування та захоплення територій на Сході України, а у лютому 2022 року - до повномасштабного вторгнення. Тому така тенденція не просто хибна - вона створює небезпеку через посилення апетиту до подібного способу захоплення сусідніх територій для інших авторитарних держав світу і, як результат, до збільшення кількості гарячих точок на світовій мапі.
...перемога Росії в розв'язаній проти України війні для США ще й економічно невигідна, бо ж потребуватиме різкого збільшення видатків Пентагону, більш ніж на 800 мільярдів доларів до 2029 року
Окрім того, перемога Росії в розв'язаній проти України війні для США ще й економічно невигідна, бо ж потребуватиме різкого збільшення видатків Пентагону, більш ніж на 800 мільярдів доларів до 2029 року, що набагато дорожче, ніж допомога Україні. До такого висновку дійшов Американський інститут підприємництва у своєму новому звіті-аналізі, за повідомленнями Bloomberg.
Окрім того, якщо оновлена влада США все ж відмовиться підтримувати Україну, це неабияк вдарить по репутації Америки як лідера демократичного світу та надійного партнера для союзників. Натомість впевнена позиція Трампа, який продовжить лінію підтримки України, зробить з нього і справді сильного лідера, якого поважатимуть демократичні сили світу. Посилення політики санкцій щодо Росії та серйозна військова підтримка Києва з боку колективного Заходу: саме така політика дозволить Україні створити необхідні умови для досягнення військових переваг чи проведення переговорів на вигідних умовах.
...результат війни в Україні визначить геополітичний ландшафт Європи на багато десятиліть вперед
Наближаючись до третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії, Україна переживає найскладніші часи в історії своєї незалежності. Але це водночас і визначальний етап не лише для нас, а й для усього цивілізованого світу, демократії та свободи загалом, адже результат війни в Україні визначить геополітичний ландшафт Європи на багато десятиліть вперед. І тому вагомих причин для підтримки України у протистоянні російській агресії, а згодом і відбудови країни у Заходу є чимало, тут йдеться про моральні, юридичні, політичні, військові, історичні, культурні та економічні основи. Поки ж українці виборюють мир та справедливість, і світу потрібен успіх України у цій боротьбі за свободу та демократію, бо лише поширення меж демократичного світу сприятиме зміцненню загальної безпеки. Єдиний спосіб змусити Путіна сісти за стіл переговорів - це перемогти на полі бою, іншого шляху не існує.
Коментарі