У ніч на 14 червня 2014 року проросійські сепаратисти збили транспортник Іл-76МД української армії, який заходив на посадку в Луганський аеропорт. Загинули 49 десантників і пілотів.
Відповідальність за цю трагедію поніс тодішній начштабу Антитерористичної операції генерал-майор Віктор Назаров, якого засудили до семи років в'язниці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти атакували українські позиції. ЗСУ потужно відповіли
Влітку 2014-го аеропорт був одним з головних стратегічних об'єктів на Луганщині. Його утримували бійці 80-ї львівської десантної бригади, однак саме летовище опинилося в оточенні сепаратистів. Десантники тримали кругову оборону, однак околиці аеропорту повністю вже не контролювали.
На початку червня командування АТО вирішило збільшити кількість своїх сил там, щоб у перспективі відрізати Луганськ від російського кордону.
Зробити це планувалося за рахунок сил іншого десантного підрозділу - 25-ї дніпропетровської бригади.
13 червня 2014 року на Дніпропетровському аеропорті сформували зведену парашутно-десантну роту 25-ї бригади. Перекинути її разом з бойовою технікою до Луганська планували трьома літаками Іл-76МД.
Уночі 14 червня вони з десятихвилинним інтервалом вилетіли з Дніпропетровська. Перший Іл-76 зміг успішно сісти в Луганському аеропорту, його почали розвантажувати. Але другий збили при заході на посадку.
За даними розслідування, на висоті близько 500 м у літак влучила ракета переносного зенітного комплексу "Ігла".
Згодом неподалік від місця катастрофи виявили дві відстріляні труби від цього комплексу. Другу, як вважають експерти, пілоти змогли нейтралізувати тепловою пасткою.
Також припускають, що Іл-76МД обстріляли ще й із зенітно-артилерійської установки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Терористи гатили з дворів і дахів - прикордонники виклали унікальні аудіозаписи
Від влучання літак втратив крило, загорівся та впав за 5 км на схід від Луганська. Усі, хто перебував на його борту, загинули: це 40 десантників 25-ї бригади та дев'ять пілотів Мелітопольської бригади транспортної авіації.
"Причиною смерті кожного стали грубі порушення анатомічної цілісності тіла, спричинені внаслідок комбінованої дії вибухової травми, падіння з великої висоти та дії відкритого полум'я", - говориться у вироку по справі Іл-76.
У висновках судмедекспертів йдеться, що багато тіл були буквально розірвані навпіл чи втратили кінцівки.
Літак також перевозив боєприпаси та три бойові машини десанту БМД-2. За розповідями українських військових, які шукали бортові самописці й тіла десантників, внаслідок пожежі корпуси цих машини, зроблені з алюмінієвого сплаву, майже розплавилися.
Третій літак, отримавши інформацію про долю попередника, пішов на розворот і повернувся до Дніпропетровська.
А перший Іл-76МД тиждень залишався в Луганському аеропорту й лише під прикриттям негоди зміг вибратися звідти.
Це був останній літак, який вилітав з Луганська.
На початку вересня 2014-го сили АТО з боями вийшли з Луганського аеропорту.
Президент Володимир Зеленський доручив начальнику Генштабу працювати над системним вивченням бойового досвіду після трагедії Іл-76 2014 року та інших трагедій і враховувати його в подальших спецопераціях та реформах Збройних сил України.
Коментарі