Ілюзія бадьорості. Чому ранкова кава не додає сил, а навпаки

Нам видається, що кава бадьорить. Але це не зовсім так

Особисто я вважаю, що пити каву зранку – не найкраща стратегія. Це ствердження завжди викликає бурхливу дискусію. Тому пропоную детальніше розібратися з цим питанням.

Багато хто звик починати день з кави. Нам видається, що вона додає нам сил та бадьорить. Але це не зовсім так. Кофеїн знижує чутливість до аденозину. Тобто, по суті, блокує аденозинові рецептори, які сигналізують нервовій системі про вегетативний голод (втому, якщо простими словами).

І може видатися, що це чудовий варіант, щоб підвищити працездатність організму. З одного боку – так. Кофеїн дійсно функціонує як м'який психомоторний стимулятор. Але, як правило, сигнал про стомлення йде, коли "запас" аденозинтрифосфату (АТФ) в організмі залишається на рівні 20–30%. Тобто ми втомлюємося трошки заздалегідь. На тлі кофеїну ми з одного боку блокуємо відчуття втоми, з іншого – витрачаємо недоторканний запас АТФ.

Організм починає використовувати запаси АТФ, які зазвичай зберігаються на "чорний день". Тобто людина не почувається бадьорою, а просто тимчасово не відчуває втоми

Тож ми виснажуємося фізично, але у нас є ілюзія бадьорості. Відповідно, ми не відчуваємо момент, коли треба зробити паузу для відпочинку. Як результат: організм починає використовувати запаси АТФ, які зазвичай зберігаються на "чорний день". Тобто людина не почувається бадьорою, а просто тимчасово не відчуває втоми.

Також кофеїн стимулює вегетативну нервову систему: частішає серцебиття, збільшується пітливість, може виникнути тремор.

Це проста нейробіологія. Пити каву вранці не шкідливо, просто немає сенсу, оскільки її п'ють, щоб почуватися краще, активніше тощо. Але у такий спосіб ми просто блокуємо почуття втоми та нерозумно розподіляємо свій ресурс.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі