В трудовому законодавстві відбулася "оптимізація". Що саме змінилося

Законопроєкт №7251 вносить декілька суттєвих змін у трудові відносини між роботодавцем та працівником

Поки країна воює, депутати "оптимізують" трудові відносини. Так, 1 липня Верховна Рада прийняла в другому читанні та в цілому законопроєкт №7251 "Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин". Що ж він запроваджує? Ну, по-перше, вводить додаткові підстави для звільнення працівників з ініціативи роботодавців. По-друге, дозволяє збільшувати робочий тиждень до 60 годин, а за мобілізованим працівником не зберігати середній заробіток.

Крім того, згідно з новим законом, звільнити працівника під час дії військового стану можна:

- коли роботодавець не може забезпечити працівника трудовим навантаженням, визначеним трудовим договором у зв'язку зі знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій;

- якщо співробітника на роботі немає протягом 4 місяців і немає інформації про причини його відсутності.

При цьому попереджати працівника про звільнення можна не за два місяці, як було раніше, а всього за десять днів.

Отже, не встиг відгуляти відпустку – згоряє і вона сама, і відповідні виплати

Також були змінені терміни оскарження дій роботодавців. Раніше позови були безстроковими, тепер їхню подачу обмежили трьома місяцями з моменту фіксування порушень умов праці. У новому законі також змінили низку чинних норм щодо відпусток. Так, із КЗпП виключили статтю, за якою гроші за невикористану відпустку "йдуть" за працівником (тобто рахуються за ним при переході на нову роботу). Отже, не встиг відгуляти відпустку – згоряє і вона сама, і відповідні виплати.

Законом передбачено можливість збільшувати тривалість робочого часу – до 60 годин на тиждень (було 40). Роботодавець повинен мати причини такого рішення. 60 робочих годин на тиждень – це формат 10-годинного робочого дня з одним вихідним або робота по 8,5 годин на день взагалі без вихідних. У форматі традиційної пʼятиденки доведеться працювати по 12 годин на день…

До сьогодні за мобілізованими працівниками закріплювалося колишнє робоче місце та середня зарплата. Нині ж роботодавців звільнили від тих виплат

Ще одне важливе нововведення стосується мобілізованих працівників. До сьогодні за ними закріплювалося колишнє робоче місце та середня зарплата. Нині ж роботодавців звільнили від тих виплат. Закон передбачає також оформлення всіх документів про трудові відносини в електронній формі, у тому числі повідомлень про звільнення співробітника. Чи спростив закон життя роботодавців? Так. Шкода лише, що відбувається це за рахунок обмеження трудових прав працівників.

Андрій Павловський для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі