Антон Сененко
Cтарший науковий співробітник Інституту фізики НАН України
11.12.2020
6149

Дві круті космічні новини від українських науковців

Це дійсно привід пишатися

Минулого року під час нашого із дружиною турне Західною Україною довжиною у 2700 кілометрів, під Золочевим серед поля соняхів ми наштовхнулися на дві величезні антени космічного зв'язку, до яких годі було підступитися.

Пізніше з'ясувалося, що то за об'єкт, яка його історія з часів холодної війни, чим він був за часів Незалежності і які перспективи його існування далі. Виявляється наші вчені багато років прагнули на базі цього спадка СРСР (хоча одна антена там японського виробництва) створити надсучасний радіотелескоп.

Та от, перша крута новина — їм це вдалося. Новий український радіотелескоп РТ-32 введено в експлуатацію. Вийшов дуже крутий апарат, який дозволяє здійснювати "…дослідження активних ядер галактик, місць зореутворення, мерехтінь, сонячного випромінювання, пульсарів. Цікавим є вивчення в широкому діапазоні швидких радіосплесків, післясвітіння гамма-сплесків та явищ типу GW170817, коли були породжені одночасно гравітаційні та електромагнітні хвилі дуже широкого спектру".

І найголовніше для нас, пересічних спостерігачів: "Радіотелескоп РТ-32 буде сумісним з засобами РНДБ-мережі США (VLBA), Європи (EVN) та може увійти до числа провідних радіоастрономічних інструментів Європи".

Радіотелескоп РТ-32 буде сумісним з засобами РНДБ-мережі США (VLBA), Європи (EVN) та може увійти до числа провідних радіоастрономічних інструментів Європи

Чесно кажучи, аплодую стоячи. Гуд джоб, як-то кажуть, шановні співробітники Інституту космічних досліджень, Радіоастрономічного інституту, Інституту радіофізики та електроніки НАН України та всі решта, хто долучився.

Це дійсно привід пишатися і дуже круто, що даний проєкт, стартувавши ще у далекому 2015-му році, набирає обертів. Але це була лише перша крутецька новина.

Друга — 2014-го року японські вчені відправили до далекого астероїда Рюгу місію Хаябуса-2. Апарат політав навколо, записав купу параметрів, спустив на його поверхню два ровери, що попоїздили поверхнею, а потім шандарахнув спеціальним снарядом, аби один з роверів зібрав зразки породи і доставив їх на Землю. Власне 5 грудня 2020 року це і сталося — зонд повернувся назад.

То до чого тут українські вчені? Так для цього модуля MASCOT науковці з Національного технічного університету Київський політехнічний інститут виготовили теплові труби. Власне, що воно таке і нащо воно — можете почитати тут.

Можна сказати одне — враховуючи терміни виконання та наявність потужної фундаментальної школи, яка формується десятиліттями, місія точно б не була успішною без українського доробку.

В такі моменти мені все згадуються стукання Арсенія Яценюка долонькою по столу Кабінету міністрів і вигуки, що українські вчені не продукують нічого, окрім стосів паперів.

І одкровення Ігора Кононенка (ще пам'ятаєте, хто це?), що пропонував через брак грошей в першу чергу порізати фундаментальну науку.

Бідні не тямлять, що саме в стосах фундаментальних паперів визріває те, що потім втілюється у метал. (Звісно, якщо це не дисертація Шкарлета. Але він є вченим тільки за формальними ознаками).

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Юлія Дукач Аналітикиня проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Дмитро Ярош Командувач Української добровольчої армії
Віктор Лещинський Президент Національного експертно-будівельного альянсу України
Олег Романчук Публіцист
Володимир Ярославський Шеф і керуючий партнер ресторану "Lucky"