У людей з лупою протягом доби випадає втричі більше волосся
Лущення шкіри може свідчити про себорейний дерматит
Білі шматочки шкіри насипалися з голови на чорний светр, чи застрягли у волоссі? Ймовірно, це лупа. Що можна вдіяти з лупою, чому вона виникає, і чи це питання є медичним, а не лише косметичним?
Лупа — це злущена шматочками чи навіть шматками шкіра.
Насправді верхній шар нашої шкіри постійно злущується, і ми ще допомагаємо цьому, коли користуємося губками, робимо пілінг, йдемо в сауну чи просто інтенсивно витираємося рушником. Та коли ми говоримо про лупу, йдеться про шкіру, яка чомусь стала надто сильно лущитися, і при цьому тримається купи. Тому їй так важко відокремитися від волосся, і її помітно на темному одязі. Лупа утворюється, коли клітини епідермісу починають надто сильно наростати та рано злущуватися.
Лупа — це злущена шматочками чи навіть шматками шкіра
Чому так стається? Ви здивуєтеся, але є кілька можливих причин появи лупи, і остаточно невідомо, чому в одних випадках одні й ті ж чинники призводять до бажання шкрябати шкіру голови та обтрушувати одяг, або не призводять. Поява може залежати від таких речей:
1. Вік. Щось подібне до лупи є на шкірі голови немовлят, і це насправді різновид себорейного дерматиту, який минає сам. Лікувати його ніяк не потрібно. Потім лупа, уже справжня, з'являється з початком статевого дозрівання, і докучає нам з певною періодичністю усе життя. Хоча в старшому віці, після 60 років, лупа трапляється рідше.
2. Вологість і температура повітря. Лупа може повернутися до нас з початком опалювального сезону, коли повітря стає сухим і гарячим.
3. Мікроскопічні грибки роду Malassezia. Вони присутні на шкірі голови всіх людей, проте коли є лупа, їх більшає. При цьому локальна імунна відповідь буває пригнічена, тобто ніщо грибкам не заважає розмножуватися і захоплювати нові ділянки. Втім, вони не підпадають під критерії визначення патогену: ними не вийде заразити здорову людину, бо в неї вони уже є.
4. Активність сальних залоз шкіри голови. В дітей, що не вступили в стадію статевого дозрівання, волосся не буває масним. Лупа та шкірне сало подекуди з'являються водночас. Грибки роду Malassezia справді під'їдають жирні кислоти на нашій шкірі, і "полюбляють", коли в сальному секреті є холестерин. З віком, знову ж таки, сальні залози голови стають менш активними та поява лупи рідшає. Проте, є люди з масним, але чистим від лупи волоссям.
З віком сальні залози голови стають менш активними та поява лупи рідшає
5. Рівень андрогенів, статевих гормонів, що переважають у чоловіків. В жінок андрогени теж є, але менше. Андрогенетична алопеція, тобто випадання волосся зумовлене реакцією волосяних фолікулів на дигідротестостерон, часто йде поряд з лупою. У людей з лупою протягом доби випадає втричі більше волосся.
Зрозуміло, що нічого не зрозуміло. Лупа може зненацька з'явитися, і причини туманні. Насправді саме в цьому разі дізнаватися про головну причину лупи не так важливо, адже подолання цієї проблеми лежить в косметологічній площині.
Якщо білі "пластівці" у волоссі це лупа, а не себорейний дерматит чи не екзема, то здолати її можна локальними засобами, що борються зі злущуванням шкіри. Вони мають містити щось із цього переліку:
- Дьоготь. Сповільнює злущення шкіри.
- Саліциловий спирт. Навпаки, прискорює відпадання ороговілих кертиноцитів та "очищує" шкіру від зайвого.
- Піритіон цинку. Найхітовіший нині компонент шампунів від лупи. Сповільнює старіння та злущення шкіри та пригнічує ріст грибків.
Піритіон цинку сповільнює старіння та злущення шкіри та пригнічує ріст грибків
- Сульфід селену. Більш олдскульний компонент кремів від лупи. Діє так само як піритіон, проте більше сушить шкіру.
- Кетоконазол — компонент лікувальних шампунів, що діє на грибок і пригнічує його ріст.
- Циклопірокс оламін — протигрибковий компонент рецептурних засобів проти лупи.
Загальні поради щодо боротьби з лупою такі:
Регулярно мийте голову з шампунем проти лупи та звичайним шампунем.
Більшості людей не варто мити голову щодня — слід робити це принаймні через день, бо що частіше ми знежирюємо шкіру, то сильніше працюють сальні залози. Ще й сушка феном, якщо ви ним користуєтеся, може робити свій внесок у появу лупи. Та якщо волосся відверто брудне, ще й свербить шкіра голови, для появи запалення, лупи й подряпин будуть всі умови.
Пильнуйте вологість повітря, причому не лише через ризик появи лупи. Достатньо вологе повітря, понад 45% потрібне для того, аби зменшити ризик підхопити вірус грипу. Вологість повітря також визначає, чи легко нам буде дихати, і чи волосся нагадуватиме скуйовджену суху солому.
Пильнуйте вологість повітря, причому не лише через ризик появи лупи. Достатньо вологе повітря, понад 45% потрібне для того, аби зменшити ризик підхопити вірус грипу
Але це ще не вся історія.
Інколи люди вважають лупою інші випадки злущення шкіри. Один з них — себорейний дерматит. Якщо ви бачите в себе чи в когось лупу не лише на волоссі та плечах під ними, і шкіра була при цьому червонувата, не варто думати про неохайність.
Себорейний дерматит від просто лупи відрізняється виходом за межі шкірного покриву голови та наявністю запалення шкіри. Уражатися можуть брови, вуха, вії та повіки, груди, і навіть кінцівки і геніталії, якщо мова йде про людей з ослабленою внаслідок імунодефіциту чи медикаментозної імуносупресії.
Втім, себорейний дерматит і лупа належать до одного спектру шкірних порушень. Якщо ніяк не реагувати, то себорейний дерматит сам не мине, може псувати настрій та самооцінку, і навіть призводити до розвитку вторинної бактеріальної інфекції. Діагноз ставлять на основі обстеження, і біопсія рідко коли потрібна.
Ризик розвитку себорейного дерматиту залежить від принаймні трьох чинників: колонізації грибками, надмірною активністю сальних залоз та індивідуальною схильністю, це наприклад, генетика, спосіб харчування, рівень стресу, стан імунної системи та цілісність шкіри.
В разі себорейного дерматиту потрібна більш комплексна терапія. Зазвичай вона збігається з локальною боротьбою з лупою, але може бути значно складніша і включати, зокрема:
- Протигрибкові шампуні та мазі з кетоконазолом, біфоназололом, міконазолом, піритіоном цинку, сульфідом селену, оламіном.
- Протизапальні препарати, гелі, лосьйони та шампуні з гідрокортизоном, бетаметазоном, флуосінолоном, і дезонідом.
- Місцеві імуномодулятори.
- Системні препарати, що зменшують запалення та вбивають грибки, чи зменшують кератинізацію шкіри.
Засобів для подолання лупи та себорейного дерматиту не так багато, якщо говорити про дієві, проте вони є. Тож не втрачайте сон і віру в себе через лупу чи червоні вуха. Їх можна перемогти за допомогою доказової медицини й певної кількості зусиль. Це значно краще ніж переконувати себе та інших, що це не варте уваги й не лікується.