Для Білорусі треба шукати гроші дружби

Не буде легко за будь-якого фіналу президентських виборів

Гірший варіант. Я про Білорусь.

Точніше про те, що очікує на сусідню країну після чергових президентських виборів?

Зміни в Білорусі перезріли. Це очевидно і неспростовно. Ситуацією в економіці не задоволені люди, в політиці - суспільство і правлячі еліти. Лукашенком невдоволені, так виглядає, усі.

Ми й далі заграємо з "останнім диктатором Європи"

Тут доречно зробити ремарку - невдоволені Лукашенком усі, окрім, здається, України, яка після усіх звершень, страждань і поворотів останніх кількох років так і не спромоглась на збалансовану прагматичну лінію щодо Білорусі. Ми й далі заграємо з "останнім диктатором Європи" (до речі, чи таким вже й останнім?), даючи йому продавати нам усе, що він не може продати кудись ще, а до того ще й доплачуючи за куплене за свої ж гроші своїми ж політичними дивідентами та реверансами.

Політика України на цьому напрямку традиційно і непрагматична, і непослідовна: чого лише вартою була мишача тяганина останніх пару місяців навколо створення парламентської групи дружби з Білоруссю! Благо, що істерична виборча кампанія в сусідній країні не дала реалізувати незбагненне бажання української влади мати групу дружби з парламентом, який ми фактично не визнаємо і який обраний однозначно поза рамками стандартів ОБСЄ! Якби не чергові спазматичні дії білоруської влади проти опозиції - мали б досі і таку групу... А так - поки ні... Бо дружити з людожером можна лише тоді, коли він не їсть людей. А от коли їсть - це вже не комільфо. Проте це я образно.

Бурхлива медійна драма про 32 богатиря з рейсу на Стамбул має багато вимірів. Один з них - якщо Лукашенко і білоруські спецслужби праві, то Росія вже давно вирішила змінили президента Білорусі та веде відповідну підготовку. Але свою "братську" риторику Лукашенко змінив лише в ході виборчої кампанії. А що ж раніше? Не знав? Знав, але говорив не те, в що вірив? Нехай Олександр Григорович зі своїми заплічних справ майстрами сам обирає варіант відповіді. Обидва погані.

Різкий антиросійський поворот не додав йому популярності серед жителів Мінська і західних регіонів

Обидва варіанти гірші. В тому числі для електоральних переспектив Лукашенка. Різкий антиросійський поворот, підстави для якого насправді існують давно, не додав йому популярності серед жителів Мінська і західних регіонів, на яких очевидно і був розрахований, але забрав на сході країни, який, за гіршою українськю традицією, також орієнтований на Росію.

Навіть якщо Олександр Лукашенко зробить чергове "електоральне і демократичне чудо" з прицілом розміняти четвертий десяток років на посаді президента, з лекціями і красномовними виступами по країні він більше не поїздить. Бурхливою, драматичною і, очевидно, недовголітньою буде нова каденція.

Сатисфакція за приниження російських спецслужб і держави буде виплачена повною мірою

Нереформована контрольована ззовні економіка країни змусить Лукашенка знову повернутися до Москви. Москва у відповідь змусить Лукашена до того, що вважатиме за потрібне. Сатисфакція за приниження російських спецслужб і держави буде виплачена повною мірою.

Стан білоруської економіки - це також гірший варіант ситуації в Україні. Білоруське "економічне чудо" та навіювана аж досі українським обивателям з подачі неукраїнських медіа теза про "соціальну стабільність в Білорусі" може швидко виявитися ілюзією. Високі (порівняно) соціальні стандарти Білорусі досить щедро і довго субсидіювалися Росією в обмін на білоруський суверенітет. Тому зараз у випадку різких рухів Білорусь може виявитися без цих субсидій (думаю, що це так чи інакше станеться в найближчій перспективі - "просто денег нет...") і без контролю над своєю економікою (а по суті - частиною економічного комплексу Росії), яка живе винятково за рахунок політики.

Білорусі не буде легко за будь-якого фіналу президентських виборів. Лукашенко мав достатньо часу, щоб все для цього зробити.

Але якщо прагнення змін в Білорусі чудом переможе в демократичний спосіб - ось тоді для нас настане час не те, що групи дружби започатковувати (тут знову ж таки варто дочекатися, поки парламент у сусідів буде обраний за стандартами ОБСЄ), а гроші дружби для білорусів шукати.

Інакше - гірший варіант.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Погода