Сонячні опіки втричі підвищують ризик виникнення раку шкіри
Не варто обробляти опіки кремами, пінами, оліями
Багатьом знайома ситуація: вдень провели чимало часу на сонці, засмагаючи на пляжі, чи займаючись агрофітнесом в саду чи на городі. Вже ввечері чи на наступний день — шкіра червона та сильно пече.
Хтось біжить на кухню аби намастити шкіру сметаною чи олією, хтось в аптеку за цілющою маззю чи спреєм. Чи це допоможе? Коротка відповідь — ні. Крім цього, деякі зі способів, якими звикли "лікувати" сонячні опіки, можуть завдати ще більшої шкоди.
Яка допомога при сонячних опіках справді потрібна?
Передусім пам'ятайте, що засмага — це спроба шкіри захиститися від пошкодження ультрафіолетом, а сонячний опік — це буквально опік шкіри, що людина одержує під впливом ультрафіолетового випромінювання. Він розвивається доволі повільно у порівнянні з іншими опіками — в середньому за 4-6 годин. Таким чином, симптоми сонячного опіку не проявляються одразу ж після опромінення, тому може здаватися, що все гаразд. Але це не так.
Симптоми сонячного опіку не проявляються одразу ж після опромінення
У цей час у шкірі синтезуються різні білки та ферменти. Дія цих білків, зокрема простагландинів і цитокінів, призводить до розширення шкірних судин та запалення. Це, своєю чергою, викликає характерні почервоніння, набряки та біль. Якщо опік дуже сильний — можливе утворення множинних і великих пухирів.
Як діяти, якщо отримали сонячний опік?
- Швидше сховайтеся від сонця у прохолодне місце. Якщо є симптоми загального перегрівання — змочіть шкіру холодною водою, покладіть на великі судини міхур з льодом загорнутий у чисту тканину або холодні компреси.
- Охолодіть ділянку шкіри, яка зазнала опіку. Це можна зробити будь-яким зручним способом — змочити прохолодною водою, прикласти лід на 5-10 хвилин, холодний компрес чи інший холодний предмет. Можна прийняти прохолодний душ.
Охолодіть ділянку шкіри, яка зазнала опіку
- Пийте багато рідини, аби уникнути зневоднення.
- Випийте знеболювальне - парацетамол чи ібупрофен, якщо є потреба зменшити біль, набряк та дискомфорт.
- Якщо з'являються пухирі, треба накласти пов'язки зі стерильних перев'язувальних засобів із неспиртовими антисептиками: бетадин, хлоргексидин, декасан, октенісепт та водорозчинними мазями. Поява пухирів та посилення болю можлива на 2-4 добу. Не чіпайте їх та не лопайте.
Якщо пухирів багато і вони великі — зверніться до лікаря. А також, якщо у вас підвищена температура чи не минає біль протягом 48 годин.
- Не виходьте на відкрите сонце, поки опік не загоїться. Носіть легкий одяг з натуральних тканин, який прикриватиме уражену ділянку шкіри від сонця.
- Включіть у раціон продукти, багаті на фолієву кислоту і каротиноїди: броколі, шпинат, печінку, моркву, перець, смородину. Їхні нутрієнти допоможуть краще відновитися після опіку.
Чим можна обробити пошкоджену шкіру? Водорозчинними препаратами — це, наприклад, тримістін, пантестін, мірамістин.
Лише на 5-6 день після отримання опіку можна мастити уражені ділянки жирними кремами, мазями, вітамінними зовнішніми препаратами, пінними засобами.
Лише на 5-6 день після отримання опіку можна мастити уражені ділянки жирними кремами, мазями, вітамінними зовнішніми препаратами, пінними засобами
Не варто обробляти шкіру після опіку:
- Жодними кремами, пінами, оліями чи жирними речовинами.
- Дексапантенолом. Цього засобу в міжнародних рекомендаціях надання допомоги під час опіку немає. Жиророзчинні препарати створюють на шкірі плівку, яка перешкоджає вивільненню ексудату та порушує теплообмін, посилює набряк тканин.
- Олією, жиром, сечею, зубною пастою, спиртовими розчинами.
Аби уникнути опіків — обов'язково захищайтеся від сонця, коли виходите на вулицю. Користуйтеся сонцезахисним кремом, щоб він реально захистив треба мастити всі відкриті ділянки та використовувати достатню кількість крему, одягайте головний убір, носіть сонцезахисні окуляри з ультрафіолетовими фільтрами, закривайте тіло одягом з легких тканин. Та не перебувайте довго на сонці, особливо з 12 до 16 години.
Чому важливо захищати шкіру від ультрафіолету та не допускати сонячних опіків? Дія ультрафіолету викликає мутації в шкірі та цим збільшує ймовірність появи раку шкіри. Є дані, які вказують, що отримання сонячних опіків лише раз на два роки може втричі підвищити ці ризики.
Жодна засмага цього не вартує, тож бережіть себе!
Коментарі