Тимофій Милованов
Ексміністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства
08.05.2020
2024

Чому держпідприємства не купують українську продукцію

У закупівлях є велика проблема, але Prozorro тут ні до чого

Чому українські державні підприємства не купують локальну - українську продукцію? Є дві відповіді, які надають політики на телебаченні. Перша, Prozorro - погана система і не дозволяє враховувати локалізацію. Друга, українська продукція неякісна та дорога.

І те, і друге не головні проблеми. Дійсно, навіть сьогодні Prozorro дозволяє виписати умови тендеру під українську продукцію. Можна чіткіше прописати преференції для локалізації, але це технічна, а не політична чи навіть економічна проблема. Так само і з критикою української продукції. Не вся продукція неякісна. Є і гарна. Більше того, там де продукція неякісна, держава чи приватний бізнес може зробити інвестиції та покращити її якість. Тому це теж відносна технічна, а не політична проблема. Але ні того, ні іншого не відбувається. Сварки про купуй українське ведуться роками, а змін жодних.

На моє переконання проблема зовсім в іншому. В бюджетному процесі. У "Купуй українське" мова ж іде не про туалетний папір, а, наприклад, про локомотиви. Так ось, Укрзалізниця не купує локомотиви. Не через Prozorro, взагалі ніяк. У неї на це немає грошей. Бо всі прибутки витискаються державою у бюджет, щоб платити пенсії та зарплати. І тоді Укрзалізниця, якщо хоче щось таке купити, має іти до міжнародних кредиторів. А ті видають кредит. А вже при кредиті умови купувати іноземні локомотиви. І купують їх не через Prozorro. Бо ці угоди поза Prozorro. Навіть якщо зробити вимоги жорсткої локалізації в Prozorro, то все одно локомотиви українські там не куплять. Бо бюджет не виділяє під них гроші. Тобто проблема в бюджетному процесі. У тому, що ми витягаємо усі живі гроші з держпідприємств. А коли їм потрібно щось купити, то вони змушені це робити за рахунок іноземних кредитів на відповідних умовах.

Проблема з відсутністю підтримки українських галузей через держзакупівлі криється в бюджетному процесі. У тому, що ми всі гроші держпідприємств проїдаємо і не даємо їм розвиватись

Таким чином є підміна понять. Проблема з відсутністю підтримки українських галузей через держзакупівлі криється в бюджетному процесі. У тому, що ми всі гроші держпідприємств проїдаємо і не даємо їм розвиватись.

Останнє - Prozorro не про локалізацію, конкуренцію чи навіть боротьбу з корупцією. Ні. Prozorro - це про прозорість. Можна написати тендер під конкретну компанію і купити втридорога якийсь товар. Через Prozorro. Але це буде прозоро відомо усьому суспільству. І тут потрібно працювати правоохороним органам і саджати в тюрми тих керівників держпідприємств, які наносять збитки державі через Prozorro. Такий портал не дозволяє знищити корупцію, але дозволяє показати всім прозоро, що, хто і де краде у держави. І ті, хто проти Prozorro – вони не за українського виробника, а за українського корупціонера. А це не одне і теж.

Підсумую - проблема з держзакупівлями є і велика. Але вона складається з неефективної роботи правоохороних органів по крадіжкам через Prozorro. Також з проблем із державним бюджетним процесом, який викачує гроші з держпідприємств і не дає їм розвиватися.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода