Пандемія "іспанки" лише частково зупинила бокс

Відбулося 1770 турнірів за рік

В останні тижні бокс зупинився. Через пандемію коронавірусу івенти переносять або скасовують. Боксери, тренери, менеджери, промоутери і боксерські федерації залишилися без роботи, пішовши на вимушені канікули.

Пандемію коронавірусу найчастіше порівнюють з іспанським грипом. Епідемія "іспанки" вирувала три роки – з січня 1918 до грудня 1920-го – і забрала від 50 до 100 млн людських життів. Тоді, як і тепер, індустрія боксу намагалася вживати запобіжні заходи, уникати масових скупчень людей, відкладала боксерські турніри. У 1918 році чемпіонський титул у жодній ваговій категорії не змінив свого володаря. Але боксерські турніри відбувалися, незважаючи на смертельні ризики.

Приголомшливо: 1918 року в США, на піку пандемії "іспанки", провели 1770 офіційних турнірів з професійного боксу. Тоді багато відомих боксерів захворіли, немало - померли. Не дивно – половина померлих від хвороби були молоді люди віком від 20 до 40 років. Їх тоді "косило" найбільше.

Багато відомих боксерів захворіли, немало - померли. Не дивно – половина померлих від хвороби були молоді люди віком від 20 до 40 років. Їх тоді "косило" найбільше

Зокрема, тільки 1918 року пішли з життя Джим Стюарт і Джим Джонсон – обом було по 31 року, експретендент на чемпіонський титул у легкій вазі Метті Болдуїн – 33 роки, Террі Мартін – 33 роки, Джо Тубер – 21 рік, Балтімор Данді – 17 років. Колишній чемпіон світу у надважкій вазі Джим Джеффріс теж захворів на "іспанку", але вилікувався.

Найбільший карантин для боксу припав на останні три місяці 1918-го. "Грип зупиняє боксерську діяльність" - це заголовок статті в New York Times від 13 жовтня 1918 року. Промоутери намагалися виконувати побажання місцевих органів охорони здоров'я про відміну поєдинків. Гаррі Греб 1918 року провів 22 поєдинки – до 21 вересня. Наступного разу в ринг вийшов аж у середині січня наступного року. Бенні Леонард до 23 вересня провів 12 боїв і більше не боксував того року.

Менше двох місяців тривала пауза між боями у Джека Демпсі – між 14 вересня і 6 листопада. Його жовтневий бій проти Баттлінга Левінські через "іспанку" декілька разів переносили і врешті провели 6 листопада. Тоді смертність трохи пішла на спад, і багато міст пом'якшували правила, які забороняли скупчення великої кількості людей в одному місці. Загалом того року Демпсі боксував 21 раз, причому п'ять разів у листопаді-грудні. Перемога над Левінські наблизила Демпсі до бою за звання чемпіона світу. В липні 1919-го він переміг Джесса Вілларда і відібрав у нього чемпіонський титул. Цей бій відвідала майже 20-тисячна аудиторія.

З часом іспанський грип затих, а бокс і життя відновилися. Навряд чи боксерська пауза триватиме надто довго і цього разу. Як тільки пандемія піде на спад, боксерські змагання відновляться. Звичайно, на перших порах з дотриманням максимальної безпеки. Глядачів тестуватимуть на коронавірус перед входом на боксерські заходи, і вони обов'язково будуть у масках. Як і 1918 року, під час бою на військовому кораблі (на світлині). Тоді бокс був одним із видів розваг для військових, а також слугував для збору коштів на військові дії.

Василь Танкевич, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода