Масові закупівлі туалетного паперу – наслідок інформаційної епідемії

Підливають оливи до вогню фотографії у соцмережах із порожніми полицями

В інтернеті про туалетний папір - найбільше жартів і мемів. Його представляють у вигляді якогось скарбу, який дуже важко здобути, коштовності, яку можна подарувати, цінного трофея.

Сказав би хто-небудь мені рік тому, що моя фотографія з упаковкою туалетного паперу в фейсбуці набере майже 600 вподобань, ніколи б не повірила! - пише Ксенія Туркова для "Голосу Америки".

Що ж такого особливого в туалетному папері?

Особливо це питання хвилює тих, хто родом з Радянського Союзу. Їм (тобто нам) все зрозуміло: в СРСР туалетний папір з'явилася тільки в 1970-х, і був страшним дефіцитом, за ним відстоювали величезні черги, а потім гордо нанизували на шию, як в'язку бубликів, і йшли додому, викликаючи заздрість перехожих.

У СРСР туалетний папір з'явилася тільки в 1970-х, і був страшним дефіцитом, за ним відстоювали величезні черги

Але чому туалетний папір викликає таку саму пристрасть у жителів Америки, Німеччини і Австралії? В одному з австралійських супермаркетів три відвідувачки побилися через упаковки туалетного паперу.

А 14 березня поліції американського штату Орегон довелося звернутися до людей з проханням не дзвонити на номери екстрених служб, щоб поскаржитися, що у них закінчився туалетний папір.

Причини, через які люди купують туалетний папір, можна умовно розділити на раціональні та ірраціональні.

Раціональні:

⁃ Кажуть, що з туалетного паперу виходять найкращі одноразові маски і дезінфікуючі серветки.

⁃ Туалетний папір не псується, він не важкий, його легко схопити з полиці і кинути у візок - зайвим не буде.

⁃ Витрати туалетного паперу, зі зрозумілих причин, різко збільшується, якщо сидиш вдома на карантині, тому і потрібно запастися.

А ось ірраціональні причини:

⁃ Чутки. Одна з них - що через зростання виробництва одноразових масок скоротять виробництво туалетного паперу. Однак підтвердження цієї інформації немає.

⁃ Всі беруть, і я беру - а раптом дійсно потім не буде!

Уявіть, що ви сфотографували порожню полицю з-під зубної пасти, або з порожніми скриньками з-під м'яса - це абсолютно не так прикольно, як сфотографувати полицю, де мав бути туалетний папір

Антрополог, дослідник міських міфів Олександра Архипова вважає, що масові закупівлі туалетного паперу - не більше ніж наслідки інфодемії, тобто інформаційної епідемії, коли соцмережі і медіа розносять інформацію про вірус швидше, ніж він поширюється.

"Це просто звичайне медійне когнітивне спотворення. В умовах паніки, за необхідності сидіти вдома, в карантині, нікуди не їздити, люди починають запасатися всім необхідним, всім, що їм треба. І купують, звичайно, не тільки папір, скільки цукор, дезінфікуючий засіб для рук, зубну пасту, макарони, які зникають по всій Італії", - говорить вона.

Підливають оливи до вогню фотографії у соцмережах із порожніми полицями з-під туалетного паперу.

"Уявіть, що ви сфотографували порожню полицю з-під зубної пасти, або з порожніми скриньками з-під м'яса - це абсолютно не так прикольно, як сфотографувати полицю, де мав бути туалетний папір, і написати про це пост. І далі виникає просто звичайний медійний ефект, і здається, що люди купують лише туалетний папір", - пояснює вона.

Загалом, не піддавайтеся інфодемії. Втім, жарти, в тому числі про туалетний папір, від паніки дуже допомагають.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Павло Кухта Керівник з політичних питань Київської школи економіки
Анастасія Дідорук Візажистка
Вадим Денисенко Виконавчий директор UIF
Юлія Дукач Аналітикиня проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Дмитро Ярош Командувач Української добровольчої армії