Люди не розуміють справжньої суті держави

Якщо влада не може забезпечити нормального життя суспільству, її потрібно змінити

Навіщо потрібна держава? Треба, мабуть, починати з азів. Важко і невдячно переконувати тих, хто в силу обмеженого кругозору і поганої освіти не бачить і не розуміє справжньої суті сучасної держави, сприймаючи її виключно як механізм обмеження свободи, придушення інакомислення і збору податей у вигляді податків. Такий погляд дуже поширений серед маргіналів і нащадків пострадянського суспільства, головним постулатом яких є догма, що будь-який індивід насамперед агресивний егоїст, людина людині вовк, між людьми існує жорстка конкуренція, і кожен думає насамперед про власне благо.

Держава в такому суспільстві прагне до необмеженої влади, авторитаризму і абсолютизму. Закони ж у такій державі, як і суспільні норми, служать інструментом обмеження свобод і придушення інакомислення. Суспільство сприймає державу як механізм недопущення тотальної війни всіх проти всіх — не більше.

Суспільство сприймає державу як механізм недопущення тотальної війни всіх проти всіх — не більше

Ця хибна концепція дуже поширена в державах, які сповідують тоталітарний стиль управління. І саме під цією концепцією більшість сприймає справжню державу, причому тут вже абсолютно неважливо - приймає більшість такі правила чи відкидає. Досить того, що під державою приймається виключно такий спосіб управління і ніякий інший.

У той час як насправді сучасна демократична держава — це інструмент, що дозволяє людині реалізувати свої права, що сприяє тому, щоб свободи не були ущемлені, а життя суспільства співвідносилося з поняттям безпеки, можливостей і загальноприйнятих соціальних ліфтів. Закони в такій державі працюють на благо суспільства, і завдання держави — контролювати це. Мета цього контролю тільки в одному — сприяти тому, щоб свободи всіх громадян без винятку не були утиснені, але при цьому закони та суспільні норми дотримувалися. І якщо влада погано виконує свою роботу щодо забезпечення нормального життя суспільства, вона повинна бути замінена громадянами на іншу. Мирним шляхом, через вибори, або через революцію, якщо не розуміє по-хорошому.

Демократична держава — це інструмент, що дозволяє людині реалізувати свої права, що сприяє тому, щоб свободи не були ущемлені, а життя суспільства співвідносилося з поняттям безпеки, можливостей і загальноприйнятих соціальних ліфтів

Приблизно так складений і виглядає будь-який суспільний договір, і є основою конституцій усіх сучасних демократичних держав. Дотримуються цього, звичайно, далеко не всі, але в цьому напрямі рухається весь цивілізований світ. Але для тих, хто ніколи з подібним не стикався, і приймає роль держави виключно через призму придушення і обмеження, подібний підхід — так само, як і перший — є неприйнятним. Як альтернативу будь-якій державі такі люди бачать тільки одне — анархію, що веде до жлобського розподілу благ серед сильних за рахунок слабких, помилково іменовану "абсолютною свободою". А це завжди, у всіх сучасних суспільствах, неминуче призводить до безладу, хаосу і криз.

Я думав, що ці прописні істини зрозумілі кожному. Але судячи з публічних домислів диванних експертів, які щодня народжують нові формулювання сучасної світобудови — помилявся.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Віктор Чумак Правник, колишній заступник генпрокурора
Андрій Римарук Ветеран, працівник фонду "Повернись живим"
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Погода