Як підтримати онкохвору людину

Щорічно у 18 млн осіб виявляють рак

"Якщо ваші близькі захворіли на рак, не панікуйте, обов'язково пройдіть обстеження у різних клініках, бувають випадки, коли ставлять неправильний діагноз і роблять ще гірше. Поводитися з людиною треба так само, як і до діагнозу. Потрібно робити все для того, щоб вона розуміла це. Якщо людині не хочеться говорити, то не говоріть, займайтеся повсякденними справами, ходіть у кіно, радійте буденним речам" — це порада від дівчини стосовно того, як підтримати близьку людину, яка дізналася про рак. Кілька років тому подруга дівчини, отримала діагноз рак кишківника.

У Світовий день боротьби проти раку зустрічається багато дописів і матеріалів з історіями людей, які борються з хворобою чи вже її перемогли. Разом з ними увесь шлях до одужання проходять їхні близькі і рідні, які в цей складний час стають опорою та підтримкою.

Близькі цієї людини можуть відчувати дискомфорт через те, що вони здорові. Це нормальна реакція

Звістка про діагноз — складне випробування. Людина, яка дізнається про те, що має злоякісні новоутворення, має прийняти той факт, що задля одужання їй доведеться пройти через тривале й досить стресове лікування.

Близькі цієї людини можуть відчувати дискомфорт через те, що вони здорові. Це нормальна реакція. Так само природною є розгубленість, адже зазвичай вкрай важко підібрати слова підтримки.

Що робити, як допомогти вашій близькій людині, яка проходить лікування від раку, та самому залишитися в нормі?

— Прийміть ситуацію, що склалася. Для того, аби мати змогу допомогти ваші близькій людині впоратися, вам необхідно перш за все прийняти діагноз і бути готовим до різних сценаріїв. Прочитайте інформацію про різні протоколи лікування, порадьтеся з лікарями та підготуйте вашу близьку людину до терапії. Інформація і розуміння як діяти завжди "озброюють" і дають трохи впевненості у ситуації.

— Проговорити емоції, почуття і фізичний стан ваш та вашої близької людини, яка хвора на рак, означає скинути з себе тягар несказаного. Часом буває страшно обговорювати лікування й майбутнє не лише при хворій на рак людині, а й між собою. Це гальмує ваше прийняття діагнозу.

Якщо вам страшно, зізнайтеся у цьому принаймні для себе. Також є цілком нормальним обговорювати свої почуття з людиною, яка хворіє на рак. Їй також страшно. Будь-яке онкологічне захворювання лякає, бо воно непередбачуване.

Плануйте і своє майбутнє, і майбутнє вашої близької людини, яка зараз проходить лікування від раку

Скажіть, що вам зле, якщо ви справді так почуваєтеся. Спробуйте не ставити свої почуття вище, аніж хворої на рак людини, адже ви ніколи не знаєте, як вона справляється. Гнів, смуток, невизначеність, страх, відчуття провини, самотність та ізоляція — почуття, які супроводжують не лише тих, хто хворіє на рак, а й їхніх близьких.

Будьте готові до того, що на ваші слова "мені зле, я втомився" ви можете почути відповідь: "Думаєш, мені легко?" Не варто мірятися тим, кому гірше. Зараз складно усім, а тому взаємна підтримка буде дуже доречною.

— Плануйте і своє майбутнє, і майбутнє вашої близької людини, яка зараз проходить лікування від раку. Варто розуміти, що терапія тимчасова, і після неї життя триватиме. Власне, як і триває під час неї.

— Допомагайте з побутовими речами. До прикладу, підвезіть на сеанс хіміотерапії та додому, допоможіть із прибиранням та доглядом за дітьми або ж приготуйте вечерю, якщо вашій близькій людині сьогодні погано.

Просіть про допомогу друзів і родичів. Та будьте готові, що вони можуть відмовити вам, адже не в змозі взяти на себе таку відповідальність.

— Будьте готові до змін у поведінці вашої близької людини. Терапія, дискомфорт, пов'язаний із лікуванням, та стрес можуть стати причиною агресії або й депресії. Запропонуйте звернутися до фахівця з психічного здоров'я, якщо відчуваєте потребу.

Здоровий сон, їжа та відпочинок допоможуть зберегти сили. Складно допомагати комусь, якщо допомога потрібна вам

— Переконайтеся в тому, що ви приділяєте достатньо часу для себе. Здоровий сон, їжа та відпочинок допоможуть зберегти сили. Складно допомагати комусь, якщо допомога потрібна вам.

Рак — друга провідна причина смерті в усьому світі. Щороку хворих на рак більшає і це є глобальна тенденція. У 2018 році через рак померло близько 9,6 мільйона людей, кількість випадків сягнула 18 мільйонів. За прогнозами ця цифра може зрости до 30 мільйонів до 2024 року.

Пам'ятайте, кожен з нас може особисто сприяти зниженню захворюваності на рак і зменшити свої ризики захворіти — покинути куріння, дотримуватися здорового харчування, обмежувати вживання алкоголю, адже він знаний канцероген, уникати надмірного впливу сонячних променів, а головне — обов'язково проходити профілактичні обстеження. Це правила, які стосуються всіх.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі