Людство повертається в епоху воєн. І аж ніяк не гібридних

Ми стали свідками нового перелому в світовій історії. Нічого вже не буде так, як було раніше

Атаку єменських хуситів на нафтові об'єкти Саудівської Аравії поки що експерти в світі розглядають виключно з погляду швидкого ефекту. Як зміняться світові ціни на нафту? Як це позначиться на позиції Росії в її діалозі з Заходом, зокрема, щодо питання донбаського врегулювання? Чи завдадуть Сполучені Штати удар по Ірану?

Відповіді на всі ці та багато інших питань, звичайно ж, дуже важливі. Але пошук цих відповідей може перешкодити нам зрозуміти найголовніше - ми стали свідками нового перелому в світовій історії, після якого нічого вже не буде так, як було раніше, - пише Віталій Портников для LB.ua.

Раніше засоби нападу, які були здатні знищити такий стратегічно важливий об'єкт, як нафтопереробний завод чи атомну електростанцію, мали виключно збройні сили держав

Міркуйте самі. Раніше засоби нападу, які були здатні знищити такий стратегічно важливий об'єкт, як нафтопереробний завод чи атомну електростанцію, мали виключно збройні сили держав - і то не всіх. Радикальні угруповання мали на озброєнні хіба що примітивні автомати Калашникова, ракетні установки не надто широкого радіусу дії, старі танки і БМП. Якщо таким угрупованням починали допомагати держави - як у випадку з ХАМАС і "Хезболлою" - у них на озброєнні з'являлися ракети сучасніші, але і від них сучасна цивілізована держава могла захиститися, як захистився Ізраїль за допомогою "залізного купола". Загалом, саме тому Саудівська Аравія на чолі міжнародної коаліції могла "прасувати" позиції єменських хуситів, а Ізраїль відповідати на кожен обстріл своєї території знищенням опорних пунктів ХАМАСу. Що могли протиставити радикальні угруповання державам - не має в даному випадку значення, праведними чи ні були цілі держав, проти яких вони боролися? Захоплення заручників. Масове голодування. У кращому випадку - збройне повстання. Усі ці дії могли змусити звільнити ув'язнених або на якийсь час припинити військові дії, але ніколи докорінно не міняли політичних цілей.

Але людство тому і придумало міф про Давида і Голіафа, бо ще на зорі цивілізації зрозуміло, що слабкий може перемогти сильного за допомогою не дуже складної, але ефективної технології. Насправді ми не знаємо, чи придумав майбутній цар Ізраїлю пращу - можливо, її вже мав на озброєнні противник. Але Давид зрозумів, як правильно використовувати цю зброю в одиночному поєдинку.

Голіаф гине не тому, що він слабший, а тому що він знаходиться в полоні технологічних уявлень минулого.

Голіаф гине не тому, що він слабший, а тому що він знаходиться в полоні технологічних уявлень минулого

Щось подібне сталося і нині. Можна, звичайно, вважати, що це Іран допоміг єменським хуситам отримати військові дрони. Але мине зовсім небагато часу - і будь-яке угруповання зможе володіти цим озброєнням без будь-якої державної підтримки. І тоді - прощай, важка зброя.

Для того, щоб уявити собі, як зміниться світ, просто перенесіться в минуле і уявіть, що замість захоплення заручників і вибухів у метро терористи і радикали атакують нафтові й металургійні підприємства, загрожують атаками на атомні електростанції і так далі. І погодьтеся, що сучасний нам світ був би зовсім іншим - таким, яким буде світ, в якому нам усім доведеться жити вже завтра.

Цей світ буде більш конструктивним і більш жорстоким одночасно. Тепер, коли йтиметься про зіткнення держави з національним рухом, який вимагає незалежності для того чи іншого народу, стане ясно, що домовитися, виключити небезпеку шляхом надання такої незалежності навіть якщо доведеться втратити частину території - простіше, ніж стати свідками екологічної та економічної катастрофи у власній країні. Людство повертається в епоху перемог націй над державами.

Людство повертається в епоху перемог націй над державами

Коли цивілізований світ буде впевнений, що та чи інша держава надає підтримку радикалізму, йому вже недостатньо буде домовлятися, вводити санкції, проводити консультації. Ні, йтиметься про прагнення позбутися від режиму, який порушує правила. У цьому новому світі - якщо Голіафи хочуть змусити Давидів поважати правила - вони повинні триматися разом. Тому Голіаф, який спробує допомагати Давиду, вирішувати з його допомогою свої проблеми або сам прикидатися Давидом "гібридної війни", буде приречений. Так, людство вступає в епоху глобальної конфронтації нового типу.

І, нарешті, якщо стане ясно, що Давид хоче не власної волі, а знищення всіх інших, що з ним нема про що домовлятися, то доведеться наважитися на дорогі і криваві операції, метою яких буде повна ліквідація потенційного вогнища напруженості. Всі роздуми про необхідність заощадження життів солдатів, про безпеку мирного населення відступлять на другий план перед страхом наслідків появи військового дрону над атомною електростанцією. Так, людство повертається в епоху воєн, і аж ніяк не гібридних.

Те, що відбувалося в ХХI столітті до цього, може здатися лише розминкою перед зустріччю Давида з Голіафом.

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі