Піраміда державних облігацій валиться. Найбільше постраждає народ

Короткостроковий порятунок — у МВФ, довгостроковий — у знищенні корупції

Не буває такого, щоб цінні папери з прибутковістю майже 20% жили довгим життям. Вони, як деревовидний піон навесні. Краса неймовірна, очей не відірвати. Сотні бутонів на одному кущі, набухають, показують пелюстки, захоплюють, розкриваючись величезними квітками неймовірної краси. А потім за один день опадають і залишається тільки сухий корінець. Ось так і наші ОВДП! Півтора року і цілком ймовірно, що почали опадати. Звичайно, хто в темі, а ще краще в частці, той заробив. Але! На подібній вечірці завжди повинен бути "щасливчик", який за все заплатить, - пише Іван Компан для NV.ua.

Воррен Баффетт, напевно, найвідоміший інвестор всіх часів і один з найбагатших людей в історії людства. Він заробив трохи менше $100 млрд, інвестуючи в акції. При цьому ніколи не грав на зниження. Що це означає? Граючи на зниження, заробляєш, коли компанія втрачає вартість, її бізнес руйнується, економіка страждає, а співгромадянам стає погано. Баффетт, будучи патріотом своєї країни, став багатим, інвестуючи в компанії, які росли, розвивалися, завойовували світ і робили його батьківщину сильнішою. Coca-Cola, American Express, останнім часом Аpple і Amazon — дуже довгий список перемог американського капіталу, що стали надбанням всього людства.

Держава завжди не проти грати в азартні ігри, роздаючи тузи друзям і розвішуючи шістки "на погони" улюбленому народу

В Україні ми звикли заробляти по-іншому. Скільки капіталів було зароблено на "роттердамах+", "поверненні ПДВ" і "відновлюваній енергетиці". Держава завжди не проти грати в азартні ігри, роздаючи тузи друзям і розвішуючи шістки "на погони" улюбленому народу.

Черговим тузом, до того ж козирним, стали гривневі ОВДП. Мінфін виживає, не зважаючи на витрати і беручи в борг під немислимі відсотки. Холуї аплодують, вихваляючи вміння чиновників вирішувати фінансові проблеми країни. Зацікавлені мовчать, рахуючи доходи. Чималі! Адже фантастична прибутковість на рівні 18−20% була тільки верхньою частиною айсберга. Скільки грошей зароблено на зміцненні курсу гривні, коли приходив час погашення? Реальна дохідність сягала 75% річних у доларах, радуючи власників українських облігацій і розоряти країну.

Ну, немає в світі країн, які можуть дозволити собі позичати гроші під такі відсотки. Як і не можна стати Баффеттом, наживаючись на чужому горі.

Іноземці, які активно купували українські боргові зобов'язання, перестали вірити в те, що зміна влади пройде тихо і спокійно

Але, скільки мотузочці не витися. Минулого тижня попит на ОВДП різко знизився. Навіть незважаючи на підвищення ставки до 18% і приєднання до мережі Clearstream, Мінфін зумів залучити всього 1,2 млрд грн. Це в п'ять разів менше, ніж три тижні тому. Напевно, іноземці, які активно купували українські боргові зобов'язання, перестали вірити в те, що зміна влади пройде тихо і спокійно, а новий парламент швидко сформує коаліцію і уряд, налаштований на реформи і співпрацю з МВФ.

Якось це все дуже нагадує 1998 рік, коли російський уряд точно так само випускав ДКЗ (Державні казначейські зобов'язання — одне і те ж, що і ОВДП), щоб заткнути пробоїни на кораблі, що тоне. Тоді, двадцять один рік тому, кульмінацією став виступ президента Єльцина, який заявив на всю країну, "твердо і чітко", що "девальвації не буде", рівно за три дні до того, як було оголошено технічний дефолт, а слідом протягом кількох тижнів російська валюта знецінилася втричі. Не важливо, хто зробить таку заяву в Україні — президент, прем'єр чи інші люди, які зуміли зберегти капітал в очікуванні розпродажі.

Хто заплатить за бенкет? Як правило, завжди і за все платить народ

Важливо інше — хто заплатить за бенкет? Як правило, завжди і за все платить народ. Ні, я не про тих, хто, повіривши в фейсбучні історії і рекламу, вклався в піраміду ОВДП у самому кінці. Вони хотіли швидко заробити, забувши, що висока прибутковість — це синонім високого ризику! Втратять, їх не шкода — така доля фінансового спекулянта. Шкода інших, звичайних людей, багато з яких і зовсім про облігації не чули і навіть не знають, як ці ОВДП розшифровуються. Коли піраміда завалиться, від подальшої девальвації та її ефекту на економіку України найбільше постраждають саме вони. Ну, а хтось, звичайно, виграє, по-великому. Як у Росії, два десятиліття тому. Історія людства знає тисячі прикладів, коли саме так створювалися величезні статки, сягаючи корінням у благодатний грунт людських трагедій.

Де порятунок? Короткостроковий — у трьох заповітних літерах МВФ, довгостроковий — у знищенні корупції. А інакше. Інакше, люди просто втечуть у пошуках кращого життя, з часом розчинивши Україну в процвітанні інших країн. В епоху глобалізації, в новому світі відкритих кордонів і свободи пересувань, це простіше простого.

Передруковується з дозволу автора

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Микола Несенюк Журналіст
Ольга Решетилова Координаторка Медійної ініціативи за права людини
Любов Морозова Музикознавиця
Петро Кралюк Філософ
Світлана Сіщук Журналіст Української служби "Голосу Америки"
Погода