Коли зарплати росли швидше – за Януковича чи Порошенка?

Навіть в США частина феномену підтримки Трампа полягає в зростанні економіки. Та в Україні політика працює по-іншому

Щоб оцінити, наскільки зростали реальні зарплати потрібно, якщо спрощено, відняти від зростання зарплат рівень інфляції.

У перші два роки Януковича (2010-2011) інфляція була приблизно 10%, а зарплати зростали біля 15-20%. В останні два роки Януковича (2012-2013) була нульова інфляція і зростання зарплат на 5-10%. Тобто за Януковича реальні зарплати постійно зростали десь на 5-10%.

За Порошенка ситуація інша. В перші два роки шалена інфляція – в середньому 30-40%, та відносно маленьке зростання зарплат – 15%. В останні три роки навпаки: інфляція – біля 10% і зростання зарплат біля 30%.

Тобто в перші два роки Порошенка (2014-2015) реальні зарплати падали на 20%, а в останні три роки (2016-2018) – зростали на 20-30%.

Економічна криза, яку Україна отримала в 2014-2015 роках, була наслідком дій Росії та економічної політики Януковича (фіксований курс, бюджетний дефіцит, дефіцит поточного рахунку). Тому було б справедливо сказати, що політика Януковича призвела до падіння реальних зарплат в 2014-2015 роках.

Політика Януковича призвела до падіння реальних зарплат в 2014-2015 роках

Дуже цікаво, що у поточного президента дуже низька підтримка – незважаючи на те, що реальні зарплати зростали дуже швидко в останні роки. Це незвичайно. В інших країнах зростання реальних зарплат корелюється з підтримкою уряду та президента.

Я не агітую за Порошенка. Мені просто було цікаво, чи зростають реальні зарплати. Бо якщо вони зростають, то це означає, що людям стає жити краще. І, в принципі, вони мають продовжувати підтримувати ту саму політику і політиків.

Навіть в США частина феномену підтримки Трампа полягає в зростанні економіки. Та в Україні політика працює по-іншому. І це трохи з розряду парадоксів.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

6

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"
Браян Вітмор Cтарший науковий співробітник Atlantic Council