Чому юристи з українськими дипломами їдуть сантехніками у Польщу

Якщо нічого не змінити, доведеться завозити професіоналів з інших країн і це буде катастрофа

Середня професійна освіта майже знищена. Профтехучилища теж. Система професійно-технічної освіти потребує осучаснення.

Насправді ці заклади, давали не тільки професійні навички, а ще й теоретичну базу, яка необхідна працівнику. До Жовтневого перевороту 1917-го року, робітник вважався представником технічного класу. Він ніколи не був плебсом. Сучасний Захід пройшов шлях, коли працівники на виробництвах складали середній клас. У розквіт Сполучених Штатів працівник заводу утримував будинок, мав кілька машин. Людина, яка фахово може виконувати свої обов'язки, не є пролетаріатом.

У нас в країні є явище - працюючий жебрак

У нас в країні є явище - працюючий жебрак. Зарплата людям важкої праці сплачується на рівні прожиткового мінімуму. Так не може бути. Маємо змінити ставлення до робітника. Це не люмпени, це середній клас. У них має бути освіта, можливість постійно оновлювати навички. Треба брати за основу систему майстер-класів - коли за два-три тижні можна отримати навички, яких не вистачає. Це має робити держава. Більшість соціальних потрясінь стається, бо популісти апелюють до працівників, як до люмпенів. Вони говорять, що бідняцтво - це їх доля. Але це не так. Коли держава вирощує з працівників праці середній клас, це призводить до зміцнення країни.

Держава має вкладатись у робітників, щоб не втратити молодь. Є багато країн, де є високі технології і можна купити будь-який "айпод". Але виробити його немає кому.

Це питання не у професійній освіті, а в тому що, нам не вистачає оновлення. Потрібно переорієнтувати всю державну філософію зі споживацтва на виробництво.

Потрібно переорієнтувати всю державну філософію зі споживацтва на виробництво

Низьке ставлення до робітників - це погана робота профспілок. Це питання до громадянського суспільства.

Ті юристи, економісти, які платять гроші за дипломи, отримують освіту, їдуть працювати сантехніками в Польщу. Щоб це змінити потрібно підвищувати повагу до професії. Сюди мають зайти підприємства, де висока додана вартість. Ми постійно носимось з тим, що наша країна аграрна. Але вартість одного iPhone вища, ніж кілька тон пшениці. Це про те, що важливіше. Країна, щоб мати сільське господарство, повинна його дотувати. Звідки? Тільки з продукції високої доданої вартості. Попит на велику кількість підприємців шалений. Треба давати зелене світло.

Вартість одного iPhone вища, ніж кілька тон пшениці

У нас з'являється олігарх, який виробляє курятину чи яйця, має гроші, і все - він монополіст. Маємо кілька великих виробників цукерок на всю країну. У країнах Європи маленькі фабрики працюють у кожному містечку. Розвиток малого і середнього бізнесу - це питання держави. Якщо людина наймає працівника, платить йому зарплатню, то держава має це вітати, а не карати. Одна людина створює робоче місце, інша - працює. Держава при цьому не має платити ні пільг, ні субсидій.

Кожен з нас в цьому зацікавлений. Так перетворимо Україну з пострадянської країни в сучасну європейську. Тоді починає розвиватись все. Якщо цього не буде, то Україна перетвориться в країну третього світу.

Лариса Волошина, для Gazeta.ua

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Олег Сенцов Режисер, сценарист, письменник
Анастасія Леухіна Голова ГО "Горизонталі", викладач Київської школи економіки
Світлана Фус Дієтолог
Микола Несенюк Журналіст
Ольга Решетилова Координаторка Медійної ініціативи за права людини
Погода