Тимофій Милованов
Ексміністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства
21.03.2019
220

Не потрібно боятися еміграції талантів

Порівняємо Україну і Китай

Brain drain (еміграція талантів) - це небезпека для України чи можливість?

Ось що про це думає Китай. Їхня стратегія розвитку людського капіталу побудована на двох ідеях: brain drain та lure brains (залучення талантів). Вони спочатку спонукають і підтримують еміграцію талантів, а потім створюють привабливі умови для повернення.

Порівняємо Україну і Китай. У 2000-х в США навчалось приблизно 1,5-2 тис. українців і 60 тис. китайців. Це десь 3-4 людини на мільйон населення. У 2017-2018 роках цифри для українців залишились ті самі, а кількість китайців на навчанні в США зросла майже до 400 тис. Тобто в 6-7 разів.

В Китаї є державні програми, які стимулюють навчання за кордоном і створюють умови для повернення

Скільки людей повертається? Мені невідомі цифри для України. Уряд Китаю надає таку статистику: в 2000-х поверталось близько 17-20%, а 2017-му вже 80%. Тобто відсоток тих, хто повернулись, збільшився в 4 рази.

Хто оплачує навчання в США? Одна ідея - це має робити уряд за гроші платників податків. Дійсно, сьогодні в Китаї є державні програми, які стимулюють навчання за кордоном і створюють умови для повернення. Але в 2000-х витрати уряду були значно меншими. Уряд значно збільшив інвестування таких програм тільки в останні 10 років. Українська економіка слабка. Очікувати, що уряд зможе створити такі програми не варто. Як мінімум поки не запуститься економіка. Грошей в суспільстві, щоб значно збільшити кількість людей, які отримують освіту в топових університетах - теж немає.

Потрібно створювати університети світового рівня в Україні

Що робити? Потрібно створювати університети світового рівня в Україні. Такі університети сьогодні вже є. Це УКУ, Могилянка, Київська Школа Економіки. В Київській Школі Економіки можна отримати диплом американського університету. За 3 тис. доларів. Магістра. Це приблизно 1/20 вартості такої самої чи навіть трошки гіршої освіти в США. Випускники школи отримують роботу в кращих компаніях України або ідуть працювати в топові фінансові компанії в Лондоні та Нью-Йорку. Деякі поступають в топові університети, такі як Прінстон або Берклі, на аспірантуру. Дуже часто навчання в школі оплачують українські меценати.

Не потрібно боятися еміграції талантів. Потрібно її заохочувати та створювати умови для повернення, і одночасно розвивати і використовувати можливості, що вже є в Україні.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Кахабер Карелі Доктор економічних наук, експерт із земельних питань
Олеся Ольховик Психологиня ГО "Форпост"
Дарія Маслова Психолог, сімейний консультант
Євген Чирва Психотерапевт Центру "Форпост HELP"
Анна Сокур Психологиня ГО "Форпост"
Погода