Роман Кулик
Офіцер ЗСУ, співзасновник освітнього проекту "Експертний корпус"
07.02.2019
781

До розміщення баз НАТО маємо 5 років. Поле для маневру знайдемо

Попри вибори – напрям розвитку країни лишиться прогнозованим

Закріплення в Конституції курсу на НАТО і Євросоюз радує. Так, це нічого не гарантує і не забезпечить прискорену інтеграцію в ці структури. Але з іншого боку, навіть при радикальному переформатуванні парламенту чи збільшенні кількості депутатів у проросійських фракціях - найближчим часом 300 голосів у них не вимальовується. Статистика показує стабільне зростання пронатівських і проєвропейських настроїв, тож підстав говорити про зворотню кон'юнктуру для особливо нестійких і "гнучких" політиків - теж не доводиться.

Звісно було би краще прописати цей "стратегічний євроатлантичний курс" у загальних засадах Конституції, але тут впираємось у невизначеність питання проведення референдуму в умовах 5-го року війни.

Також позитив - виключення з Конституції пункт 14 розділу "Перехідних положень" про використання вже існуючих на території України баз на основі ратифікованих Радою договорів. По факту це норма-анахронізм, яка існувала виключно під російські бази в Криму. Саме через цю норму стало можливим укладення угод про перебування Чорноморського флоту РФ у Криму в 1997 і 2010 ("Харківські угоди"). Логічно, що після звільнення Криму питання перебування російського флоту не стоятиме, хоча й за умови воєнної поразки чи дипломатичного витіснення з Криму - вони би (Путін чи навіть гіпотетичні російські ліберали) могли завити щось типу: ми по бєзпрєдєлу денонсували "Харківські", але флот то треба кудись діти - давайте думати про нову угоду.

Це норма-анахронізм, яка існувала виключно під російські бази в Криму

Тепер навіть ця теоретична можливість виключена. А коли дійде до розміщення баз НАТО - є достатньо поля для маневру. Тим паче при найоптимістичніших прогнозах до цього моменту ще років 4-5 точно є.

Ухвалення законопроекту №9037 - більш символічний, але правильний і позитивний хід. Заодно і демонстрація нашим західним союзникам, що попри вибори - напрям розвитку країни лишиться більш-менш прогнозованим.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Остап Українець Письменник, перекладач
Максим Кияк Експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма"
Тарас Чмут Голова правління "Українського мілітарного центру"
Надія Романенко Керівниця проєкту з дезінфомоніторингу Texty.org.ua
Тарас Антипович Письменник, сценарист
Погода