Історія потребує чіткого розмежування не менше, ніж території

Багатьох українців досі не відпускають імперські міфи

Починаючи з перших років незалежності в Україні точилися часто природні, а нерідко й спровоковані дискусії, яка візія історичного минулого потрібна самостійній державі. Були високопосадові прихильники збереження російсько-радянської історичної парадигми, найяскравіший представник – Дмитро Табачник. Були прихильники патріотичної візії. Були і промоутери, нібито, компромісного варіанту.

На Донбасі стверджувався культ російсько-комуністичних героїв (за цілковитого несприйняття власне українських, над усе борців за самостійну Україну), постійно відтворювалася ностальгія за Радянським Союзом і нав'язувалася ідеологема особливого "народу Донбасу". Російські війська прийшли в 2014 році на вже добре підготовлений ґрунт у роки незалежної України за байдужості, а інколи прямого сприяння офіційного Києва, - пише Ігор Лосєв для "Крим.Реалії".

Життя продемонструвало, що національна єдність передбачає спільну історію і спільний пантеон героїв, єдину політику національної пам'яті. Плюралізм у цій сфері не дає позитивних перспектив. Так чи інакше два різні пантеони героїв, дві різні історичні пам'яті неминуче призведуть до утворення різних націй і країн.

Національна єдність передбачає спільну історію і спільний пантеон героїв, єдину політику національної пам'яті. Плюралізм у цій сфері не дає позитивних перспектив

Активісти модної ідеї "зшивання країни" також пропонували мирне співіснування різних історій в Україні, забуваючи, що різні історичні наративи не є однаково українськими. Один із них справді український, а протилежні йому сформовано колонізатором і нав'язано українцям. Тому тривале співіснування несумісних концепцій не є можливим, бо є чимось протиприродним. Адже радянська і російська історична візія на сході України цілком закономірно призвела до виникнення сепаратистських так званих "республік" під цілковитим контролем Кремля. Зрозуміло, що не тільки вона, але ця візія виступала могутнім ідеологічним супроводом радикальних антиукраїнських дій. А події 2014 року поставили суспільство України перед необхідністю чіткого вибору і розмежування з агресором, проведення демаркації між "своїм" і "не своїм" в історії.

Нещодавно на запитання: "Де закінчуються кордони Росії?" – Володимир Путін відповів так: "Кордони Росії не закінчуються ніде". Саме тому РФ відмовлялася від прикордонної демаркації акваторії Чорного і Азовського морів, від облаштування російсько-українського кордону на суходолі. Але історія потребує чіткого розмежування не менше, ніж території і геополітика.

Древні євреї до виходу з Єгипту брали участь у будівництві пірамід, але їхні нащадки не вбачають тут підстав для гордості й задоволення

СРСР, а нині РФ, накидали і накидають Україні своє тлумачення української історії, спекулюючи на деяких діячах українського походження в Росії і російського походження в Україні під гаслом: "Та ми ж так переплетені, змішані, ми практично один народ". Спекулюючи і на тому, що чимало українців волею історії були змушені брати участь в розбудові Російської імперії. Але то не було добровільним вибором. Древні євреї до виходу з Єгипту брали участь у будівництві пірамід, але їхні нащадки не вбачають тут підстав для гордості й задоволення. Єгипетський полон – то справді був полон, неволя, рабство. Тому досі пам'ятають знамениту фразу, сказану єгипетському фараону від імені єврейських учасників будівництва: "Відпусти мій народ!".

А багатьох українців досі не відпускають імперські історичні міфи…

2014 року Російська Федерація в Криму і на Донбасі активно використовувала неструктуровану, нечітку, розмиту і хаотичну свідомість значної частини місцевого населення, що не знала жодного культурного та й політичного кордону між українським і російським. Те населення щиро сприймало озброєних іноземців з-за "поребрика" як "наших". Цьому сприяла багаторічна специфічна місцева, а часом і загальнодержавна політика історичної пам'яті. Зокрема гучні свята на честь перемог російської зброї, на честь звитяг сталінської Червоної армії, на честь царських і радянських генералів і адміралів. Завдяки цьому зникала здатність розуміти, що військові з Росії є громадянами іншої держави, що вони незаконно перебувають на чужій території.

В Україні 22 роки нищили не лише армію і ВПК, а й систему національно-культурного і національно-політичного розпізнавання "свій-чужий"

В Україні 22 роки нищили не лише армію і ВПК, а й систему національно-культурного і національно-політичного розпізнавання "свій-чужий". Нині, між іншим, така ситуація сформувалася в сусідній Білорусі зусиллями перш за все її президента, вона в будь-який момент може створити цій державі великі проблеми.

Отже, українська візія історії не повинна об'єднуватися з антиукраїнськими візіями, вона має їх перемагати і вже перемагає. Колись гасло: "Слава Україні! – Героям слава!" вважали західноукраїнським, пов'язаним лише з боротьбою ОУН-УПА. Нині воно стало всеукраїнським, його можна почути в Краматорську, Слов'янську, Маріуполі, причому не лише від українців але й від етнічних росіян, євреїв, кримських татар, білорусів і багатьох інших. Це ще раз перекреслює вигаданий "за поребриком" міф про "декілька різних Україн".

А творцям усіляких кабінетних концепцій варто пам'ятати: не треба об'єднувати те, що не об'єднується і синтезувати те, що не синтезується. Як казав незабутній Іван Плющ: "Ну то чого ж його пхати, як воно не лізе?".

Copyright © 2019 RFE/ RL, Inc. Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода

Текст скорочено

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі