Яка безпека країни, якщо СБУ навіть своїх працівників не перевіряє?

Це впевненість у собі чи некомпетентність?

Після скандалу з Сергієм Семочко багато хто втратить віру в цю державу та її майбутнє. А хто не втратить віру, той розлютиться і радикалізується у своїх намірах щодо влади.

Вражає не тільки цинічність джерела доходу колишнього працівника СБУ, якщо все показане журналістами правда. Бо до рішення суду ми не повинні вірити очам своїм, тому лише припускаємо.

Вражають інші обставини.

СБУ обіцяє перевірити інформацію про його багатомільйонні статки, російське громадянство членів сім'ї та втручання у фармацевтичну галузь. Тобто, коли Семочко працював у СБУ і коли його призначали другою людиною у зовнішню розвідку перевірки не було? Правильно? Простежити його авто, заглянути у реєстр нерухомості і вивчити акаунти дітей - це надзавдання? А як же тоді з безпекою країни? Якщо навіть "своїх" працівників не перевіряють. І як подавали президенту інформацію про кандидатуру Семочка - без перевірки?

Простежити його авто, заглянути у реєстр нерухомості і вивчити акаунти дітей - це надзавдання? А як же тоді з безпекою країни?

І ще... чому на час перевірки та розслідування Семочка не відсторонили від займаної посади?

Також вражає своєю непродуманістю та примітивністю відповідь Семочка через, якщо так можна сказати, інтерв'ю телеканалу ZIK. Як може приймати державні рішення людина, яка себе не вміє захистити, ба більше - своїм публічним виступом примножує недовіру до себе та відомства.

У другій частині "інтерв'ю", після переможного опанування навичок читання тексту з суфлера, Семочко спробував дати відповіді на питання журналіста. Але, виявляється, державний службовець такого високого рангу, колишній керівник економічної розвідки СБУ, а тепер зовнішньої розвідки не розмовляє державною мовою. "Думает на русском" - як він сам пояснив. Це "прекрасний" хід аби викликати довіру суспільства.

Колишній керівник економічної розвідки СБУ, а тепер зовнішньої розвідки не розмовляє державною мовою. "Думает на русском"

Але не тільки форма, але й зміст сказаного - не викликає довіри.

По-перше, пан Семочко в інтерв'ю неодноразово називає себе "ми". Мабуть, підсвідомо уникає персональної відповідальності за сказане або демонструє супротивнику (пресі), що він не один.

Головна версія причин скандалу за версією Семочка - "рука Кремля". Не знаю, чи хтось думав, коли вигадував цей аргумент, чи просто першим на думку спав, але логіка в ньому відсутня. Бо виходить, що Кремль підставляє наших чиновників примусом до розкоші, насильно селить їх у багатомільйонних маєтках, силоміць заштовхує у приватні гвинтокрили тощо. Витончені, треба сказати, тортури і підстава.

Кремль підставляє наших чиновників примусом до розкоші, насильно селить їх у багатомільйонних маєтках, силоміць заштовхує у приватні гвинтокрили тощо. Витончені тортури

Каже він, що "Россия готова купить нашу страну с потрохами". Якщо таку заяву робить колишній керівник одного з підрозділів СБУ та друга людина зовнішньої розвідки, то логічно за цим твердженням має слідувати інформація на кшталт - а що ж вони зробили задля запобігання цьому явищу. Без цього пояснення ствердження звучить як самовикриття, ніби вже купила - тому такі маєтки і статки. У цьому специфіка непродуманих публічних заяв - можна й погіршити власне становище.

Семочко намагається переконати глядачів, що можна будь-кого зняти на відео поряд з дорогим авто і вмінити людині власність на це авто. І тут же визнає, що користується саме тим авто, яке зафіксували журналісти.

Шкода, що посадовець такого рівня не може вибудувати конструкцію з двох думок так, щоб вони не суперечили одна одній.

Визнає себе утриманцем дружини, бо будинок за кілька мільйонів доларів придбано за її гроші. Вона в Криму заробляла туристичним бізнесом, а він скромно трудився в СБУ.

Дружина в Криму заробляла туристичним бізнесом, а він скромно трудився в СБУ

Але на цьому самовикриття не припиняється і далі таке: перший заступник керівника Служби зовнішньої розвідки не вірить, що журналісти могли рік збирати інформацію щодо нього, стежити за ним - і не бути поміченими СБУ. Натякаючи, що хтось журналістам допомагав. Можливо й допомагали - ми з вами не знаємо.

Але вас не лякає, що можна от так собі силами журналістів (хай навіть із допомогою фахівців) стежити за очільником одного з підрозділів СБУ і залишатись непоміченими. Це вони там в службі не використовують заходи безпеки через впевненість у собі чи через некомпетентність?

Тактика самовикриття місцями переходила у напад. Так, Семочко чомусь оцінює роботу журналістів як оперативно-розшукову діяльність. Бо говорить, що вони використовували оперативно-технічні засоби і здійснювали зовнішнє спостереження. Якісь знеособлені "вони" скоро дадуть відповідь - хто це і що це. Тобто, на запитання - звідки у вас, державного службовця, мільйони доларів на придбання нерухомості, Семочко відповідає, що діяльність журналістів вже ними вивчається і скоро будуть дані відповіді.

Семочко чомусь оцінює роботу журналістів як оперативно-розшукову діяльність

Не менше дивує і те, чому посадова особа такого високого рівня і такої специфічної служби не провела бесіду з власними дорослими дітьми. Вони ж повикладали у соцмережі купу компроматів на родину. Це теж впевненість? Чи некомпетентність?

А тепер "вангуємо" - чим же завершиться перевірка СБУ та розслідування НАБУ? Нікого не звинувачуємо до вироку суду, а лише припускаємо три сценарії розвитку подій:

1) перевірка виявить безпідставність звинувачень. Журналістів примусять вибачитись публічно;

2) якщо громадськість не втратить інтерес до справи, то перевірка може виявити незначні порушення, які не потягнуть за собою кримінальної відповідальності;

3) настануть новорічні свята, а потім вибори президента і всі про цю історію забудуть. Всі - навіть ті, хто перевірку проводитиме.

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

2

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Яцек Павліцький Редактор міжнародного відділу Newsweek Polska
Володимир Гевко Маркетолог
Майкл Дракман Директор Міжнародного республіканського інституту в Україні
Дар'я Лазарєва Експертка відділу клімату та транспорту ГО "Екодія"
Юрій Ніколов Співзасновник видання "Наші гроші"