На економічній кризі можна добряче заробити

За кожним падінням йде підйом

Турецька фінансова криза, що вибухнула, цілком може стати каталізатором глобальної економічної кризи, думки про яку вже давно витають у повітрі.

Передчуття шторму, на жаль, не продукт моєї особистої уяви і фантазії, а думка багатьох провідних глобальних фінансових інститутів, образно званих "Волл-стріт", - пише Іван Компан для NV.ua.

Так ось, Волл-Стріт вважає, що може і не моментально, але в наступні кілька років економічний спад настане, як пити дати. Ну а, оскільки інвестори торгують очікуваннями, а не фактами, то цілком закономірно, що фінансові ринки відреагують на падіння економіки з випередженням.

Що це означає для нас з вами і як це падіння пережити? За даними великої дослідницької компанії CFRA, починаючи з 1945 року, рецесії в США траплялися кожні шість-сім років. Їх середня тривалість становила 11 місяців. Ведмежий ринок, вірний супутник рецесії, тривав в середньому 14 місяців. Є, звичайно, особливі випадки, Велика депресія, Криза "доткомів" і Велика рецесія, коли тривалість і наслідки були значно драматичніші. Як буде цього разу, достовірно ніхто не знає, але те, що буде – можна не сумніватися. Тому, краще приготуватися!

Практичніше буде не сподіватися на державу, а сконцентруватися на тому, як пережити падіння на індивідуальному рівні

Не буду зупинятися на тому, як глобальний економічний спад вдарить по нашій державі і що з цим робити. Якщо вже ми хороші роки розтринькали, то в погані, коли брати в борг стане набагато складніше і дорожче, ми точно нічого не надолужимо. Тож, практичніше буде не сподіватися на державу, а сконцентруватися на тому, як пережити падіння на індивідуальному рівні.

Що найголовніше в періоди падінь? Зберегти капітал, а потім розумно його інвестувати. Адже за кожним падінням йде підйом і це відмінна можливість заробити!

Хотілося б помилятися, але, найімовірніше, зберегти капітал у гривні не вийде. Як показує українська фінансова історія, для звичайного "необізнаного" громадянина ігри з гривнею занадто ризиковані і, як правило, погано закінчуються.

Зберегти капітал у гривні не вийде

Для тих, хто ні за що не хоче досліджувати можливості, які пропонують західні ринки капіталу, напевно, найоптимальнішим рішенням буде тримати гроші, як і раніше, під матрацом. Пристойні банки все одно за доларовими депозитами нічого не платять, максимум 1%, а якщо на ринку почнеться кризова метушня, то й зовсім можуть перестати повертати гроші. Як мінімум, тимчасово. Ми вже бачили кілька років тому, як це просто робиться. То чи варто ризикувати капіталом заради мізерного депозитного доходу, та ще й оподатковуваного.

Ті, хто дивиться на фінансовий світ ширше і готовий вчитися і пробувати, не втрачайте часу, відкривайте інвестиційні рахунки за кордоном, і відправляйте гроші туди.

Не втрачайте часу, відкривайте інвестиційні рахунки за кордоном, і відправляйте гроші туди

Адже, якщо ситуація в економіці буде погіршуватися, то нині діючий легальний канал вивезення грошей швиденько перекриють і доведеться возити у валізі, порціями. Закон "Про валюту" теж не допоможе, в разі чого НБУ все одно має повне право заборонити виведення грошей за кордон.

Що робити, коли гроші будуть там? Про це трохи далі. Але найголовніше, що вони будуть "там", в місці більш безпечному, ніж смугастий матрац або українська банківська система. А це вже безперечний крок вперед.

У що саме інвестувати? Однозначної відповіді немає. Багато що залежить від ваших індивідуальних переваг, віку, схильності до ризику. Єдине, можна стверджувати, що зараз точно не найкращий час для інвестицій в акції. Ринок росте вже десятий рік, і через кілька днів ми можемо стати свідками найтривалішого бичачого ринку в історії людства. Самі розумієте, що вічно так тривати не може. Максимально оптимістичні прогнози говорять про те, що подальше зростання може скласти ще близько 6%. У той же час, за даними CFRA, ведмежі ринки, в середньому, закінчувалися падінням на 33%. Тож, розумніше буде набратися терпіння і почекати. Коли акції падають, а цього в найближчі роки не уникнути, найкращими друзями інвестора можуть стати державні або корпоративні американські облігації, але обов'язково з високим інвестиційним рейтингом, золото і американський долар. Багато на цьому не заробиш, але консервативні інвестиції допоможуть зберегти капітал. А зустріти початок нового молодого бичачого ринку з повністю збереженим капіталом – це дорогого коштує!

Коли акції падають, найкращими друзями інвестора можуть стати державні або корпоративні американські облігації, золото і долар

Скільки чекати? На жаль, точної дати, коли падіння зміниться зростанням, не знає ніхто! Тому, головне правило полягає в тому, щоб не інвестувати всі кошти, що у вас є, в один момент. В цьому випадку "All in" – це не найкраща стратегія. Історія знає різні приклади, коли короткочасний сплеск, сприйнятий інвесторами, як початок нового бичачого тренда, змінювався ще одним затяжним падінням.

Тож, як мінімум, дочекайтеся, поки ринок офіційно стане ведмежим, а це -20%, а далі інвестуйте порціями. Ідеально все одно не вгадаєте, але не сумніваюся, що в довгостроковій перспективі, така стратегія себе виправдає і дозволить заробити.

Передруковується з дозволу автора

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Мирослава Ґонґадзе Головний редактор і керівник Української служби "Голосу Америки"
Віктор Каспрук Політичний аналітик
Тарас Возняк Культуролог, директор Львівської галереї мистецтв ім. Б. Возницького
Євген Іхельзон Засновник проекту "Я люблю Азію"
Сашко Даниленко Мультиплікатор, художник
Погода