Що очікує на Порошенка в США?

Проблема в тому, що лідер України не несе з собою жодного позитивного месиджа. Ні позиції чи реалістичних пропозицій про вихід з Мінського тупика, ні радісних звісток про успіхи реформ, ні щасливих нюансів перемог на фронті боротьби з корупцією

Стратегічна пустота

Що очікує на Порошенка в США?

По-перше, що не очікує? А точніше - хто? Схоже, що не очікує Обама.

Зрозуміло, що формальною підставою для візиту є міжнародна конференція. Це обумовлює формат візиту, як робочий. Робочі візити не обов"язково передбачають можливість зустрічі з главою приймаючої держави.

Але все це лише розсусолювання про дипломатичний протокол, які не мають нічого спільного з реальною політикою. Зрештою, у тих самих обставинах будуть і інші глави делегацій у Вашингтоні, які все ж таки будуть удостоєні аудієнції в Білому домі (слідкуємо, наприклад, за Ердоганом).

Правда в тому, що Обамі немає про що говорити з Порошенком.

Загалом в США зараз мало у кого є про що поговорити з главою Україноької держави. Хіба Кері розповість про загадку свого портфеля в Москві.

Правда в тому, що Обамі немає про що говорити з Порошенком

Проблема в тому, що лідер України не несе з собою жодного позитивного месиджа. Ні позиції чи реалістичних пропозицій про вихід з Мінського тупика, ні радісних звісток про успіхи реформ, ні щасливих нюансів перемог на фронті боротьби з корупцією.

Не радив би стратегам з Банкової сподіватися на те, що зняття Шокіна чи навіть призначення нового прем"єр-міністра може слугувати позитивним тлом для візиту. Ці ритуальні дійства печерських політиканів уже не сприймаються як щось важливе і позитивне у світі ніким, окрім росіян (які страшно і небезпідставно радіють, що кого б не призначали в Києві - все рівно усі виявляються їх колишніми чи нинішніми клієнтами).

А американці не люблять невдах. Немає хороших звісток чи навіть сподівань на них - то навіщо псувати собі репутацію контактами з такими посланцями? Тим більше, що "ходаків" у Вашингтоні - половина Африки, Азії і Південної Америки.

Навіть на тему ядерної безпеки Порошенко не везе до столиці США нічого, окрім спогадів про внесок України в ядерне роззброєння. Не має значення, наскільки це не сподобається Обамі чи ще комусь, але був би сенс звернутися до учасників форуму з простим месиджем - досвід України свідчить, що ніяких міжнародних гарантій безпеки в світі не існує, не вірте нікому, дбайте лише про себе, не поспішайте позбуватися ядерної зброї. Це, принаймні було б концептуально і чесно.

Американці не люблять невдах. Немає хороших звісток чи навіть сподівань на них - то навіщо псувати собі репутацію контактами з такими посланцями?

Натомість президент України з"їздив напередодні поїздки в США до Харкова, де разом з послом США в Україні в рамках виконання домовленостей, досягнутих між Обамою і Януковичем (і які готувалися ще при Ющенку - тут повірте учаснику процесу на слові) відкрив установку, що працює на збідненому, а не збагаченому урані, який ми героїчно передали на зберігання до Росії, чим, очевидно, зміцнили міжнародну і свою національну безпеку. Ну, звичайно, під обіцянки американської сторони докластися до забезпечення можливостей розвитку ядерної енергетики в Україні. Треба сказати правду, що подібні запевнення і навіть певні цілком конткретні дії американська сторона здійснює давно і місцями послідовно. Але ось біда - заважає успіхові цього процесу відсутність чітких гарантій і політичної волі української влади розірвати відповідні зв"язки і позбавитися залежності в цьому питанні від Росії.

У вересні 2014 року мене багато критикували за те, що перед першим візитом Порошенка до США я попереджав, що дипломатія постмайданної України не повинна звестися до дипломатії пустопорожніх візитів. Але тоді експертна спільнота хотіла вірити, що запрошення виступити в Конгресі - це вершина крутизни і здобутків. Усі були заворожені красивими виступами.

Але проблема в тому, що словесний туман дуже швидко розсіюється, і залишається стратегічна пустота.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Якщо ви помітили помилку у тексті, виділіть її мишкою та натисніть комбінацію клавіш Alt+A
Коментувати
Поділитись:

Коментарі

5

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Наші автори
Любов Морозова Музикознавиця
Петро Кралюк Філософ
Світлана Сіщук Журналіст Української служби "Голосу Америки"
Борислав Береза Громадсько-політичний діяч
Геннадій Друзенко Міжнародний правник
Погода