Другий рік поспіль 15 родин військовослужбовців із селища Вороновиця Вінницької області не можуть заселитися в отримані квартири. Один із трьох під"їздів 5-поверхівки в центрі селища заблокували колишні власники. Вимагають, аби суд визнав продаж будинку незаконним.
— Організували революцію й кричать, що це їх дім, — обурюється прапорщик у відставці Віктор Синюк, 43 роки. — А ми ці квартири отримали законно.
Будинок на 40 квартир по вулиці Вишневій, 5 почали зводити 1992-го. Це найвища будівля в селищі. Зводили її 40 членів кооперативу "Мрія" — місцеві жителі. Брали кредити, облаштували каркас. За п"ять років гроші закінчилися, будівництво зупинилося.
Наприкінці 2004-го будинком зацікавилася вінницька будівельна фірма "YTA".
— Я побачив коробку на п"ять поверхів, — розповідає 55-річний директор Микола Юрчак. Він показує документи на будинок. Гортає їх лівою рукою, бо права паралізована після інсульту. — Думаю, чому ж вона має стояти, там мають жити люди. Вирішив викупити будинок у пайовиків.
У листопаді Микола Якович зустрівся з усіма членами кооперативу.
— Мені запропонували заплатити по тисячі гривень за кожну з кімнат у квартирі. Я погодився. — Юрчак показує 40 завірених нотаріусом розписок. — Кімнат у будинку 95. Оформили документи купівлі-продажу.
За тиждень до будівельників звернувся представник "Мрії". Попросив погасити ще сім позик, які кооператив набрав за 15 років будівництва. Юрчак заплатив 38 тис. грн.
Будівельники добудували 5-поверхівку менш ніж за рік. У квартирах встановили пластикові вікна, металеві двері, парадні — з кодовим замком. У під"їздах вирівняли стіни, східці обклали кахлем, провели електрику, встановили індивідуальне опалення.
— З усіма витратами будинок обійшовся мені майже в чотири мільйони гривень, — зізнається Юрчак.
У січні 2006 року за 4 млн грн 5-поверхівку купило Міністерство оборони України. Житло роздали родинам військових вінницьких гарнізонів. Підготували довідки на поселення, і в липні перші мешканці отримали ключі. Тоді члени кооперативу заблокували вхід до під"їздів. Звинуватили фірму "YTA" у незаконній купівлі будинку, подали скаргу до міліції. Будинок арештували. До завершення суду військові не можуть отримати ордери.
Прожила шість місяців без води та електрики
— На мене завели кримінальні справи, звинувачують у підробці документів, — скаржиться Юрчак. — Та суд мене виправдав, справу закрили, а пайовики знову подали скарги — справу відновили.
Військові поскаржились до суду на пайовиків.
— Немає більше сил! — обурюється прапорщик Андрій Павлюк, 32 роки. — Із дружиною постійно сварюся, бо так довго не можемо переїхати. Зрозуміло, чому вони не хочуть пускати. Їх жаба задушила, коли побачили, який дім відгрохали.
Улітку пайовики звільнили два з трьох під"їздів. Деякі військові вже заселяються.
12 колишніх членів кооперативу вимагають провести судову експертизу й оцінити вартість житла й розрахуватися за паї чи повернути квартири. Нині нова однокімнатна квартира у Вороновиці коштує близько $25 тис.
Броньовані двері до третього під"їзду будинку досі закриті на замок. На стук відгукується чоловік.
— Хто там? Зміна на діжурство прийшла? — запитує він.
За мить на балкон виходить сивий чоловік у старенькому картатому піджаку. Двері відкривати відмовляється.
— Нікого туди не пустимо, доки суд не вирішить, що продали дім незаконно! — каже колишній пайовик "Мрії" Інна Васильєва, 38 років. — Коли починали будувати, хто знав, що таке буде. Попали ми капітально — я заставила свекрушину хату.
Жінка розповідає, що з 28 пайовиками прожила шість місяців без води та електрики в порожньому будинку. Їжу їм подавали родичі через вікно.
— Я мала б получити десь 15 тисяч гривень, а Юрчак дав мені лише дві, — стверджує Васильєва. — Воно ж моє. Віддайте мої гроші! Чому я їх маю дарити?
14 вересня Верховний суд України відхилив позов про визнання продажу будинку незаконним.
Коментарі