— Я йшла в магазин, коли почула страшенний гуркіт. Оглянулася — побачила язики полум'я з нашого будинку. Доки добігла — то вже палало аж до даху, — розповідає 38-річна Наталія, мешканка п'ятиповерхівки на вул. Володимирській, 99, у селі Білогородка Бучанського району на Київщині.
Вибухнуло в квартирі на третьому поверсі 21 червня о 13:20. Почалася пожежа. Вогонь поширився на верхні поверхи й покрівлю. Горіло майже 650 кв. м. Рятувальники вивели з будинку 40 людей, частину знімали драбинами. Пожежу гасили понад 6 год. Один чоловік загинув. Ще дев'ятеро постраждали. Троє перебувають у Боярській районній лікарні, у найважчому стані — 12-річний хлопець.
— Люди запанікували. Не понімали, що сталося. Хтось хапав документи, дітей — і на вулицю, — продовжує Наталія. — Хтось не зміг спуститися. Третій поверх затягнув ядучий дим. Піднімалися нагору. Там дітей загортали в мокрі простирадла й чекали допомоги. Наша квартира на першому поверсі. Там усе залито й шибку вибило. Видно, коли балка впала.
У квартирі, де рвонуло, мешкав 47-річний Сергій Борисевич. Відомо, що він із Кременчука на Полтавщині. Чим займався — встановлює слідство. Загинув не у вогні, його вбили. Помешкання підірвали, аби приховати злочин, каже начальник обласної поліції Андрій Нєбитов, 41 рік.
— Чоловікові перерізали горло, тричі вдарили ножем у груди, вирізали серце й частину легенів. Підозрюваного встановили й затримали. Це моряк, йому 43 роки. Жив неподалік. Має родину, вона мешкає у Севастополі, — розповідає Нєбитов. — Слідчі та оперативники збирають докази для оголошення йому підозри за умисне вбивство і знищення майна загальнонебезпечним способом. З'ясовують мотив.
Будинок, де стався вибух, на 70 квартир. 40 людей залишилися без житла — в одних згоріло, в інших — залите водою. Версію про вибух газу рятувальники відкидали одразу.
— Схоже на вибухівку. Коли стається витік газу, він накопичується у коридорах, вентиляційних шахтах, закритих приміщеннях. Пізніше через будь-який сторонній тиск стається вибух. Зазвичай він призводить до масштабних руйнувань. У цьому випадку наслідки не такі тяжкі, — каже Сергій Майстренко з Державної служби з надзвичайних ситуацій у Київській області. — У квартирі, де був епіцентр, ми знайшли тіло. Сильно обгоріло.
У першу ніч після трагедії людям пропонували нічліг у місцевому клубі, сільраді. Потерпілих розміщували в себе односельці, інші йшли до родичів.
— Ведемо перемовини із забудовниками й керівниками готелів, щоб тимчасово відселити постраждалих. Людей забезпечимо необхідним. Уночі будинок охоронятимемо, щоб не було мародерства, — каже голова обласної адміністрації Василь Володін.
Питанням компенсації постраждалим займається комісія, розповів керівник Державної служби України з надзвичайних ситуацій Київщини Василь Слободяник.
— Якщо місцевих фінансів буде недостатньо, то комісія ДСНС районного рівня звертатиметься до обласного. Щоб виділили додаткові кошти, — говорить Слободяник.
Коментарі