Хмельницьке сміттєзвалище розташоване на околиці міста. 28 січня 2008 року обласна екологічна інспекція закрила його, однак сміття сюди досі вивозять.
— Екологічна політика міста бездарна, — обурюється голова Українського товариства охорони природи Юрій Резніков, 57 років. — Одною рукою влада припинила дію сміттєзвалища, другою продовжила вивіз сміття. Ще 1976-го смітник називали проблемним. Стояло питання про будівництво переробного заводу чи перенесення звалища за місто. Будувати завод виявилося дорого, возити сміття далеко — незручно. Питання не вирішили й досі. Натомість населенню загрожує екологічна небезпека.
Хмельницьке звалище виникло стихійно 1956-го. Сміття звозили на місце колишнього глиняного кар"єру. За 50 років смітник розрісся, переріс у 30-метрові гори. До найближчих поселень — кількасот метрів, до міського мікрорайону — 1,5 км.
— Сьогодні житлова зона підійшла майже до смітника, — показує кучугури Резніков. — Ґрунтові воді зі смітника йдуть у водоносні горизонти міста. Можуть переносити інфекції.
— На цьому об"єкті ми відбираємо проби ґрунтів, — додає начальник обласного відділення екологічного контролю за відходами Ольга Вишомірська, 32 роки. — Зафіксували перевищення допустимого вмісту нікелю, фосфору, свинцю та цинку. Деякі показники перевищують у сотні разів.
Екологи кажуть, що хмельницький смітник належить до сотні найнебезпечніших об"єктів України. Називають його бомбою сповільненої дії. Мовляв, достеменно ніхто не знає, що там лежить. Скаржаться на звалище й жителі найближчих будинків.
— Коли йдуть дощі, вода зі свалки попадає в озеро, — каже 10-річний Сергій Нечипорук із мікрорайону Озерне. — Ми не можемо купатися, риба дохне.
— Воняє дуже, — додає 53-річний Віталій Гонта з того ж мікрорайону. — Зимою ше не так. А літом, коли парить, сморід страшний.
Старший майстер полігона твердих відходів 49-річний Микола Гуменюк вважає інакше.
— Я тут працюю вже рік і живий здоровий, — каже він. — За цей час ми ущільнили смітник на 15 метрів. Кожні 2 метри сміття пересипаємо шаром ґрунту — щоб не горіло і швидше перегнивало. Закупили нові трактори. Будуємо дорогу. Машини виїжджатимуть наверх, скидатимуть сміття, бульдозери розгортатимуть його.
Керівник комунального підприємства "Спецкомунтранс", яке опікується звалищем, від коментарів відмовився. За інтерв"ю запросив $50.
— Цього року збудуємо лінію із сортування сміття, — каже заступник міського голови Анатолій Савчук. — Сміттєзвалище обнесли канавою для збору фільтрату. Його вивозять своєчасно. Сміттєзвалище потрібно закривати поетапно. І шукати землю для нового.
Чиновник не приховує, що найближчі три роки міщани не побачать нового смітника. Пояснив лише, що наприкінці грудня 2008-го апеляційний суд дозволив вивіз сміття ще на півроку.
Коментарі