У неділю, 17 жовтня близько сьомої вечора Нікіта Тюріков, 14 років, піднявся пожежною драбиною на дах багатоповерхівки на вул. Зіньківській, 2 в Полтаві. І стрибнув донизу. Упав на заасфальтований майданчик для сушіння білизни поряд із будинком. Помер одразу.
Перед 5-поверхівкою на Зіньківській на асфальті кілька великих плям крові, присипаних піском.
— Усе швидко відбулося, — говорить літня жінка, яка гуляє з рудим собакою. — Я сама не бачила, сусідка розказала.
Щоб дістатися до пожежної драбини, треба залізти на козирок даху над підвалом.
— Він же не просто впав, — хитає головою жінка. — Зняв курточку і сильно розбігся. Подивіться, плями крові — далеко від будинку. Метрів мабуть зо 5. Через це й удар такий сильний вийшов. Коли це сталося, я невістці подзвонила. У мене онук 11-річний. Кажу, ти його не свари, бачиш, які діти вразливі.
Жильці будинку кажуть, його перед самогубством бачила жінка з сусіднього будинку.
— Я визирнула у вікно на четвертому поверсі, на дворі вже сіріло, — розповідає 38-річна Юлія Чеверденко, яка живе на Зіньківській, 4. — Бачу по криші парєньочок ходить. Значення тому не придала. Подумала, хтось антену виліз ремонтувати. А потім невістка спустилася в магазин, це було пів на сьому вечора. Прибігає, каже, у дворі міліція, "скора" стоїть і мужчина мертвий на асфальті. Я вийшла надвір. Присвітила до тіла мобільним. Побачила, що парєньок не з наших дворів. Лежав обличчям до мене. Під головою калюжа крові величезна і трохи крові на губі. Чоловік, який на кришу піднявся, закричав, що його курточку там знайшов.
На другий день узнала, що в кишені курточки знайшли свідоцтво про народження та записку. Люди балакали, що написав "прости мене мама, ти мене не понімаєш". Потім ритуальна служба приїхала та забрала хлопця.
Нікіта жив у гуртожитку з матір'ю. Вона працює викладачем в одному з полтавських вузів, бабуся — теж педагог за фахом.
— Того дня він пішов із дому десь о 14.00, — розповідає Юрій Сулаєв із Полтавської обласної міліції. — Сказав матері, що йде на день народження до друга. Вона дала йому 50 гривень на подарунок. За словами родичів, вийшов у хорошому настрої. Перед тим вивчив усі уроки на понеділок.
День народження друга Нікіта вигадав. Кілька годин гуляв містом. Від його дому до 5-поверхівки на Зіньківській — хвилин 15 пішки.
У кишені загиблого підлітка знайшли записну книжку із передсмертною запискою.
— "Мама, пожалуйста, постарайся скрыть мою смерть. Она многих может расстроить. Прости за все и прощай. Твой сын", — цитує записку Сулаєв.
У міліціонерів немає версій, чому школяр скоїв самогубство.
Нікіта вчився в ліцеї №1. Перейшов туди рік тому. Заклад вважають елітним. Розташований у центрі міста, його відвідують чимало дітей посадовців і бізнесменів. Тюріков мав гарні оцінки, займався спортом. Про матір і бабусю, за словами однокласників, завжди відгукувався добре.
Правоохоронці перевірили причетність Нікіти до молодіжних організацій, сект. З'ясовували, чи не мав залежностей. Жодне з припущень не підтвердилося. Версію про нещасливе кохання теж відкидають.
На своїй сторінці "Вконтакте" 14 жовтня Нікіта написав: "Иногда мне хочется стать облаком. Плыть... плыть... куда понесет ветер. Это по мне. Не хочется прилагать никаких усилий". За день до того писав: "Забейте все на меня", "Все достало".
— Нікіта був хорошим, — розповідає товариш, не називає імені. — Інколи жалівся, що його завантажують навчанням. Що найбільше його спонукає вчитися бабуся.
Поховали Нікіту Тюрікова в середу, 20 жовтня. За цей рік на Полтавщині це п'яте самогубство підлітка. Вік усіх загиблих — 14–15 років. Троє з них повісилися. У двох випадках причиною самогубства стало нерозділене кохання. У Кременчуці підліток із друзями зламали паркан. Батьки сказали, що замість святкування його дня народження, гроші витратять на ремонт огорожі. Хлопець образився й повісився. Один школяр укоротив собі віку через батьків-пияків.
У неповній сім'ї жінка перебирає функції батька
— Родину вважають благополучною, якщо є тріумвірат — батько, матір, дитина, — пояснює психолог із Полтави 36-річний Олександр Сірий. — В усіх інших випадках навіть зовні успішну родину назвати так не можна. Особливо, якщо двоє жінок виховують хлопчика. Зазвичай, у таких родинах мама або бабуся перебирають функції батька. Стають суворими. Вимагають від хлопця постійно бути одним із кращих, безкінечно контролюють. Дитині це не подобається. У неї накопичується напруження. Хлопець замикається в собі, стає роздратованим.
Жінці, яка сама виховує сина, потрібно знайти у своєму оточенні чоловіка, який би став для нього авторитетом. Це може бути дідусь, учитель, спортивний тренер.
Коментарі
10