Столичні будівельні фірми рекламують житло, складене з дерев"яних колод: "Хочете жити подалі від міської суєти і ближче до природи? Будуйте будинки з дерева".
Найчастіше використовують оциліндровані колоди. Для будинку, де житимуть і взимку, вони повинні мати діаметр не менше 20 см. Хоча використовують і товщі колоди, діаметром понад 24 см. Для літніх будинків, альтанок і лазень — від 16 до 18 см.
— Такі будівлі теплі: дерев"яна стіна завтовшки 10 сантиметрів за теплопровідністю не поступається цегляній у півметра, — запевняє керівник відділу маркетингу столичної компанії "Ресвуд" Альона Мельник, 26 років.
Клієнтам обіцяють низькі ціни. Приміром, у фірмі "Мій дім — будівництво" — від $250 за кв. м. За ці гроші зведуть "коробку" — стіни, лаги для підлоги, дерев"яні міжповерхові перекриття та проведуть антисептичну обробку. Застосовують деревину природної вологості, тобто висушену надворі.
Компанія "Ресвуд" бере щонайменше $350 за "квадрат". Тут використовують сухі соснові колоди. Перелік робіт ширший. Крім "коробки", обіцяють утеплення та парогідроізоляцію. Стіни пошліфують і оброблять захисним покриттям. Поставлять крокви і обриштування для даху.
— Однак у вартість не входить зведення фундаменту. Бетон, арматура та оплата роботи обійдуться у $5–40 тис., каже 34-річний Руслан Корнієнко, засновник однойменного малого підприємства. — Нині його робітники зводять п"ять котеджів у столичних передмістях Гостомель та Буча. Монолітне бетонне перекриття фундаменту площею 100 кв. м — не менше $4 тис. — Якщо йдеться лише про "коробку", то дерев"яна обійдеться на третину дешевше за звичайну цегляну, — веде далі Руслан. — Але це 15–20 процентів від усього кошторису. Близько третини витрат — на фундамент. І майже половина витрат іде на інженерні комунікації, вікна-двері, дах, підготовка інтер"єру під оздоблювальні роботи. Тобто ви заощадите лише на дешевших стінах.
"Коробку" з колод складуть за два-три місяці
Дерев"яний будинок "під оздоблення" — з фундаментом, дахом, дверима та металопластиковими або дерев"яними вікнами, утепленою підлогою обійдеться від $1100 за кв. м.
— Ми будуємо під ключ по 1800 доларів за "квадрат", — розповідає Микола Максимів, 43 роки, комерційний директор підприємства "Контур", що в місті Новий Розділ Львівської обл. — Сюди входять усі комунікації, опалення і вогнезахист.
Котедж "під ключ" із клеєного бруса, зі скляними торцями-стінами — більш як $3600/кв. м. Такі пропонує компанія "Данскан Україна", що на столичній вул. Вєтрова.
Тепер у передмістях Києва зводять котеджі на 200–400 "квадратів". Замовники Руслана Корнієнка часто просять скласти кошторис саме дерев"яного будинку. Великий котедж у сумі обійдеться на $5–15 тис. дешевше.
— Будувати з дерева тепер модно, — продовжує Руслан. — Цей матеріал легкий і для здоров"я кращий, ніж бетон чи газобетон. Але майже всюди в Україні сосна уражена грибком. Років за 20–30 він може повністю зруйнувати деревину.
У давнину дерев"яний будинок ставили на підмосток із пеньків. І долівка знизу провітрювалася. Старі хати, яким по 200–300 років, можна побачити в Музеї архітектури та побуту, що на столичній околиці Пирогів.
— Тепер же колоди кладуть на бетонний фундамент, — зауважує Руслан Корнієнко. — Навіть попри парогідроізоляцію вони знизу псуватимуться. Деревина добре зберігається завдяки провітрюванню. Швидко псуватиметься вона і якщо стіни обшиють зсередини плівкою та гіпсокартоном.
Ціна квадратного метра готового житла приблизно однакова, прийшов до висновку Руслан. Власний будинок у селі Білогородка він збудував із цегли. Бо вона довговічніша, пояснює чоловік.
— Головна перевага дерева в тому, що "коробку" з колод можна скласти швидко, за місяць-два, — продовжує майстер. — А цегляну — за півроку-рік. Решту робіт виконуватимете так само довго.
Деревину можуть завезти з лісів із підвищеною радіацією, застерігає майстер. Однак у столичних фірмах запевняють, що їхня деревина відповідає екологічним нормам.
— Привозимо з Волинської області, — розповідає Альона Мельник із фірми "Ресвуд". — Вона проходить радіологічний контроль. На шкідників, приміром шашіль, його перевіряє інспекція карантинного контролю. Замовникам надаємо всі сертифікати.
Скільки беруть за дерев"яний будинок
компанія | Ціна комплектації, $/кв. м коробка |
Ціна комплектації, $/кв. м під оздоблення |
Вудландія Київ, вул. Панаса Мирного, 3 |
300 | – |
Екотех Київська обл., Ржищів |
600 | – |
Істра-ламбер Львів, вул. Лисенка, 2а |
550 | – |
Карпатика Закарпатська обл., Хуст, вул. Франка, 175а |
910 | 4400 |
Поллюкс Хуст, вул. Сливова, 34 |
450 | – |
Ресвуд Київ, Кловський узвіз, 12а |
350 | 1000 |
Дані: інтернет-сайти компаній
Росіяни щороку будують лазні
Кілька років поспіль керівник столичної будівельної фірми Руслан Корнієнко їздив на заробітки до Тюменської області Росії.
— Ліси в тих краях майже непрохідні, — згадує Руслан. — Деревини на будівництво бери, скільки хочеш. Заготовлять у лісі 15 КамАЗів колод, обкоровують — та й будують. Тамтешні чиновники замовляли нашій бригаді дерев"яні дачі та лазні.
Невеликий літній будинок або лазню зводили за місяць.
— Бувало, приїжджаємо через рік, а той самий замовник просить нас знов лазню поставити. Вони, бач, паряться в російській бані. А вона без горілки ніколи не буває. Баняться так, що лазні горять. Ото й доводиться їм знову розкошелюватися на 10–20 тисяч доларів.
Коментарі
5