— Якщо хтось думає, що, не голосуючи, призведе до закриття сесії, — то це не так. Ми будемо чекати депутатів, доки будуть їх збирати, — каже голова Верховної Ради 45-річний Андрій Парубій із трибуни парламенту 29 вересня. На позачерговому засіданні народні депутати мають звільнити 33 суддів за порушення присяги та ухвалення неправосудних рішень учасникам Майдану.
За 4 год. 30 хв. позитивне рішення ухвалили 29 суддям. Голосувати доводилося по кілька разів, бо не могли назбирати необхідних 226 голосів. Чимало народних депутатів постійно залишали сесійну залу. Порушували процедуру. Не голосувала частина фракції "Блоку Петра Порошенка" і у повному складі — "Опозиційний блок".
На посадах залишилися судді: Олександр Пироженко з Апеляційного суду Криму, — Наталія Овчаренко й Олег Ходасевич з Кіровського райсуду Дніпра, Сергій Рева з Київського райсуду Одеси.
— Було дуже важливо не перетворювати звільнення на судилище. За два роки Вища рада юстиції розслідувала й виокремила 33 суддів. Вони вчинили порушення. Є доказова база. Після цього відповідне подання внесли в парламент, — пояснює політолог Віктор Таран, 38 років.
— Після голосування у суспільства залишається багато запитань до депутатів. Але їх було б ще більше, якби рішення про звільнення суддів не ухвалили. Це призвело б до подальшої втрати довіри до влади та реформи правосуддя, яка розпочалася 30 вересня. Лідери фракцій, які не додали голосів, мають пояснити суспільству, чому депутати проігнорували це знакове голосування. Якщо людей не влаштує пояснення, нардепи мають понести персональну політичну відповідальність. В європейських країнах їх навряд чи підтримали б на наступних виборах.
— У державі нема політичної волі розслідувати злочини, у тому числі корупційні та майданівські. Тому Вища рада юстиції спромоглася розглянути питання лише 33 суддів, — каже народний депутат Віктор Чумак, 58 років.
— Суддю Апеляційного суду Криму і трьох районних суддів лишили на посадах. Значить, вони дуже ручні. Служили Януковичу. Зараз служать Порошенку. Активісти нагадали про цю проблему президенту. Він показав, що нібито почув громадськість. Перекинув це питання на Верховну Раду. Сподівався, що парламент не спроможеться набрати потрібну кількість голосів. Тоді ганьба лягла б на Раду, а президент був би хороший. Завдяки позиції Парубія цього не сталося. Хоча деякі присутні депутати не голосували. Мабуть, мали домовленість із суддями. Ми не голосуємо — ви вирішуєте наші справи. Так робили члени фракції "Блоку Петра Порошенка". Хоча фракції там нема, і партії — теж. Це — картель. У країні взагалі нема політичної еліти. І змінити виборами це не можна. Нинішній закон дає можливість купувати округи, місця у списках. Увесь адміністративний і медійний ресурс зараз у БПП. Отримаємо не парламент, а дуже слабку інституцію. Потрібно змінювати виборче законодавство. Заборонити політичну рекламу. Хай кандидати йдуть у народ і спілкуються з людьми.
— Для звільнення судді передбачена надскладна процедура. Спочатку має бути рішення тимчасової спеціальної комісії. Потім — дисциплінарної секції Вищої ради юстиції, самої ВРЮ. Тоді — президента чи парламенту. Усі звільнені судді пройшли ці етапи. Близько 250 інших — у процесі, — каже адвокат 36-річний Роман Маселко.
— Вища рада юстиції не має наміру повністю очистити суддівський корпус. У січні 2017-го закінчується термін притягнення до відповідальності суддів. Вища рада вже зараз не встигає розглянути всі скарги. З другого боку, у системі вигідно мати "підвішених" суддів із поганою репутацією. На них можна впливати. Під час Майдану також хтось впливав, тиснув, давав вказівки. ВРЮ не хоче розбиратися, хто давав вказівки масово порушувати присягу, ухвалювати незаконні рішення. Максимум — покарає найодіозніших виконавців.
— Це — перший крок. Усього звільнять понад 200 суддів, — каже журналіст Юрій Бутусов, 40 років.
— Зараз вони за крісла не тримаються. Судова реформа передбачає декларування майна свого, близьких і родичів. Вони цього не хочуть. Тому звільняються самостійно.
Заліщук, Лещенко та Найєм не голосували за звільнення суддів
Народні депутати об'єднання "Єврооптимісти" Світлана Заліщук, Мустафа Найєм та Сергій Лещенко пропустили засідання парламенту 29 вересня. Того дня голосували за звільнення 33 суддів, які порушили присягу чи були причетні до злочинів часів Майдану. Також голосування пропустив народний депутат Сергій Каплін, голова Партії простих людей.
— Заліщук, Найєм та Лещенко — у відрядженні в Сполучених Штатах Америки, — каже народний депутат від об'єднання "Єврооптимісти" 33-річна Вікторія Пташник.
Сергій Лещенко був у Штатах і в найгарячіші дні Майдану.
— Без Сергія, що ховався у теплих США, ми зробили Майдан, — нагадав 51-річний Юрій Луценко на Ялтинському економічному форумі, який відбувся у вересні цього року в Києві.
Оксана ЗОЛОТАРЕВА
Коментарі