— Не знаю, де я знайду 100 мільйонів. Це завелика застава, — каже народний депутат із групи "За майбутнє" 50-річний Ярослав Дубневич у Вищому антикорупційному суді 2 листопада. Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури просив узяти нардепа під варту на 60 діб з можливістю застави у 93 млн грн. Суддя Катерина Широка призначила 100 млн грн. Гроші треба внести протягом п'яти днів.
Ярослава Дубневича підозрюють у заволодінні державними коштами на понад 93 млн грн. Він нібито пролобіював, щоб Укрзалізниця у грудні 2015 року — червні 2016-го закупила стрілочні переводи за завищеними цінами у підконтрольного йому підприємства "Арго". Дубневич очолював комітет з питань транспорту.
31 жовтня Верховна Рада дозволила його арештувати. Ярослав Дубневич став першим народним депутатом дев'ятого скликання, якого позбавили недоторканності та дали дозвіл на затримання й арешт.
На поруки Дубневича зголосилися взяти дев'ять нардепів, серед яких бізнес-партнер олігарха Ігоря Коломойського Ігор Палиця та Віктор Балога (екс-міністр надзвичайних ситуацій, також очолював Секретаріат президента Ющенка).
Ярослав Дубневич тричі обирався народним депутатом у 120-му окрузі на Львівщині. У попередньому скликанні був членом фракції "Блок Петра Порошенка". Разом з братом Богданом сумарно тримають у банках і готівкою понад 184, 3 млн грн, за декларацією 2018 року. Володіють корпорацією з будівництва залізничних колій, Самбірським керамзитовим заводом, Рівненським заводом надміцних залізобетонних конструкцій, мисливським господарством.
Богдан Дубневич у ВР минулого скликання був у комітеті з питань бюджету. На позачергових виборах не пройшов до Ради.
— Знаково, що це голосування відбулося. Парламент знайшов у собі сили. Такого у Верховній Раді ще не було, щоб так рано і без політичних мотивів, — каже політолог Віктор Небоженко, 66 років.
— Дубневич — мультимільйонер. Із братом вони магнати. Людина, яка розпоряджається величезними власними та державними ресурсами, опиняється під підозрою. Однак тепер слідчим і суду належить довести провину. Це набагато важче.
Відбувається еволюція, щось змінюється в хороший бік. Якщо до кінця роботи парламенту 20 депутатів позбавляти недоторканності і вони отримають терміни, значить українська еліта починає очищатися. І всі "дубневичі", великі чи маленькі, в наступний раз 20 разів подумають, іти їм у парламент чи відразу їхати до Швейцарії.
Але Дубневича не посадять. Пам'ятаємо, як одного із затятих оспівувачів "русского мира" з "Опоблоку" (у грудні 2016-го Верховна Рада позбавила недоторканності нардепа Вадима Новинського. — ГПУ) теж позбавили недоторканності, але до нього ніхто й не торкнувся.
До кінця року ще побачимо схожі рішення парламенту. Інші групи скажуть: "А чому ж Пашинського і Дубневича тримають, а інших не чіпають?" Президенту і генеральному прокурору для рівноваги доведеться відкривати справи щодо інших фінансово-кримінальних груп.
Коментарі