Народний депутат Нестор Шуфрич — один із найбільш активних і послідовних критиків чинної влади. Однак, на відміну від багатьох колег, він звик кожне зауваження підкріплювати конкретними аргументами. В інтерв'ю Нестор Шуфрич розповідає, чому влада у критичний для країни момент відвернулася від бюджетників, як пережити холодну зиму. Прогнозує, коли можливий новий етап війни.
"Опозиційний блок" зажадав, аби уряд пішов у відставку. Вважаєте, що нині для цього відповідний час?
— Ми порушили це питання з однієї простої причини — весь уряд пішов на вибори: і прем'єр, і віце-прем'єри, і всі ключові міністри. Це замість того, щоб у критичній ситуації допомогти людям, проіндексувати зарплати, пенсії та соціальні виплати. Чистий ідіотизм. Такого в країні ще ніколи не було. А кому готувати країну до зими, кому стежити за соціальним пакетом? Складається враження, що влада сьогодні живе за принципом "після нас — хоч потоп". Вона нічого не будує. Все тільки трощить і руйнує.
На східному кордоні виростає стіна.
— Ну, так. Прем'єрові Яценюку не дає спокою слава Великої китайської стіни. Це не що інше, як бездарне розбазарювання народних грошей замість того, щоб підтримувати пенсіонерів, бюджетників і незаможних, підтягувати економіку, відновлювати промисловість Донбасу.
Але ж українська влада не контролює Донбас.
— Лише частину Донеччини й Луганщини. А взагалі ми повинні докласти зусиль, аби весь регіон залишався територією України. Та, на жаль, маємо втрачені міста, і вже понад 20 тисяч утрачених життів. І це справжня гуманітарна катастрофа. Ми також втратили 20 відсотків ВВП, обрушилася гривня. Як наслідок — маємо дуже невтішні економічні й соціальні перспективи. І до чого за цих умов вдається керівництво країни? До піару на військовій тематиці. Ми бачимо Порошенка на тлі танків, а Яценюка — поряд із бронетранспортерами. Краще б узяли до рук кувалду чи відбійний молоток і показали себе на тлі електростанції з повним запасом вугілля. Та цього вони зробити не можуть, тому що вугілля немає.
Чи існує мирний спосіб повернути Донбас під контроль Києва?
— Військового вирішення конфлікту на Донбасі не існує. Про це я казав у червні. Тоді мене називали зрадником. Тепер вже й влада заговорила про мир. Чому цього не зрозуміли в червні, коли їх просили сісти за стіл переговорів? Обама казав про це Порошенку у Вашингтоні, Меркель — у Києві, Баррозу — в Брюсселі, Туск — у Варшаві. Всі європейські лідери переконували Порошенка сісти за стіл переговорів. Та навіть зараз немає жодних гарантій, що нинішнє перемир'я не є відтягуванням часу для проведення виборів. Навпаки, існує реальна загроза, що після 26 жовтня буде новий етап активної фази АТО. Згадайте, на президентські вибори влада йшла під гаслами миру, а одразу після них розпочала новий конфлікт. Ми не маємо права допустити цього вдруге.
"Опозиційний блок" позиціонує себе чи не єдиним лобістом інтересів промисловців. Маєте програму з відновлення економіки в умовах децентралізації?
— Якщо нам вдасться домогтися децентралізації, то це буде серйозним стимулом для забезпечення не тільки великих підприємств, а й середніх і малих. Якщо місцева влада отримуватиме доходи від податку на прибуток, якщо 100 відсотків податку на доходи фізичних осіб залишатимуться в регіонах, то влада робитиме все, щоб цих підприємств було якомога більше. І, до речі, тоді ставки податків зменшуватимуться. Це стане одним із рушійних стимулів для розвитку підприємництва. На жаль, чинна влада хоче контролювати абсолютно всі ключові податки. І ми з цим боротимемося.
Якою буде прийдешня зима?
— Не вистачає 5 мільйонів тонн вугілля і 5 мільярдів кубів газу, не вистачає електроенергії. Вдумайтеся: вугілля возимо з Кузбасу, змушені повністю змінювати систему закачування газу і продовжувати імпортувати його. До речі, Єврокомісія зобов'язала Україну заплатити Росії 3,4 мільярда доларів за газ і підготуватися до зими. Технологічно для цього маємо ще тиждень. Але вже зараз нас чекає жорсткий режим економії. Вперше в історії незалежної України ми будемо імпортувати вугілля для наших електростанцій.
Відновлять Донецьку і Луганську області
Лідер "Опозиційного блоку" Нестор Шуфрич каже, що найближчим часом потрібно встановити мир у державі.
— Ми відновимо Донецьку й Луганську області, а не покинемо їх напризволяще, як говорить уряд. Також потрібно роззброїти тих, хто повернувся з війни. В Німеччині розробили програму, за якою протягом 15 років роззброювали громадян, що повернулися після Другої світової війни зі зброєю. Для нас це дуже актуально, оскільки сьогодні в країні дуже багато зброї у людей на руках, — каже кандидат у нардепи.
Водночас із виходом з кризи українцям негайно потрібно починати програми відновлення в усіх реальних секторах економіки, а також — у фінансовій сфері.
— Україні потрібен план, аналогічний плану Маршалла для Європи. Країна котиться в економічну прірву. По всій території почалися тотальні відключення електрики. Люди бідніють, зупиняються підприємства, не виплачують зарплати й пенсії. Альтернатива нинішній владі є. Це — наша команда. Ми не раз на ділі доводили, що можемо відновити керованість процесами в економіці, працездатність державної машини та навести в країні порядок, — наголошує Шуфрич.
"Опозиційний блок" створили на прохання людей
— Як і багато колег, я міг би балотуватися індивідуально на мажоритарних округах, і, впевнений, ми перемогли б. Але в багатьох регіонах люди просили нас об'єднатися і представляти їхні інтереси в Мелітополі, Харкові, Одесі, Ізмаїлі тощо, — каже Шуфрич. — І мене, як і багатьох друзів, під час зустрічей із виборцями запитували про одне — хто захистить нас від цієї влади, що знищує країну? Чому ми йдемо поодинці, а не об'єднуємося в команду? Чому залишаємо їх без вибору і без єдиної потужної сили, що буде їх голосом у майбутньому парламенті?
Після цього з колегами створили партію "Опозиційний блок".
— Не за партійним принципом — за принципом відданості людям, які підтримують нас останні 10 років, об'єдналися в колектив і будемо відстоювати інтереси тих, хто не хоче залишитися сам на сам із безвідповідальним владним режимом.
Коментарі