Українці готові скористатися конституційним правом на волевиявлення і сказати "ні" розпродажу української сільськогосподарської землі, який влада планує розпочати з 1 липня.
Зеленський ще як кандидат у президенти обіцяв прийняти закон про референдум, щоб люди могли впливати на важливі для країни рішення. Українці дочекалися цього інструмента демократії тільки в січні 2021-го. Однак норми цього закону надто складні, тож ініціювати всеукраїнське опитування щодо продажу землі виявилося важко.
Підтримку в організації референдуму пообіцяла команда "Батьківщини". Ця політична сила послідовно відстоює позицію, що долю української землі мають вирішувати громадяни.
Команда Юлії Тимошенко допомогла 22 травня зібрати ініціативну групу земельного референдуму неподалік Києва. Люди з усіх куточків України — з Борислава й Харкова, Білої Церкви та Запоріжжя — приїхали показати владі готовність боронити землю.
Створена з числа учасників лічильна комісія провела необхідну роботу для виконання всіх передбачених законом юридичних процедур. До ініціативної групи увійшли 11 тис. охочих, які невдовзі розпочнуть збір 3 млн підписів для проведення всенародного опитування. Озвучили й питання майбутнього референдуму: Чи підтримуєте ви заборону продажу земель сільськогосподарського призначення будь-кому, крім держави Україна?
Учасників підтримала лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко.
— З вашою силою переконливості, вірою й патріотизмом ви піднімете всю Україну. Я у вас вірю!
Голова ініціативної групи, президент Асоціації фермерів і землевласників України Іван Томич сказав, що цей день має увійти в історію як збереження незалежності Української держави шляхом захисту землі.
Людей обурило рішення влади, яка замість розвитку сільського господарства та сімейного фермерства обрала шлях масштабного розпродажу українських чорноземів. Вони становлять 72% території країни. Ухвалені поспіхом під час локдауну земельні закони виписані так, щоб надати необмежені права та преференції агрохолдингам і фінансовим групам, а свого землевласника залишити поза грою. Для цього "слуги народу" за наполяганням президента торік протягли базовий закон, що дозволяє продаж сільськогосподарської землі. А кілька тижнів тому зняли останні запобіжники. Ухвалили закони, які передбачили продаж землі іноземцям, видалили поняття "особливо цінні землі", дозволили знімати родючий шар ґрунту й видобувати корисні копалини. Остаточно земельну аферу президента оформили електронними аукціонами, на яких вітчизняні фермери змагатимуться зі світовими корпораціями.
Понад 70% громадян виступають проти таких планів президента, за даними соціологів.
Єдина фракція, яка не дала голосів за жоден земельний закон, це "Батьківщина". Її депутати неодноразово наголошували, земля — це невідновлювальний ресурс, що належить українському народові та наступним поколінням.
Коментарі