Уряд звільнив голову Українського інституту національної пам"яті 84-річного Ігоря Юхновського. Він виконуватиме обов"язки керівника до 12 серпня. Ігор Рафаїлович працював на цій посаді з моменту заснування інституту — із 2006 року. Президент Віктор Ющенко поклав на нього дослідження боротьби за відновлення державності України, увічнення пам"яті жертв Голодомору та політичних репресій.
— Я сам стимулював звільнення, тому що мав відійти від своєї роботи, — пояснює Ігор Рафаїлович. — Усе одно залишив би інститут, тому що мій вік не дозволяє повноцінно ним керувати. Питання було в тому, хто може зайняти моє місце. Ми вже зі звільненим віце-прем"єром Семиноженком обговорювали цю тему. Він повідомив, що буде замість мене. Я зрадів, бо в такому випадку статус інституту суттєво підвищувався. Тому написав заяву. Але Семиноженко не очолив інститут.
Хто може це зробити?
— Я навіть не уявляю. Ганна Герман казала, що вони знайдуть достойну кандидатуру. Може, так і буде. Було б добре, щоб я зустрівся зі своїм наступником. Треба передати справи. Я зробив цей інститут. Тому мені важливо, хто буде продовжувати мою роботу. Рекомендував би на цю посаду Володимира Панченка із Києво-Могилянської академії. Я б цього дуже хотів, бо це чудова кандидатура. Він самостійна й обізнана людина. Начальства не боїться.
Буду малювати, доглядати господарство
Що робитимете після звільнення?
— Думаю повернутися до фізики. Можливо, буду займатися економікою, яку покинув перед приходом до інституту. Ще буду малювати, займатися з правнуком і доглядати господарство.
— Юхновський був незручним для влади. Люди, які мають відмінні від неї бачення, її не влаштовують, — говорить екс-голова архіву Служби безпеки 33-річний Володимир В"ятрович. — Цей крок був послідовним у політиці, яку реалізовують можновладці в гуманітарній сфері. Вона відверто антиукраїнська і прорадянська. В її рамкам існування Інституту національної пам"яті є зайвим. Тому зараз ідеться про його ліквідацію чи переформатування.
Коментарі