— Сегодня будет второй день сафари на титушек. Будем их учить манерам, — усміхається 23-річний Ян зі Львова. Прізвища не називає. 22 січня о 2.00 стоїть із групою активістів на Європейській площі. Автомайданівці з мобільними патрулями самооборони вирушають на патрулювання Києвом. Збираються понад сотня автівок і до 300 озброєних палицями чоловіків у масках.
— Перевіряємо інформацію, що надходить по всіх каналах. Повідомили, що годину тому на Петрівці на машину з прапором України напали тітушки. Наші хлопці поїхали туди, — продовжує Ян. Обличчя закрите маскою. З-під військової куртки виглядає футляр кортика. — Учора тітухи чуть половину центра міста не рознесли. Нападали, як шакали, людей били. Ми кількох зловили.
За годину автомобілі роз'їжджаються на патрулювання. В машинах, крім водія, по троє-четверо самооборонівців. Їхнє завдання — перевіряти підозрілі компанії молоді в центрі міста.
— Наші поїхали на околиці. Є інфа, що тітухи там зупинились у наметах, — каже один із чоловіків. Він залишився на площі.
О 3.30 повертаються перші автомобілі, що їздили на виклики. Водії та пасажири задоволені — збираються в центрі між авто, розповідають один одному, що бачили.
— Сожгли целый притон на Житомирской трассе. Там палатка большая стояла, в ней кто-то сидел. Когда мы подъехали, увидели, как оттуда убегают люди в лес. Ну, мы и подожгли палатку, — розповідає білявка у лижному костюмі.
— Ребята, наши хлопнули три автобуса титушек на Старонаводницкой, возле Родины-матери. 50 машин подъехало и заблокировали их. Потом переловили, сейчас их сюда в Дом профсоюзов привезут, — вимикає мобілку огрядний чоловік із густою бородою. — Опять мычать будут, что приехали в Киев на стройку.
За годину до Будинку профспілок заводять по одному три десятки молодих чоловіків. Капюшони й шапки в них натягнуті по очі. Ще з десяток везуть до Київської мерії. Дехто має зв'язані скотчем руки — майданівці кажуть, сильно пручалися. Ведуть через весь Майдан у супроводі двох кремезних чоловіків із загонів самооборони.
— Там еще три "Икаруса" с этими иудами. Ниче, будем исправлять. Так, шикуйсь под стеной, шапки снять, — каже конвоїр із рацією на грудях. Одягнений у військовий бушлат, поверх — бронежилет і сумка з протигазом.
Приведені неохоче знімають шапки. Їх обшукують. Тих, хто не спішить, конвоїри підганяють потиличниками. Усіх фотографують і переписують дані документів. Ведуть до актової зали на другому поверсі.
— Ви — сволочі, в мене діти такі, як ти. І ти мене будеш бити за 200 гривень? Падаль, генетичний мусор! — кидається на лисого хлопця 54-річний Іван Артюх з Івано-Франківщини. Його відтягує охорона.
У залі тітушків вишиковують на сцені. Більшість із них одягнуті у спортивні штани й болоньєві куртки. Майже всім років по 20, є кілька чоловіків за 30. Стоять мовчки, похилили голови. Останнім до зали приводять лисого, на вигляд років 50.
— Ми їхнього координатора взяли. Кажи, ти координуєш? Що ви за організація? Як звати? — кричить на нього один із самооборонців.
— Владимир Огирко. Организация "За порядок" (створена на початку року, коли до Маріїнського парку Києва повернулися провладні мітинги. — "ГПУ"), — чітко відповідає той.
— Значить, із Маріїнського прийшли. Що вам наказали робити? Людей бити? Телефон старшого давай, — смикає його охоронець.
Тим часом на сцені тітушки за наказом починають співати гімн України.
— Голосніше, с… ки, — підбадьорює їх охоронець у бушлаті.
Тітушки затягують голосніше. На другому куплеті збиваються. Усі в залі обурюються, що ті не знають слів.
Приходить комендант загонів самооборони Андрій Парубій. Просить по черзі виходити й називатися, казати, звідки приїхали. Виявляється, три автобуси з Полтавщини.
Один із тітушків, що називається Толіком, починає розповідати, чому приїхав.
— Мені не потрібен ні Євромайдан, ні мітинги "регіоналів". Я поїхав навести порядок у місті. Нє, ми не їхали воювати, ми прибули на мирне зібрання. Ніч, тому і спали в автобусах, а куди нам діватись. Я до Януковича нормально ставлюсь. Мужик він — якщо добився, щоб державою керувати. Вам також гроші платять.
Парубій просить координатора подзвонити комусь зі старших. Той набирає, дає мобілку нардепу.
— Заберіть своїх хлопців, ми вже з ними поспілкувалися. Ще раз нам попадуться, для них це може закінчитись трагічно. Що, не будете забирати? Ну, тоді ми їх випустимо за барикаду, — віддає телефон Володимирові Огірку. — Вчора в нас було багато провокацій із боку тітушків. Нападали на активістів Майдану, палили авто. Це провокації влади. І вони заплатять за це сповна.
Після півторагодинної бесіди тітушків виводять за барикаду на вул. Інститутській. Ведуть ланцюжком, чоловіки тримають одне одного за плече.
— Если хотите уйти, говорите хором — "вибачте". Только без халтуры, я за всеми слежу, — каже той самий охоронець, що підбадьорював їх, коли співали гімн.
— Вибачте, вибачте, — лунає від хороводу аж до барикади.
Уночі громили машини
О 2.41 кілька чоловіків у масках розбили скло в автомобілі киянки Лідії Паньків. Вона знімала, як 150 чоловіків із палицями та ланцюгами йшли біля станції метро Золоті Ворота.
3.15 — погроми біля Золотих Воріт: тітушки били скло в автомобілях, нападали на перехожих.
3.00 — до 150 чоловіків нападали й били людей біля площ Контрактова і Поштова. Туди поїхали загони самооборони. Тітушки сховалися у супермаркеті "Сільпо".
5.00 — самооборона Майдану на вул. Старонаводницькій затримала 50 тітушків. Ті виправдовувалися: приїхали на екскурсію до столиці за підтримки Партії регіонів.
Тітушки вдають із себе майданівців
Тітушками називають бандитів, яких влада наймає для провокацій, залякування, побиття під час вуличних акцій. Назва походить від прізвища Вадима Тітушка з Білої Церкви на Київщині, який торік на мітингу побив двох журналістів.
— Тітушків видно здалеку. Вони бігають скоро, всі однаково вдягнуті — шапки, капюшони на очі, і завжди тримаються десь збоку, — розповідає охоронець львівської барикади на Майдані в Києві Володимир Онопрійчук, 43 роки. — Поначіпляють якихось стрічок на себе, а воно все кострубато виглядає. Особливо, коли до такого заговориш. Зразу чути, що "пацан с района". Нерідко алкоголь видає.
— Останнім часом тітушки почали вдавати із себе майданівців. Під час погромів 20 січня вони носили стрічки й каски — як загін самооборони, — розказує Северин, 25 років, із патруля, що відстежує ситуацію в центрі Києва. — Вони агресивні, коли в натовпі, а ти — один. А коли натрапляють на нас, наприклад, то зразу тікають.
Коментарі