Останні кілька місяців відновилися переговори Партії регіонів із Блоком Юлії Тимошенко про коаліцію та внесення змін до Конституції. Зокрема вони хочуть обирати президента в парламенті.
Подейкують, що для цього на вихідних збиралися лідер "Регіонів" Віктор Янукович, перший віце-спікер Олександр Лавринович, прем"єр-міністр Юлія Тимошенко та колишній глава Адміністрації президента Віктор Медведчук. Запрошували і голову Верховної Ради Володимира Литвина, однак той відмовився.
— Я першим обґрунтував Тимошенко необхідність створення такої коаліції ще минулого року, — каже народний депутат-"бютівець" Юрій Гнаткевич, 69 років. — Тоді на неї накинули петлю, зняти яку вона могла тільки за допомогою Партії регіонів. Секретаріат президента навіть звинувачував у державній зраді. Я попросив тоді її не торгуватися з Януковичем, а провести переговори із крупним капіталом. Вони ж боялися не тому, що її звати "Юля", а тому, що вона хотіла забрати в них гроші, лякала реприватизацією. Таким об"єднанням вона б поставила президента на місце.
Чому ж не домовилися?
— Через розподіл владних повноважень. Янукович захотів, щоб йому підпорядкували силові структури, прокуратуру. А зараз головним чином зводиться до поділу влади: хто буде першою особою в державі.
Я за парламентську форму правління. Жодного президента ми не можемо зняти. А прем"єр підконтрольний парламенту, і якщо не справлятиметься, то його відразу знімуть і поставлять нового. І нехай Юлія Володимирівна не ображається — вона теж не з усім справляється. Не впевнений, що її кудись не "занесе", якщо буде президентом. А якщо залишиться прем"єром, то зможемо її зняти. Тимошенко зараз вирішує, міняти Конституцію до президентських виборів чи після. Я за те, щоб після.
Що тепер змусило Тимошенко піти на зближення із "біло-блакитними"?
— Їй не дають працювати, хочуть відставки. Президент говорить, що зробив помилку, підписавши бюджет, і вимагає його переробити. А як зараз це зробиш? І якщо стане прем"єрка президентом, хіба їй дадуть працювати? Тому Тимошенко пішла домовлятися із капіталом, який захищає Партія регіонів. Тимошенко й шукає компромісу, щоб збалансувати два табори — "помаранчевий" і "біло-блакитний".
Тому й хочуть обирати президента в парламенті?
— Я не бачу в цьому проблеми. Ми розуміємо, що зараз народу це не сподобається. Можливо, оцінять через десять років. Перед Пасхою ми повинні були обговорювати це, але в той день Тимошенко викликав до себе Ющенко. Вона передзвонила і сказала: "Хлопці, ви ж знаєте, як довго говорить президент, тому наша зустріч відкладається". Але вона ніколи не приймає рішень, не порадившись із нами. Остаточне рішення приймає Тимошенко. Я запропоную таке: треба йти на президентські вибори і пояснити, чому вона вела переговори із Партією регіонів і чому припинила. Пообіцяти народу, що після виборів дасть йому можливість вибрати форму державного правління. Нехай люди проголосують на референдумі.
Як на місцях реагують на те, що ви можете об"єднатися і переписати Конституцію?
— Украй негативно. Сьогодні вранці до мене приходили люди і казали, що Юля втратить останній електорат на Західній Україні.
Коментарі
1