Україна спізнюється з декомунізацією. У більшості країн вона проходила в першій половині 1990-х, після падіння комуністичних режимів. Хоча в Болгарії цей процес почався у другій половині 2000 років. У Румунії — 2006-го.
В Україні були спроби декомунізації між 2005–2010 роками. А в Росії навпаки — відбулася реабілітація комуністичного минулого. З приходом до влади проросійського президента Віктора Януковича будь-які спроби декомунізації в Україні припинилися.
Найактивнішою декомунізація була в країнах Східної Європи. Дещо відставали від цього процесу країни Балтії — Латвія, Литва, Естонія. Далі в цій лінійці може бути Україна, Грузія, Молдова. Ще далі — Росія, Білорусь, Казахстан.
Найуспішніше позбулися комуністичної ідеології в Чехії. 1993‑го видали закон, яким комуністичний режим визнали злочинним через вбивства людей.
Україна може використати й деякий успішний досвід Польщі. Там відбулося найбільше судів і кримінальних переслідувань за злочини комунізму. Судили близько 300 колишніх посадовців. Зокрема, співробітників спецслужб.
Країни, що пройшли декомунізацію, розвиваються. Тому Україні це необхідно.
Найпростіший крок, щоб почати — заборонити Комуністичну партію. Інституту національної пам'яті повернути статус центрального органу виконавчої влади. Тоді він буде певним політичним інструментом розв'язання проблем тоталітарного минулого. Потрібно відкрити архіви комуністичних спецслужб. Далі — проводити інформаційно-просвітницьку роботу. Пояснити суспільству, чому такої партії не повинно існувати. Розповідати про злочини комунізму. Маємо притягнути до відповідальності й комуністів за підтримку терористів на Донбасі. Прийняти закон, що комуністичний режим — злочинний. Усі ці кроки мають бути пов'язані. Інакше Компартія відродиться. Так було 1991-го, коли її заборонили.
Процес декомунізації в Україні може тривати 10 років. Головне — розпочати роботу.
Коментарі