— Рішення у Стокгольмському арбітражному суді дає змогу Україні прискорити входження в єдиний енергетичний простір Євросоюзу. Це стало можливим завдяки злагодженій роботі уряду Арсенія Яценюка та керівництва Нафтогазу, — каже Володимир Омельченко, 49 років, директор енергетичних програм Центру Разумкова.
31 травня у Швеції Арбітражний суд Стокгольма ухвалив рішення на користь НАК "Нафтогаз України" в суперечці з російським Газпромом. Він скасував принцип "бери або плати", що діяв під час закупівлі російського газу із 2009 року. Відповідну угоду підписали тодішні глави урядів України й Росії — Юлія Тимошенко та Володимир Путін. Принцип передбачав штрафи для Києва у разі недобору зазначеного в контракті обсягу російського газу. Судові спори тривали з 2014 року.
— Об'єктивне рішення суду знижує фінансові ризики. Не тільки для Нафтогазу, а й України в цілому. Так підвищується інвестиційна привабливість нашої держави. Насамперед енергетичного комплексу. В цьому заслуга Арсенія Яценюка. Він ініціював жорстку позицію щодо Газпрому, — говорить Володимир Омельченко. — Саме за його прем'єрства Україна почала процедуру позову і припинила постачання російського газу. Керівництво Нафтогазу, яке призначили в той час, теж правильно спрацювало. Рішення суду дозволить прискорити реформу компанії і створити конкурентний ліберальний газовий ринок.
— Щодо України прийняли рішення за європейським форматом, — коментує 52-річний Сергій Дяченко, голова Бюро комплексного аналізу та прогнозів.
— Років п'ять тому європейські постачальники газу, які мали довгострокові контракти з Газпромом, судилися з ним за тими ж позиціями. Вони або виграли, або Газпром припиняв процеси і йшов на мирові. Формула "бери або плати" залишалася лише в Україні. Тепер можемо будувати газові стосунки з іншими країнами за європейським зразком і підходом. Визнали, що ми є частиною їхнього ринку.
Тимошенко має відповісти за угоди з Москвою
Юлія Тимошенко приписала собі в заслугу перемогу в Стокгольмі. У соцмережах жартують — після повернення Криму лідер "Батьківщини" заявить: "Якби я на засіданні Ради нацбезпеки і оборони 2014-го не виступила проти запровадження воєнного стану, то і повертати було б нічого".
"У "Батьківщині" щиро вірять, що вдасться відволікти увагу суспільства від необхідності суду над Тимошенко за контракт із Путіним, — написав у "Фейсбуку" політолог 31-річний Павло Нусс. — Із Януковичем вона має нести кримінальну відповідальність і за сепаратні харківські угоди (21 квітня 2010 року тодішні президент України та глава РФ Дмитро Медведєв продовжили перебування Чорноморського флоту Росії у Севастополі до 2042 року. — ГПУ) як невід'ємну частину газового контракту. Після них Москва почала переозброювати свій флот у Криму, готуватися до військового вторгнення в Україну та анексії півострова".
"Якщо газові контракти визнані незаконними, то і тюремний термін для Юлії Тимошенко був справедливий. Формально Янукович посадив її за перевищення влади при їх підписанні, — пише журналіст 42-річний Тарас Клочко.
— Злочином суд назвав те, що Юлія Володимирівна особисто змусила тодішнього голову Нафтогазу підписати документ.
Коментарі