—?Утік, представляєте, утік, сцикун! А ще мером зветься, тьфу. Від свого ж народу ховається! — кричить 62-річна Марія Кононенко на другому поверсі Полтавської міськради. — Як тарифи в три рази піднімати, то він смєлий. А пояснити не може. Нічого, ждатимемо гадьониша хоч сутки. Ніхто звідси не піде.
27 вересня, у п'ятницю вранці, близько тисячі полтавців під стінами міської ради мітингують проти підвищення тарифів на комунальні послуги. Місяць тому оголосили, що платежі зросли у 2,5 разу. Вказівку Антимонопольного комітету повернути їх на попередній рівень проігнорували. Городяни провели три акції протесту. Міський голова 45-річний Олександр Мамай жодного разу до людей не вийшов.
До будівлі під'їжджає автобус із гучномовцями громадської приймальні "ударівця" Сергія Капліна. Лунає пісня "Вставай, народе". Каплін зі "свободівцем" Юрієм Бубликом підходять до натовпу. Разом кричать: "Мамай, виходь!" та "Ганьба!". Через 2 год. "ударівець" підходить до вхідних дверей міськради й закликає городян до штурму. Вхід блокують 40 міліціонерів. Люди штовхають їх, вибивають скло у дверях. Близько 300 — прориваються всередину. Заповнюють сесійну залу на другому поверсі. Туди у супроводі чотирьох охоронців виходить мер. Він блідий. Сідає у президії.
—?Давайте створюйте ініціативну групу і будемо разом розбиратися по тарифах, — каже і потирає пальцями стіл. Очі бігають.
—?Нічого створювать не будемо, давай зараз відміняй! — вигукує з натовпу жінка. — Якби знали, що з тебе такий мер буде, ще у 2010 році викинули б із Полтави.
74-річний Василь Столярчук кладе на стіл перед Мамаєм два чисті аркуші.
—?Олександре Федоровичу, якщо ви совісна людина, то на одному листку напишіть указ про скасування підвищення комуналки, — говорить. — Якщо — ні, на другому напишіть заяву на відставку.
Мер підхоплюється, рве аркуші, кидає в бік людей. Забігає у двері чорного ходу за трибуною, замикається зсередини. Двері оточують охоронці та міліція.
—?Тепер є один вихід — розбиваємо у залі наметове містечко! Їжею та водою людей забезпечимо! — кричить у мікрофон 33-річний Сергій Каплін. Хустиною витирає піт із чола. — Бо якщо сьогодні не ми їх, то в результаті — вони нас.
Присутні аплодують.
—?Оце 3 часа тут простовбичила, хотіла меру в очі глянути, спросити, за що він школи в місті закриває, ціну на проїзд загинає, тарифи підняв, — плаче 70-річна Ганна Дробова. Витирає рукою сльози. У неї труситься голова. — За два годи свого панства угробив місто.
До залу заходять народні депутати від "Батьківщини" Арсен Аваков та Валерій Головко. Обіймаються з людьми.
—?Это смешно слышать, но оказывается, вашего мэра переодели в милицейскую форму и тихо вывели из зала, — розказує 49-річний Арсен Аваков. — Это нонсенс, когда человек с такой должностью бежит от своих избирателей. После такого выход для него — отставка.
—?Нам сказали, що губернатор дав доручення Мамаю вернутися до людей. Приїде сюди, якщо його не битимете, — сміється правозахисник 55-річний Василь Ковальчук.
За годину Мамай заходить до зали. На ньому сірі штани і светр, хоч зранку він був у костюмі. В лівій руці крутить мобілку.
—?Усі мене чують? — стукає по мікрофону. — Тільки що говорив із головою Антимонопольного комітету. Домовилися провести позачергову сесію й вирішити питання з тарифами.
—?Олександре Федоровичу, ми вам не віримо! — вигукує Сергій Каплін. — Давайте зараз скликайте виконком та негайно призупиняйте дію завищених тарифів. Поки цього не зробите, звідси не підемо.
—?Розумієте, щоб зібрати членів виконкому, треба час, — мнеться Мамай.
—?Ганьба!
—?Якщо люди проти, то прошу всіх депутатів до мене в кабінет, — каже мер.
За 15 хв. до зали повертаються Бублик і Каплін.
—?Він нас знову обдурив, — каже 39-річний Юрій Бублик. — Сказав, що в залі якихось 70 людей, чого це він повинен їх слухати?! Мовляв, він зараз збере 200, які підтримують тарифи.
Нардепа перериває Мамай:
—?Тільки що особисто подзвонив начальнику жеку й дав наказ відмінити збір коштів із людей за новими тарифами. За тиждень-півтора запрошую народних депутатів на позачергову сесію міської ради. Тоді питання вирішимо остаточно.
Люди виходять із приміщення.
28 вересня Олександр Мамай зібрав виконком міськради і скасував нові тарифи.
—?Опозиційні сили планують мітинг, щоб мер пішов у відставку, — розказує Сергій Каплін. — Цей мітинг може бути біля будинку Мамая.
За теплопостачання в Полтаві платять 3,04 грн за "квадрат". Це найвища ціна в Україні. Найнижча в Сумах — 89 коп. За водопостачання в Полтаві віддають по 3,37 грн за кубометр — це середня вартість. Найбільше платять у Чернівцях — 4,9 грн.
Удвічі мають зрости тарифи для нормального функціонування Полтави, вважають у міському відділенні Антимонопольного комітету.
—?Я говорив із комунальниками. Навіть за старих тарифів чистий прибуток у місяць 10?15 відсотків, — розказує 42-річний Олександр Русін. Він до 2010-го був заступником полтавського міського голови Андрія Матковського. — Цього достатньо, щоб підтримувати місто в нормальному стані. Щоб підняти тарифи, має бути фінансово-економічне обґрунтування. Наприклад, підвищення ціни на воду чи газ розраховують економісти житлово-комунального підприємства. Передають в управління з ціноутворення, ті, після дослідження, складають регуляторний акт про затвердження тарифів, дають оголошення в газеті чи на сайті. Після цього протягом трьох місяців проводять громадські слухання. Така схема була б законною. А в міської влади були інші плани — передати "комуналку" у приватні руки і ті б установлювали тарифи, які б захотіли.
Коментарі
2