— Я никогда не проголосую за Тигипко! Для меня это аморально! — каже 49-річний Андрій Черкасов, депутат Луганської обласної ради. — Куда исчез Сергей Леонидович — лидер нашего избирательного штаба между вторым и третьим туром президентских выборов в 2004 году? Партия до сих пор не знает.
Черкасову голосно аплодують. Він стоїть на сцені Міжнародного виставкового центру 29 березня. Тут триває з'їзд Партії регіонів. Обговорюють, кого висувати на президентство. Журналістів впустили всередину через 3 год. після початку. За цей час вирішили ліквідувати посади голови партії, його заступників та почесного голови. Рішення прийматиме президія з 11 осіб. Також виключили з партії почесного лідера Віктора Януковича, голову Миколу Азарова, колишніх першого віце-прем'єра Сергія Арбузова, керівника Міндоходів Олександра Клименка й донецького губернатора Андрія Шишацького.
— Куда делась тигипковская партия "Трудовая Украина"? Предал, ушел, выкинул! — під оплески продовжує Черкасов. Обличчя червоне, розмахує руками. — А что случилось с "Сильной Украиной" в 2012 году? В нашей Луганской области его депутаты не пошли во фракцию Партии регионов. Неужели для нас достойный кандидат, который может вовремя предать и уйти? Мой кандидат — Михаил Добкин.
Тігіпко сидить посередині у восьмому ряду. Сіпає колінами. Поруч — представники з Одещини. Вони запрошені. Без права голосу.
— Поеду в Одессу и заявлю, что больше там партии нет, — каже чоловік років 30. — Меня даже в списки делегатов не внесли.
По черзі виступають кандидати в президенти — колишній віце-прем'єр Юрій Бойко, екс-губернатор Харківщини Михайло Добкін та Сергій Тігіпко. Четвертий кандидат із "регіоналів" Олег Царьов на з'їзд не прийшов.
— Поздравляю, что вы все живы и здоровы в это сложное время, — починає 55-річний Юрій Бойко.
— Да, это главное, — відказує делегат із Харківщини.
Бойко розказує про травлю "регіоналів" і що треба триматися разом. Але не перетворювати політичну силу на закрите акціонерне товариство.
Наступний кандидат Михайло Добкін йде з аркушами. З лоба тече піт.
— А текст ему Кернес написал? — колишній нардеп 65-річний Василь Кисельов нахиляється до чинного Михайла Чечетова. Згадують ролик в інтернеті, де Добкін із Геннадієм Кернесом, мером Харкова, записували звернення до жителів міста.
— Я иду за властью, чтобы отдать ее регионам, — читає 44-річний Михайло Добкін. — Чем бы ни закончились выборы президента, я партию не брошу.
Лише 54-річний Сергій Тігіпко виступає українською. Обіцяє об'єднати Україну, зробити другою державною — російську мову.
— Президентом не должен быть националист! — переходить на російську.
Йому аплодують.
— Пришел, сдал свою партию и учит нас жить, — каже один із делегатів на вухо народному депутату Нестору Шуфричу. Той киває.
— Мы сегодня должны признать, что Януковича сотворили мы. И началось все вот с таких съездов. Мы в прошлый раз голосовали за кандидатов в Верховный Совет не видя списков. Их раздали первому ряду, — показує на крісла перед собою. — Сегодня президиум политсовета — это частная компания. Почему там нет Одессы, Запорожья, Херсона, Николаева, Киева?
— Крыма! — вигукують.
— Вне зависимости от результата, снимать свою кандидатуру не буду! На выборы пойду! — Тігіпко стукає рукою об трибуну.
Колишній віце-прем'єр Олександр Вілкул пропонує підтримати кандидатуру Добкіна. Кажуть, її погодили з мільярдером, основним фінансистом партії Рінатом Ахметовим.
— Ни х...я, — шепоче Тігіпко. Його обличчя показують на екрані.
Делегати починають голосувати. Піднімають мандати. До сцени підбігає соратниця Тігіпка, народний депутат 47-річна Світлана Фабрикант. Кричить до членів президії — Володимира Рибака, Олександра Єфремова й Бориса Колеснікова:
— Это просто швирялово!
Делегати незважають і голосують. За Тігіпка — 35, Добкіна — 315.
— В Одессе партию похоронили. Идиоты, — Фабрикант сідає поруч із Тігіпком. — Чего молчишь?
— Не надо, — майже шипить до неї Тігіпко.
— Я из Луганска. Вас там поддерживают, — підходить чоловік. — Нет смысла здесь больше быть.
На сцену ще раз виходить Михайло Добкін. Хором вигукують його прізвище. Виступає 10 хв. Він під слідством за заклики до сепаратизму. Слідчий відпустив його до 16.00. Добкін обіцяє віддати владу на місця, залучати інвестиції. Розказує про перші рішення на посаді президента.
— Это вряд ли, — посміхається Тігіпко.
— Наши уже повыходили. Не хочу даже слушать Мишу. Он же дурак, — каже Фабрикант. — Но если мы сейчас свалим, скажут, что убежали, поджав хвост. Надо что-то делать. Святаш (нардеп-"регіонал". — "ГПУ") должен объявить о выходе из партии.
— Споем гимн и уйдем. До вторника отдыхаем, — відказує Тігіпко.
Спочатку включають гімн Партії регіонів, потім України. Практично ніхто не співає, тому добре чути голос Тігіпка.
"Делегатів залякували"
Чому делегати з'їзду Партії регіонів не підтримали вас?
— Якщо партія не демократична, вона виростить ще одного Януковича, — каже Сергій Тігіпко. — Я, скільки міг, робив усе, щоб вона була демократичною. Щоб рядові члени могли вільно говорити. Щоб партія чула виборців. На жаль, не вийшло. Сьогодні для мене це — не партія, а приватне підприємство.
Вийдете з партії?
— Подивимося. Ця партія важлива для України. Вона може об'єднати її. Може боротися із сепаратизмом. В "Регіонах" багато людей думають не так, як президія. Вчора зібралася політрада і всі просили таємне голосування по кандидатах у президенти, бо відкрито боятимуться голосувати. Тому що потім додому можуть не вернутися.
Чому делегати боялися?
— Людей залякували.
Коментарі