— Треба півроку, щоб замінити старих суддів. Є резерв: суддівська школа (Національна школа суддів — державна установа, що готує кадри для судової системи та веде наукові дослідження. — "ГПУ"), практикуючі адвокати, прокурори, які мають відповідний кваліфікаційний стаж і навички. Люди є — оголосіть набір. Зробіть справедливий конкурс. А не так, як зараз: щоб стати суддею, треба два чемодани занести, — каже столичний адвокат 29-річний Єгор Штокалов.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що в рамках реформи правоохоронних органів треба звільнити всіх 9 тис. суддів і за три місяці набрати нових: "Судді в суспільній свідомості — це втілення чого завгодно, тільки не законності й справедливості. Необхідно повернутися до радикального проекту: повної заміни суддівського корпусу. З новим набором, професійним конкурсом і реальною зовнішньою атестацією. Ніхто, вибачте, не помре, якщо правосуддя не працюватиме протягом трьох місяців. Усі зрозуміють і погодяться".
— На початку вересня пропонували два варіанти судової реформи. Перший — схвалений Адміністрацією президента, — говорить Єгор Штокалов. — Це поступова переатестація суддів. Другий ініціювала одна з громадських організацій: звільнити всіх і найняти нових, як це зробили в поліції. Обидва проекти направили у Венеціанську комісію. Там схвалили перший пакет.
За реформу має хтось відповідати. Але не із суддівського корпусу. Можна запросити когось із американців. Ця людина повинна мати волю до змін і гарантію, що протягом певного часу її не звільнять.
— За кілька місяців можна створити пілотний суд, — каже експерт громадської платформи "Реанімаційний пакет реформ" 30-річний Михайло Жернаков. — Національне антикорупційне бюро завершує розслідування деяких справ, передаватимуть до суду. Але ж не до Печерського районного в Києві. Можна створити спеціалізований антикорупційний — із новими суддями. Це й був би пілотний проект у новому форматі.
У масштабах країни — починати треба з Верховного суду. Це дасть найбільший ефект. Далі поступово оновлювати решту.
Якщо зупинити роботу судів на два-три місяці, колапсу не буде. Але в цьому немає необхідності. По-перше, за три місяці нових суддів не наберемо. По-друге, це можна робити паралельно. Нові справи розглядати в нових судах, а старі провадження — завершувати в старих. Процес не перериватиметься.
Нових суддів можна відбирати за результатами первинного кваліфікаційного оцінювання. Його мають пройти всі — і ті, хто хоче нову посаду, і хто залишиться на старій.
Незалежний громадський орган повинен перевірити суддів на доброчесність — наскільки їхній спосіб життя відповідає доходам.
Далі — професійне оцінювання. На Заході є відповідні розробки. Їх треба використати.
Реформа невигідна багатьом. Подивіться на істерику представників суддівського корпусу, деяких політиків, пов'язаних із Сергієм Ківаловим (народний депутат, голова ЦВК під час президентських виборів 2004 року, які переросли в помаранчеву революцію. — "ГПУ"). Ці люди вибудовували систему роками. Народні депутати Пилипенко й Писаренко, яких пов'язують з Андрієм Портновим (колишній заступник глави Адміністрації президента Віктора Януковича. — "ГПУ"), казали: "Мы построили армию рабов, пусть работают". Це потрібно змінити.
Коментарі