Минулого тижня Верховна Рада визначила остаточну дату місцевих виборів. Вони пройдуть 31 жовтня. У Центрвиборчкомі вже починають до них готуватися. Але чекають, доки парламент прийме законопроект "регіонала" Олександра Єфремова "Про місцеві вибори". Голосувати нардепи збираються 13 липня.
— Поки що діє попередній закон, — пояснює заступник голови Центрвиборчкому 36-річний Андрій Магера. — А законопроект Єфремова розглядають у комітетах Верховної Ради. Туди можуть бути внесені корективи та зміни.
Cкільки коштуватимуть місцеві вибори?
— Не хочу вас лякати, але це будуть великі видатки. Понад 1 мільярд гривень. Конституція не бачить, що таке фінансова криза. Юристи цього не знають. Якщо говорити про те, що це дуже дорого, то хто казав, що демократія — дешеве задоволення? Якщо дешеве задоволення, то це керована демократія, як в одній із сусідніх країн.
Як оцінюєте законопроект Єфремова, зокрема те, що він забороняє брати участь у виборах блокам?
— Політичні партії — це основний гравець, а блоки — ефемерне поняття. Це незрозумілі юридичні особи. Кого вони представляють у судах, коли вибори закінчилися? Невідомо, що робить блок п"ять років після виборів. Тому вилучення блоків із виборчого процесу змусить партії об"єднуватися. Краще мати справу з сильними партіями, які можуть виставити своїх кандидатів на кожні вибори.
Блоки — ефемерне поняття. Кого вони представляють, коли вибори закінчилися?
Наскільки коректним є положення, що у виборах не візьмуть участь партійні організації, які були зареєстровані після 31 жовтня 2009 року?
— Це вже не вперше проводять. На минулих парламентських виборах була схожа норма. Хоча в нас кожен має право обиратися. Конституційна ця норма чи ні, має вирішувати Конституційний суд. Але моя особиста думка, що не треба було б жорстко обмежувати участь партій у місцевих виборах. Не треба їм ставити штучних обмежень. До речі, під час обговорення законопроекту це питання ще може змінитися.
Коментарі