четвер, 23 квітня 2009 18:15

"Медведчук співпрацює і з БЮТ, і з Партією регіонів"

Автор: фото: Андрій ШМАТОВ
  Святослав Олійник виступає за коаліцію у складі Блоку Юлії Тимошенко і Партії регіонів
Святослав Олійник виступає за коаліцію у складі Блоку Юлії Тимошенко і Партії регіонів

Народний депутат-"бютівець" 33-річний Святослав Олійник прийшов у Верховну Раду 2006-го. Доти працював заступником прокурора Дніпропетровська й адвокатом. Сам себе називає небідною людиною: каже, захищав у судах інтереси "відомих олігархів". У Верховній Раді його вважають належним до групи Андрія Портнова. Останнім часом вони голосують не так, як решта фракції Блоку Юлії Тимошенко.

На стіні в кабінеті Олійника висить портрет Портнова. Поряд — зображення Будди, янгол та мандала — картина, над якою медитують.

— Це в нас такі своєрідні жарти. У Портнова в кабінеті мій портрет стоїть, — усміхається нардеп.

Його офіс розташований напроти Секретаріату президента на столичній вул. Лютеранській. Це трикімнатна квартира на третьому поверсі. Нардеп говорить, що купив її два роки тому в кредит. Вмикає на мобільному безгучний режим. Кладе телефон за спиною біля зображення Ісуса. За 2 год. розмови слухавки не бере, пропускає вісім дзвінків.

Говоримо українською. Час од часу Олійник переходить на російську.

До "групи Портнова" входять також Валерій Писаренко, Володимир Пилипенко, Юрій Трегубов?

— Писаренко дуже ображається, коли так кажуть. У Валерія Володимировича свої уявлення про власну персону. Формально "групи Портнова" немає. Але ми прислухаємося один до одного й спільно приймаємо рішення, які не завжди відповідають офіційній лінії блоку. Це й голосування щодо Огризка, Наливайченка, окремих законопроектів. Можливо, це трактують як прихований конфлікт. Але насправді це демократичний процес, коли депутати голосують, виходячи з власної позиції, а не перетворюються на кнопки. Можна, я покурю?

Нардеп ставить перед собою попільничку у формі великої черепахи. Бере коробку сірників з емблемою єврейського ресторану. Підпалює довгу сигарету "Вог" із ментолом.

Донедавна Портнова вважали одним із людей, наближених до прем"єрки. Тепер їхні стосунки погіршилися?

— Ні. Портнов постійно спілкується з прем"єром, як керівник юридичного блоку виконує всі її доручення. Можливо, це й викликає в окремих представників блоку певний дискомфорт.

Портнов боровся за посаду голови Фонду держмайна, але так і не очолив його.

— Ніхто ж не знав, що президент підтримає Семенюк. Але Портнов не прагнув керувати фондом. Це була пропозиція від Тимошенко. Я його переконував, що там можна працювати. Але він розумів, що це робота, де буде багато схилянь до не зовсім прозорої діяльності. Там ворогів завжди більше, ніж друзів. Іще коли Портнов сидів в альтернативному Фонді держмайна в Кабміні десь тиждень, почали приходити колеги з фракції з проханнями на кшталт: "От там у Криму є санаторій, він загинається..." А Портнов каже: "Хлопці, а я до чого?". Потім на нього ображалися.

Портнов із Медведчуком і далі пишуть зміни до Конституції?

— Не знаю. Концепцію напрацьовували восени як компроміс між БЮТом і Партією регіонів. Але на сьогодні повернення до того не видно. Портнов зараз не займається Конституцією. І таких консультацій із Партією регіонів за його участю не ведеться. Можливо, на якомусь іншому рівні це є.

Імовірність дострокових парламентських виборів висока

Тимошенко і Медведчук співпрацюють?

— Медведчук діє сам по собі як людина, що зберегла державницький світогляд. Влада — це здатність організовувати процеси та підпорядковувати людей своїй волі. У Медведчука ця здатність є. Хоч би де перебував — він організовує процес. Є фактор БЮТ — Медведчук співпрацює з ним. Так само і з Партією регіонів.

Чия була ідея обирати президента в парламенті?

— Ця ідея не була реалізована, в ній не було необхідності. Вважаю, що правильно обирати гаранта в парламенті лише тоді, коли переходимо до парламентської форми правління. Президентська форма — це коли в одній людині зосереджується центр прийняття всіх рішень. А такої геніальної людини ще немає, щоб усім займалася сама. Бо завжди є двір з інтригами. Немає відкритішого органу влади, ніж парламент.

Але явно не нинішній.

— Чому? Подивіться, наприклад, на Миколу Томенка. Він цілком відповідально приймає рішення.

Але ж у нього зараз окрема від блоку позиція?

— І в інших депутатів буває окрема позиція. Бо ми прагнемо, щоб наші дії були послідовними та логічними. Інколи це суперечить спонтанним політичним рішенням.

Тимошенко не любить таких людей.

— Якщо вона захоче нас позбутися, нічого страшного. Я, так само як і Портнов, свого часу пішов добровільно з високої прокурорської посади. Внутрішній комфорт значно цінніший за думку будь-якого керівництва.

БЮТ і Партія регіонів не домовилися, бо не змогли розподілити посади?

— Так, Тимошенко і Януковичу треба було домовитися, хто буде президентом, а хто — прем"єром. Наприклад, вона — глава уряду, а він — президент. Тоді б Тимошенко не балотувалася і він виграв би в першому турі. Я сам пішов би й проголосував за президента Януковича. Тоді вже півроку ми б мали узгоджену роботу органів влади. Але в нас немає політиків, які пройшли б випробування владою. Вогонь і воду ми проходимо, а от випробування владою — ні.

У Тимошенко ви теж не впевнені?

— Я критично ставлюся до свого майбутнього в БЮТі в разі дострокових виборів. Бо неможливо відповідати за процеси, на які ти не впливаєш. Наприклад, за уряд. У багато його рішень я не вірю, тож як мені пояснювати його дії людям? Я багатьох людей в уряді не поважаю. Так само, як і в керівництві фракції. Вони для мене повні нулі, але я мушу і за них відповідати.

Підете в іншу партію?

— Коли настане час визначатися, проаналізую ситуацію й вирішу. Можливо, більш гідним буде йти в місцеві ради та відповідати за себе.

Який із Яценюка фронтовик?

Зараз Партія регіонів виступає за дострокові парламентські вибори. Президент підтримує цю ідею. Як діяти БЮТу?

— Імовірність таких виборів висока. Вони можуть відбутися і після виборів президента. Хоча, якщо їх виграє Янукович, то матиме й далі найбільшу фракцію у парламенті й переформатує його під себе. Навіщо тоді йому дострокові вибори?

Віктор Ющенко пропонує провести одночасно й президентські, й парламентські вибори.

— На Ющенка тисне Секретаріат президента. На Тимошенко завтра тиснутиме секретаріат Кабміну. Бо що робити оточенню, коли вони програють президентські вибори? У в"язницю йти?

Скільки людей у вашій фракції готові на коаліцію із Партією регіонів?

— Чим далі, тим більше. Людей уже не цікавить ідеологічне протистояння. Вони хочуть новизни. А БЮТ і Партія регіонів і є нею. Я був би радий такій коаліції.

Вона нараховуватиме понад 300 голосів і може прийняти багато шкідливих для держави рішень. Не боїтеся цього?

— Ні. Навіть у чинному парламенті зібрати 300 голосів під якесь неправильне рішення буде важко. Все одно частина депутатів вважає себе державними людьми, а не кнопками. Те, що ви називаєте "групою Портнова", — живий доказ цього.

Але ж віце-спікер Микола Томенко закликає Тимошенко об"єднуватися із Яценюком проти Януковича.

— У Яценюка є "Фронт змін". Це суто технологічна назва. "Фронт" — це те, що привертає увагу, а "змін" — те, чого хочуть зараз люди. Але ж який із Яценюка фронтовик? Країною має керувати мудра, з життєвим досвідом, прогнозована людина. Яценюк ніколи не був не при владі, і його ніколи не бачили битим. А Янукович і Тимошенко були биті. Тому як триматиме удар Яценюк, ми не знаємо.

1975, 4 грудня — Святослав Олійник народився у Дніпропетровську

1998 — закінчив Дніпропетровський державний університет за спеціальністю "Правознавство"

1998 — прокурор відділу прокуратури Дніпропетровської області

2002 — заступник прокурора Дніпропетровська

2004 — адвокат

2006, 2007 — народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко

Одружений

Зараз ви читаєте новину «"Медведчук співпрацює і з БЮТ, і з Партією регіонів"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути