Лідер "Батьківщини" 53-річна Юлія Тимошенко вчергове взяла участь у дебатах у програмі "Шустер ЛАЙФ". Укотре не було гідного суперника. Петро Порошенко знову проігнорував запрошення на програму.
Юлія Володимирівна почала з наболілого. Українці пройшли Майдан, революцію гідності і сподівалися, що тепер владу отримають чесні та порядні люди. Однак майже нічого не змінюється.
— Сьогодні люди бачать, що до влади прийшли три демократичні сили — "Батьківщина", УДАР і "Свобода", — говорить екс-прем'єрка. — Але водночас запитують, чому нічого не змінилося, залишились ті ж обличчя? Мені скаржаться, що при владі демократичні сили, а на посаду голови райдержадміністрації поновили монстра, який за часів Януковича знімав з підприємців останню шкіру та був основою рейдерства?
Пояснити це просто, вважає Тимошенко. Олігархи, які після втечі Віктора Януковича зачаїлися, відчули, що мають шанс повернутися до влади. Зокрема через ставлеників на найвищих посадах у державі.
— Клани нікуди не ділися, — переконує Тимошенко. — Їхні лідери на місцях, розставлені їхні кадри. Сьогодні вони намагаються поставити собі на службу нових політиків, їх за гроші показують ЗМІ.
Аби зменшити вплив цих кланів на політиків, потрібно, навпаки, збільшити вплив пересічних українців, вважає лідер "Батьківщини". Для цього треба законодавчо закріпити проведення всеукраїнських референдумів, щоб розглядати найбільш серйозні питання для країни.
— Жоден відповідальний президент ніколи не зробить кроку до НАТО або членства в Європейський Союз без всеукраїнського загальнонаціонального референдуму. Політик навіть найвищого рівня не може приймати такі рішення самостійно, — наголошує Юлія Володимирівна.
Саме такий механізм може стати легкою та відкритою процедурою для "звіряння годинників суспільства і влади". Так вважає лідерка "Батьківщини".
Сьогодні слово "референдум" у багатьох викликає лише дратівливість. Але якщо виписати процедуру його проведення у грамотних демократичних законах, це може стати потужним інструментом громадян для впливу на владу. Це суттєво зменшить невдоволення у суспільстві. Адже можна буде ухвалювати ті рішення, які дотепер українці вирішували під час революцій. Зокрема щодо доцільності перебування на посаді тих чи інших чиновників.
— Щоб зробити перший крок до демократичного суспільства, нам потрібно прийняти нове законодавство про референдуми, — зазначає лідер "Батьківщини". — За останні 10 років ми звикли до того, що повністю збанкрутілу владу треба усувати через революцію. Хочу запропонувати такий інструмент, коли раз на каденцію, наприклад, п'ять років парламенту чи президента, дати народу можливість проводити референдуми без влади.
Такі опитування мають відбуватися без дозволу Верховної Ради чи місцевих органів влади. Адже влада ніколи добровільно не надасть народу механізм для її усунення. Треба продумати спосіб, у який народ повинен отримати право знімати корупційних депутатів або інших представників влади. Щоб це не перетворювалося на абсурд та не призводило до кривавих вуличних протистоянь.
— Раз на п'ять років треба мати можливість достроково прийняти рішення про дострокове переобрання парламенту, без крові та революцій. Раз на каденцію таке можна зробити щодо президента, — пропонує Юлія Тимошенко. — Аби не щомісяця голосувати за його відставку, а коли суспільство зрозуміє, що вже край, що вже захлиснула корупція. Тоді краще не революція, а право раз на п'ять років усувати президента.
У законі має бути прописана норма, згідно з якою звільнений через всенародний референдум можновладець не має права повертатися на попередню посаду. Це дозволить достроково звільнити будь-якого чиновника, який засидівся на посаді — чи то президента, чи народного депутата, чи мера міста.
Юлія Тимошенко навела приклад того, як, обравши депутата за мажоритарним округом, виборець не може ані змусити його виконати передвиборних обіцянок, ані відкликати мандат. 2012 року Верховну Раду обирали за змішаним — пропорційно-мажоритарним принципом. Здавалося б, що може бути демократичнішим, ніж депутат, обраний за округом? Адже має знати виборців в обличчя, робити все, щоб жителі його округу отримали все необхідне.
Та виявилося, що до Ради потрапили бізнесмени, яких легко купити чи залякати. Що й робив режим Віктора Януковича, будь-якими способами схиляючи "незалежних" мажоритарників до потрібного голосування. Отже, запровадження такої системи виборів лише зміцнило залежність депутатів від олігархічних кланів.
— Якби не було змішаної системи, то після парламентських виборів 2012 року була б демократична більшість, — розказує Тимошенко. — Не бездоганна, але це була б демократична більшість, і Янукович ніколи не зміг робити те, що хотів. Та за рахунок продажності й корупції цих мажоритарників він привів майже 270 депутатів через партії та мажоритарні округи. І тоді вже не мало значення, що 60 відсотків виборців віддали голоси за опозицію. Мажоритарними округами екс-президент узяв свою більшість і довів країну до того, що влада перетворилася на суцільну корупцію.
Аби до парламенту приходили професіонали, а не ставленики олігархів, Юлія Тимошенко пропонує заборонити на законодавчому рівні фінансування парламентських партій з інших джерел, крім державного бюджету. Якщо олігархи не зможуть "годувати" своїх депутатів, то їхня співпраця втратить сенс. Отже, є шанс, що народні обранці згадають про виборців, а не лише виконуватимуть замовлення "спонсорів".
— Якщо партії отримають помірковані гроші з бюджету, це означає, що саме виборці замовляють їм політику, — зауважує лідер "Батьківщини". — Так, в бідній країні, у зруйнованому бюджеті, за повної відсутності підприємництва — це велика розкіш і не дуже популярне рішення, а альтернатива цьому — корупція і тотальна залежність від кланів.
Більше прислухатися до виборців, а не олігархів, Тимошенко закликає і деяких опонентів виборчих перегонів. Зокрема, не втрачає надії, що Петро Порошенко таки знайде час для теледебатів у прямому ефірі та донесе свою позицію до українців.
— Хотіла б звернутися до Петра Олексійовича, щоб наступні дебати 23 травня обов'язково відбулися, — каже. — Знаю плани і графіки кандидатів у президенти. Так далеко ніхто не планує, тому що в країні відбуваються буремні події, і кандидат завжди має можливість змінити свій графік. Я запрошую його поговорити про всі проблеми, якими живе сьогодні країна.
Коментарі
2