вівторок, 17 вересня 2019 05:40

"Коли в людини зламана нога, вона не сильно хоче боротися з корупцією"

Автор: ФОТО З надане Романом Горобцем
  Роман Горобець пропрацював лікарем у державній медицині понад 12 років. Зараз виконує операції з ендопротезування колінного та кульшового суглобів у приватній клініці
Роман Горобець пропрацював лікарем у державній медицині понад 12 років. Зараз виконує операції з ендопротезування колінного та кульшового суглобів у приватній клініці

Ортопед-травматолог 38-річний Роман Горобець став свідком численних корупційних схем у державній медицині. Майже три роки тому він заявив про це відкрито — записав і виклав в інтернет відео. Після розголосу його звільнили з Київської міської клінічної лікарні №7. Цього літа в суді довів, що його звільнили незаконно. Після судового рішення опублікував ще одне відео, в якому розповів про корупцію в лікарнях столиці.

Як ви наважилися розповісти про корупцію в державній медицині?

— Лікарі тримаються за свою роботу, тому й не кажуть про такі речі. Я молодий і маю досвід ендопротезування. Був упевнений: якщо звільнять, зможу знайти роботу.

Як відреагували колеги на відео з доказами зловживань?

— Більшість — позитивно. Та один колега написав: "Ти такий чистий, а ми всі тепер як виглядаємо?"

Не треба думати, що всі лікарі — корупціонери. Вони переважно заручники системи. Корупція починається не з рядових медиків, вона нав'язана адміністраціями. Завідувачі змушують персонал вимагати в пацієнтів гроші, казати хворим: "це треба купувати". Адміністрація часто маніпулює і тисне психологічно. Чесному лікареві можуть і не натякати, щоб здавали гроші. Але знаходяться причини, щоб лікаря не допускати до операцій — до тієї роботи, на якій можна "заробити".

Мене ніхто не просив здавати гроші, я тільки бачив, як завідувач збирав із колег по 100 доларів. Але він створював мені перепони (Роман Горобець дає послухати аудіозапис семирічної давності, на якому тодішній його керівник Ярослав Лінько говорить: "Необхідності в тому немає, щоб пан Горобець робив артроскопію. Мене твої бажання не обходять. Я можу деанонсувати центр і будь добрий, працюй на травмпункті". — ГПУ).

Принциповому лікареві після звільнення складно знайти роботу?

— Ні. Не треба думати, що в нас усе погано. Одного лікаря одразу забрали в Інститут ортопедії. Другого запросили у приватну клініку. Але ще до мого випадку із 7-ї лікарні звільнили трьох лікарів — вижили хороших спеціалістів.

Але пацієнти це теж бачать і розуміють.

— Так. Але багато з них потрапляє до лікарні із серйозними травмами, їм не до того. Коли в людини зламана нога, вона не сильно хоче боротися з корупцією в закладі, де їй мають "поремонтувати" цю ногу.

У таких схемах часто звинувачують Міністерство охорони здоров'я. Однак до його компетенції не входить розслідування злочинів.

— Найперше, потрібно подолати розкрадання. Без поліції чи прокуратури змінити українську медицину важко.

Також важливий момент — кадрові рішення місцевих адміністрацій, де займаються медичними питаннями. Коли я записав перше відео, про все детально розповів тодішньому начальнику департаменту (заступником міського голови Києва з питань медицини і соціального забезпечення був Михайло Радуцький, зараз — народний депутат від партії "Слуга народу". — ГПУ).

Кілька років тому розгорівся корупційний скандал в Інституті раку. Там були просто жорстокі злочини, спекуляція на хворих. Керівника Інституту звільнили, але бухгалтер і кадровик прийшли працювати в лікарню №7. На зборах з адміністрацією головний бухгалтер відкрито говорила: в цьому місяці ми "заробили" стільки-то благодійних коштів. Поверталася до колективу і казала: "Ну почему так мало?" Про таке кадрове призначення не могли не знати у профільному департаменті.

Чи продовжиться розпочата 2017 року медична реформа?

— Її варто продовжити. Зараз закладаються основи для змін у майбутньому. Результати реформи будуть усе помітніші. Сьогодні це може комусь не подобатися, але команда Уляни Супрун зробила навіть більше, ніж могла.

Поновився на посаді через суд

Роман Горобець народився у Вінниці. Закінчив Вінницький національний медичний університет.

Пропрацював лікарем у державній медицині понад 12 років. Більшість часу — в Київській міській клінічній лікарні №7. 2016-го записав відео, де викривав корупційні схеми керівництва. Його звільнили. Поновився на посаді через суд. Але повертатися туди не збирається.

— Не хочу працювати з начальниками-злочинцями. Я вже прижився у приватній медицині, — каже Роман Горобець.

У клініці "Омега — Київ" виконує операції з ендопротезування колінного та кульшового суглобів.

Одружений, виховує 17-річного сина.

Зараз ви читаєте новину «"Коли в людини зламана нога, вона не сильно хоче боротися з корупцією"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути